Ürgüp Otelleri

Çok Rezerve Edilen Ürgüp Otelleri

En Ucuz Ürgüp Otelleri

Ürgüp Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

587 km2

Nüfusu

35.821

Telefon Kodu

384

En Sakin Sezon

Eylül-Şubat

En Yoğun Sezon

Mart-Ağustos

Ürgüp Deneyimleri

Ürgüp

Üç Güzeller

 

 

Ürgüp merkeze yalnızca 5 dakika mesafede konumlanan, doğanın kendi elleriyle işlediği ve bölgenin en ünlü peribacası olarak bilinen Üç Güzeller’i görmeden Ürgüp’ten ayrılmamalısın. Üç Güzeller, iki büyük ve bir küçük peribacasından meydana geliyor. Üç Güzeller’in en ilgi çekici yanı ise şapkalı olmaları…

Ürgüp

Mustafapaşa

 

 

Ürgüp’e bağlı olan Mustafapaşa Kasabası, adeta bir müze kent… Burası; Aziz George, Aziz Stefanos Kiliseleri, Aziz Basil Şapeli ve Aziz Vasilios gibi yapılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, Selçuklulara ait örnekleri de görmene olanak sağlıyor. 1601’de inşa edildiği bilinen Merkez Cami, Mustafapaşa’nın en eski camisi olarak boy gösteriyor.

Ürgüp

Ortahisar

 

 

11. Yüzyıldan kalma bir yerleşim yeri olan Ortahisar, bölgenin en büyük peribacası olarak bilinen Ortahisar Kalesi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede en erken tarihi dönemler M.Ö. 1500’lerde Etiler ile başlıyor, Frigyalılar, Likyalılar, Perslerle devam ediyor. Ortahisar, Kapadokya’da turizme ilk açılan yer olmasıyla da dikkat çekiyor.

Ürgüp

Fıratkan

 

 

Ürgüp - Göreme yolu üzerindeki küçük kiliseler topluluğunun bulunduğu yer olarak bilinen Fıratkan, iki katlı yapısı ile dikkat çekiyor. Fıratkan’da; yatakhane, yemekhane, depo ve mutfak gibi bölümler bulunuyor. Birbirine tünellerle bağlanan katlarıyla Ürgüp’te mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor.

Ürgüp' ne yenir ?

<p>Ayva Dolması</p>

Ayva Dolması

<p>Çömlek Kurufasülye</p>

Çömlek Kurufasülye

<p>Nohutlu Yahni</p>

Nohutlu Yahni

<p>Testi Kebabı</p>

Testi Kebabı

<p>Dıvıl Yemeği</p>

Dıvıl Yemeği

<p>Koyun Yahnisi</p>

Koyun Yahnisi

<p>Kayısılı Kuzusu</p>

Kayısılı Kuzusu

<p>Köftür</p>

Köftür

<p>Kuru Kaymak</p>

Kuru Kaymak

Ürgüp, binlerce yıldır farklı uygarlıklara hakimiyet kurduğu Kapadokya’nın, en önemli noktalarından biri olarak biliniyor. Kapadokya’nın en büyük yerleşim yeri olan Ürgüp, Nevşehir’e 20 km uzaklıkta yer alıyor. Ürgüp, ünü ülke sınırlarını aşan bir masal diyarı aynı zamanda…

 

 

Ürgüp’te Konaklama

 

 

Ürgüp İlçe Merkezi: 1288’de Kılıçarslan için yaptırılan anıt mezarın da bulunduğu Temmenni Tepesi’nden Ürgüp’ün muhteşem manzarasını seyredebilirsin. Ürgüp’te konaklayarak; Kadı Kalesi’ni, Altıkapı Türbesi’ni ve Ürgüp Müzesi’ni rahatlıkla ziyaret etme fırsatı bulabilirsin.

 

 

Ürgüp’te Yapılacak Aktiviteler

 

 

Ürgüp Balon Turu: Balonu uçuracak rüzgârın erken saatlerde çıkmasından dolayı, bu benzersiz deneyimi yaşamak için erken saatlerde uyanman gerekiyor. Ürgüp’ü bir balonun içinde gökyüzüne yükselerek izlemek, senin için bambaşka bir deneyim olabilir. 

 

 

Ürgüp’te Alışveriş

 • Çömlek: Bu bölgede çömlek yapımı ile oldukça meşhur… Avanos tarafına geçersen mutlaka buradan çömlek yapımı izleyip, kendin ve sevdiklerin için de alabilirsin.
 • Dokuma Ürünler: Bölgede dokuma ürünler de çok ünlü… Ürgüp’e geldiğinde kendin ve sevdiklerin için halı ve kilim alabilirsin.
 • Yöreye Has Taşlar: Ürgüp seyahatinden yöreye özgü taşlardan alarak dönebilirsin. Bu taşlar sevdiklerini de oldukça mutlu edecektir.

 

 

Ürgüp’ün Tarihi

 

 

Tarihte adı sürekli değişen Ürgüp, şu anki ismini Cumhuriyetin ilk yıllarında aldığı biliniyor. Önceki isimleri ise Bizans Dönemi’nde Osiana (Assiana), Selçuklular’da Başhisar, Osmanlılarda ise Burgut olarak geçiyor.

11. yüzyılda Selçukluların hakimiyet sürdüğü Konya ve Niğde’ye açılan kapı olarak nitelendirilen Ürgüp, bu döneme ait önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Ürgüp’ün merkezinde peribacası olmaması oldukça şaşırtıcı olsa da, çevresinde Üç Güzeller olmak üzere birçok peribacası seni karşılıyor.

Hem tarihi İpek Yolu’nun üstünde olması hem de İstanbul’u Kudüs’e bağlayan medeniyetlerin ortasında bulunmasıyla dikkat çeken Ürgüp, tüm bu dönemlerden kalan tarihi eserleri görmen için olanak sağlıyor.

 

 

Ürgüp Festivalleri

 

 

 • Ürgüp Bağbozumu Festivali: Her yıl bağbozumunun yapılmaya başlandığı zamana denk gelen günlerde, 3 gün süre ile yapılan festivalde, birçok yarışma ve müzik gösterileri de yer alıyor.
 • Aksalur Kiraz Bayramı: 20 Haziran tarihinde düzenlenen etkinlik, Ürgüp’ün Aksalur kasabasında gerçekleşiyor. Bu etkinlikle kasabada yapılan kiraz üretiminin geliştirilmesi ve tanıtılması amaçlanıyor.

 

 

Ürgüp Müzeleri

 

 

 • Ürgüp Müzesi: Ürgüp’ün merkezindeki Temenni Tepesi’nde konumlanan müzede, 1965 yılından bu yana toplanan eserler sergileniyor. Arkeolojik ve etnografik eserlerin yer aldığı müzenin, 1971’de hizmet vermeye başladığı biliniyor. Mustafapaşa kazılarındaki ve henüz 10 milyon yıl öncesinden kalan dişi mamut fosillerinin yanı sıra Acıgöl çevresinde yapılan kazılardan çıkarılan III. Jeolojik döneme ait deniz mahsulü fosillerini görmek senin için bambaşka bir deneyim olabilir.
 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi: Ürgüp’ten 5 kilometre uzaklıkta yer alan müze, Mustafapaşa Kasabası’nda misafirlerini ağırlıyor. 150 yıllık geçmişe sahip tarihi bir konağın müzeye çevrilmesiyle oluşturulan müze, Kapadokya’nın tarihi ve kültürel geçmişine kısa bir yolculuk yapman için olanak sağlıyor.
 • Ortahisar Etnografya Müzesi: Bölgenin ilk etnografya müzesi olarak bilinen müze, 2004’ten bu yana hizmet veriyor. Bu müzede; Kapadokya’nın tarım hayatı, kayaların oyularak ev haline getirilişi, pekmez yapımı, yörenin kız isteme gelenekleri gibi ilgi çekici detayların görme fırsatın bulunuyor.

 

 

Ürgüp Manastırları ve Kiliseleri

 

 

 • Hallaç Manastırı: Bölge halkına ilaç hazırlamak ve hastaları tedavi etmek için kurulan manastır, Ortahisar - Ürgüp yolu üzerinde yer alıyor. 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülen manastır, Hallaç Deresi mevkiinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Adını bu dereden alan Hallaç Manastırı, hemen manastır hem de kilise… Bu durum da ona farklı bir özellik katıyor.
 • Cemil Köyü Kiliseleri: Ürgüp’e 15 kilometre mesafede yer alan Cemil Köyü, Kapadokya’nın geleneksel mimari özelliklerine uygun binaları görebileceğin köyün güneybatısında kalan Keşlik Vadisi’nde pek çok kiliseyi görebilirsin. 1882 yılından bu yana kadar gelmiş olan Cemil Köyü Kilisesi, zamana meydan okumuş çan kulesiyle dikkat çekiyor.
 • Keşlik Manastırı: Cemil Köyü’nü 2 kilometre geçtikten sonra karşına çıkan Keşlik Manastırı, tamamen kayalara oyulan iki kilise; şapeller, toplantı salonu, keşiş hücreleri ve kutsal su kaynağı gibi bölümlerden meydana geliyor.
 • Balkan Kiliseleri: Dört ayrı yapıdan meydana gelen kiliseler, Ortahisar’a 2 kilometre mesafede yer alıyor. 
 • Aziz Theodore (Tağar) Kilisesi: T planlı yapısı sayesinde geniş bir avlusu bulunan kilise, Yeşilöz Köyü’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. Bir merdivenle birbirine bağlı olan galeri, kubbesinin altında yer alıyor. Kapadokya kiliselerinde pek rastlanmayan bu durum, kilisenin önemini artırıyor.
 • Kırkşehitler Kilisesi: 1216’da yapıldığı bilinen kilise, Ürgüp’e 20 kilometre mesafede bulunan Şahinefendi Köyü’nde misafirlerini ağırlıyor. Peribacasının içine oyularak yapılan kilisenin iki apsisi ve iki nefi bulunuyor. Kilisenin adı, fresklerinde yer alan 40 Hristiyan şehidinden geliyor.

 

 

Ürgüp’ün Tarihi Güzellikleri

 

 

 • Taşkınpaşa Külliyesi: Ürgüp’ün 18 kilometre güneybatısında yer alan Damsa Köyü’ndeki Taşkınpaşa Külliyesi, Ürgüp’te görülmesi gereken bir yer. Karamanoğulları’nın zarif taş işçiliğini yakından görmek ve taç kapısından geçmek için bu külliyeyi mutlaka ziyaret etmelisin. Burayı Selçuklular döneminde II. Kılıçarslan’ın oğlu Taşkın Paşa’nın yaptırdığı söyleniyor.
 • Temenni Türbesi ve Anıt Mezarları: Temmeni Tepesi, Ürgüp’ün en yüksek tepesi olarak biliniyor. Buradan Ürgüp’ü panoramik olarak görebilirsin. Küçük bir çarşıdan geçerek ulaşabileceğin bu tepe, gün batımının en güzel haline de şahitlik etmene imkân sunuyor. Bu tepede türbeler ve anıt mezarlar da bulunuyor. Buraya kadar gelmişken onları da görmeden dönmemelisin.
 • Kadı Kalesi ve Altıkapı Türbesi: Kadınlar Kalesi olarak da bilinen Kadı Kalesi, Temmeni Tepesi’ne 500 metre mesafede yer alıyor. Kale, Selçuklular Döneminde savaş sırasında kadın ve çocukların sığınak olarak kullandığı bir yer olarak biliniyor. Kalenin içindeki gizli geçit de bunu destekliyor. Bu bölgede bir de Selçuklulardan kalma Altıkapı Türbesi bulunuyor.
 • Sarıhan Kervansarayı: Selçuklu mimarisinin önemli eserlerinden biri olan kervansarayın, 1217’de Selçuklu Sultanı Alaattin Keykubat tarafından yaptırıldığı biliniyor. Bu kervansaray, Ürgüp’e 6 kilometre, Avanos’a ise 5 kilometre uzaklıkta bulunan Damsa Vadisi’nde yer alıyor. Bu kervansaraydan sonra Selçuklular başka han yaptırmadıkları için Sarıhan Kervansarayı, o dönemden kalma son han olarak ilgi çekiyor.

 

Ürgüp’ün Doğal Güzellikleri

 

 

 • Mazı Yeraltı Şehri: Eski çağlardaki adı Mazata olan Mazı Köyü’nde bulunan yeraltı şehri, Ürgüp’e 20 kilometre mesafede yer alıyor. Bu bölgede çok sayıda Erken Roma ve Bizans Dönemi’ne ait kaya mezarları da görebilirsin. Mazı Yeraltı Şehri’nin kendine hayran bırakan özelliği ise ahırlardan başlayan kısa koridorlarla kiliselere ulaşılabilmesi.
 • Pancarlık Vadisi: Ortahisar’a 4 kilometre uzaklıkta bulunan vadi, Ürgüp - Mustafapaşa yolu üzerinde konumlanıyor. Özellikler baharda açan çiçeklerle renk şöleni oluşturan vadi, muhteşem bir yürüyüş rotasına da sahip. 
 • Gomeda (Üzengi Vadisi): Ortahisar - Ürgüp arasında yer alan Üzengi Vadisi, bölgenin el değmemiş alanlarından biri olarak biliniyor. Bu bölgede kendine hayran bırakan güzellikteki kiliseleri ziyaret etme imkânı bulabilirsin. 
 • Kızıl Vadi: Ürgüp’ün 5 kilometre uzağında yer alan Kızılçukur Vadisi, Ürgüp gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin gün batımını izlemek için geldiği bu vadi, Kapadokya’daki ender görülen kızıl tüf kayalardan alıyor adını… 
 • Pembe Vadi: Ürgüp - Avanos arasında bulunan Pembe Vadi, gün batımında muhteşem bir görüntüye sahne oluyor. Bu vadide dikkat çeken nokta ise burada bulunan peribacalarının bir canlıya benzetilmesi… 

 

 

Ürgüp Otel Fiyatları

 

 

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Ürgüp’te, farklı zevklere ve bütçelere hitap eden pek çok otel alternatifi bulabilirsin. Dönemsel olarak değişiklik gösteren Ürgüp Otelleri fiyatlarını Odamax.com’a girerek görebilirsin. Gir hemen Odamax.com’a, ücretsiz iptal imkânı ve otelde ödeme kolaylığı ile odanı kolayca seç! 

 

Ürgüp Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support