Didim Otelleri

En Ucuz Didim Otelleri

Didim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

402 km²

Nüfusu

86.688

Telefon Kodu

0256

En Sakin Sezon

Aralık-Mart

En Yoğun Sezon

Nisan-Kasım

Didim Deneyimleri

Didim

Apollon Tapınağı

 

 

Didim’in merkezine sadece 2 km mesafede konumlanan Apollon Tapınağı, bölgenin en meşhur tarihi miraslarından biri… Dünyanın Antik Çağ’dan akaln en büyük 3. tapınağı olan ve zarar görmüş olsa da yüzlerce yıldır tüm ihtişamıyla ayakta duran Apollon Tapınağı, aynı zamanda ilçenin simgelerinden Medusa figürüne de ev sahipliği yapıyor.
 

Didim

Saplı Ada

 

 

Didim’İn en meşhur yerlerinden biri olan Saplı Ada, ilçenin en önemli iki plajı olan Akbük ve Altınkum arasında konumlanıyor. Adanın özelliği kıyıyla bağlantısı olan bir kara parçası olması… MÖ 1500’lerde Ege Denizi’nde meydana gelen bir volkanik patlama sonucu oluşan ve yarım ada formuna da sahip olan adaya, sular çekildiğinde karadan yürüyerek ulaşılabiliyor.

Didim

Bafa Gölü Tabiat Parkı

 

 

Doğaseverlerin Didim’deki en sevdiği yerlerden biri olan Bafa Gölü Tabiat Parkı, çam ve zeytin ağaçları ile çevrili muhteşem bir atmosfere sahip. Gölün eşsiz manzarasını tekne turu ile doyasıya izleyebilirsin. Birçok canlı ve bitki türüne de ev sahipliği yapan park alanı, huzurlu bir mola için seni bekliyor.

Didim

Milet Müzesi

 

Milet Antik Kenti yakınında bulunan Milet Müzesi, müze olarak bölgedeki sayılı yerlerden biri… Antik Yunan döneminden kalan lahitler, heykeller, yazıtlar ve sütun başlıklarının sergilendiği Milet Müzesi’nde keyifli bir tarihi yolculuğa çıkabilirsin.

Didim

İlyas Bey Camii ve Külliye

 

 

Milet Müzesi’ne yakın konumdaki İlyas Bey Camii ve Külliye, Anadolu Beylikleri döneminden günümüze ulaşmış bir tarihi yapı… Camii aynı zamanda Milet arkeoloji alanı içerisinde yer alıyor ve ibadete açık.
 

Didim

Büyük Menderes Dalyanları

 

 

Coğrafi açıdan ülkemizin eşsiz oluşumları arasında bulunan Büyük Menderes Dalyanları, denizin kara ile aynı seviyede birleştiği ve gözle ayırt edilemez bir görünüme büründüğü, harika bir manzaraya sahip. Bu doğa harikası alan kış mevsiminde flamingolarla renklenerek daha da görülesi bir yere dönüşüyor. 
 

Didim

Mavişehir Aquaparkı

 

 

Özellikle çocukların ve suyun eğlenceli dünyasına ortak olmak isteyenlerin Didim’deki adresi bu aquapark… Akköy ve Yalıköy arasındaki konumlanan ve Türkiye’nin en büyük su parklarından biri olan aquapark, devasa ve renkli görüntüsü ile ilgi çekiyor.

Didim

Eski Doğanbey Köyü

 

 

Didim merkezden biraz uzakta, hem şirin hem de tarihi bir köy gezisi yapmak istersen Eski Doğanbey Köyü’ne zaman ayırabilirsin. Eskiden bir Rum köyü olan Eski Doğanbey köyü, rengarenk çiçeklerle süslü taş evleri ile şahane bir atmosfere sahip.

 

Didim

Faustina Hamamı

 

 

Milet Antik Kenti sınırları içerisinde yer alan tarihi yapı, antik kent içindeki amfi tiyatroya yaklaşık 150 m mesafede bulunuyor. Antik dönemden kalma en ünlü yapılardan biri olan Faustine Hamamı, Roma İmparatoru Marcus Aurelius'un eşi Faustina adına özel olarak yaptırılmış.

Didim

Akbük Koyu

 

 

Altınkum Plajından sonra Didim’İn en ünlü ikinci koyu Akbük… Merkeze yaklaşık 20 km mesafedeki koy, 11 km uzunluğundaki sahil şeridi, yemyeşil doğası ve eşsiz denizi ile tatilcilerin en seavdiği plajların başında geliyor. Akbük Koyu’nda serin mavi sularda yüzmenin tadını çıkardıktan sonra sahil boyunca sıralanan yemyeşil ağaçların altında dinlenme molası verebilirsin.
 

Didim

Manastır Plajı

 

 

Altınkum Plajı’nın batısında kalan Manastır Plajı, kolay ulaşım sağlanamadığı için Didim’in popüler plajlarına göre daha sakin bir atmosfere sahip. Didim Marina yolu üzerinde, sağda konumlanan plaja araç ya da bisiklet ile ulaşım sağlayabilrisin. Cam gibi denizi ve kum plajı ile öne çıkan Manastır Koyu2nun ismi de burada bulunan manastırdan geliyor.

 

Didim

Akvaryum Koyu

 

 

Tıpkı Manastır Plajı gibi Akvaryum Koyu’na da ulaşım zor… Araçla ulaşım sağlanan köye alternatif olarak günübirlik tekne turları ile de ulaşım sağlanabiliyor. Adının hakkını verircesine akvaryum gibi bir denize sahip koyda sakinliğin ve turkuaz denizin tadını çıkarabilirsin. 
 

Didim

Dalyanaki Koyu

 

 

Didim’in sakin koylarından biri olan Dalyanaki, rüzgar almayan doğal bir liman olma özelliğine sahip. Kış aylarında da balıkçılar için bir sığınak olan koy, gölü andıran dalgasız denizi ve sakinliği ile tercih ediliyor. 
 

Didim

Akkum Sağtur Plajı

 

 

Plaja araçla ulaşım sağlanıyor. Sakin ve dalgasız bir denize sahip olan plaj aynı zamanda kamp yapmak isteyenlerin de Didim’de tercih ettiği yerlerden biri… Su sporu aktiviteleri ve çadır deneyimi ile eğlenceli bir tatil geçirmek istersen Akkum Sağtur Plajı’nı tercih edebilirsin.
 

Didim

Cennet Koyu

 

 

Berrak ve dalgasız bir denizi olan plaj Didim’İn merkezine yakın olduğundan deniz keyfi için tercih edebileceğin en güzel yerlerden biri… Yeşil ve maviyi buluşturan koyda ılık denizin, huzurlu manzaranın ve sakinliğin tadını çıkarabilirsin. 
 

Didim

Sarıkum Plajı

 

 

Plaj ismini yumuşak ve sarı kumsalından alıyor. Sitelerin olduğu bölgede yer alan plaj, genellikle bu lokasyonda yaşayanlar tarafından tercih ediliyor. Dalış deneyimi için de elverişli olan Sarıkum Plajı’nda deniz gündüzleri sakin, akşamları ise dalgalanıyor. Gün boyu sakin denizin tadını çıkarıp akşam da şahane bir gün batımı izlemek istersen Sarıkum Plajını tercih edebilirsin.

Didim'de ne yenir ?

<p>Deniz Ürünleri</p>

Deniz Ürünleri

<p>Isırgan Otlu Börek</p>

Isırgan Otlu Börek

<p>Tarhana Çorbası</p>

Tarhana Çorbası

<p>Lop İncir</p>

Lop İncir

<p>Kedirgen Kavurması</p>

Kedirgen Kavurması

<p>Pelvize Tatlısı</p>

Pelvize Tatlısı

Ege’nin en popüler tatil beldelerinden Didim zengin tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de baştan çıkarıcı… M.Ö. 8000 yılına kadar uzanan tarihi, antik çağlardan bugüne gelen mirasları ve dünyaca ünlü Altınkum sahili ile Didim sana dolu dolu geçireceğin bir tatil sunuyor.

 

 

Didim’de Konaklama

 

 

Altınkum: Sadece ülkemizde değil dünya çapında üne sahip Altınkum Plajı’nın bulunduğu ilçe hem sahile yakın olacağın hem de pek çok olanaktan faydalanabileceğin bir konuma sahip. Eğlence mekanları, tur tekneleri, alışveriş olanakları ve muhteşem bir plaj için burayı tercih edebilirsin.

Akbük: Akbük Altınkum’a göre daha sakin bir lokasyonda bulunuyor. Kalabalıktan uzakta 10 km’yi aşan sahil bandı ve doğası ile tatilciler için ideal olan Akbük’te pek çok konaklama alternatifi bulunuyor.

Mavişehir: Didim’in merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Mavişehir, sakin ve kafa dinlemelik bir tatil için seni bekliyor. Mavi bayraklı plajları, doğa ile baş başa kalabileceğin kamp olanakları ve huzurlu atmosferi ile öne çıkan bölgede farklı konaklama alternatifleri mevcut. 

 

 

Didim’de Alışveriş

 


İncir: Bu bölgeye özgü yetişen bir incir türü olan lop incir, Didim tatilinde tadabileceğin ürünlerden… Hem meycenin kendisini hem de reçelini almak istersen, haftanın belli günlerinde kurulan pazarda ya da merkezdeki dükkanlarda bulabilirsin. 


Karadut Suyu: Tıpkı incir gibi bölgenin karaduttan elde edilen meyve suyu da oldukça meşhur. Altınkum ve ilçe merkezini birbirine bağlayan Atatürk Bulvarı, karadut suyunu almak istersen uğraman gereken adres… Bulvar üzerinde pek çok seyyar tezgahta yöresel ürünleri bulabilirsin.

Hediyelik Eşya: Her tatil yöresinde olduğu gibi Didim’de de merkezdeki çarşıda bulunan dükkanlardan ve gece pazarlarından bölgeye özgü hediyelik eşyaları inceleyebilir, hem kendin hem de sevdiklerin için küçük hediyeler alabilirsin.

 

 

Didim’in Neyi Meşhur?

 Antik Kentleri: Milattan öncesine uzanan köklü tarihi ve eşsiz konumu ile Didim, yüzyıllar boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış. Sınırları içerisinde ve çevresinde bu zengin tarihin mirasını taşıyan Didim, Apollon Tapınağı, Milet Antik Kenti, Priene Atik kenti gibi birçok mirası ile ziyaretçilerini büyülüyor.

 

 

Altınkum Plajı: Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri olan Altınkum, altın renkli ve upuzun kumsalı ile meşhur. Mavi bayrak ödüllü plaj, yürüyüş parkurları, parkları, eğlence mekanları, restoranları ve hediyelik dükkanları ile cıvıl cıvıl bir atmosfere sahip. 

 

 

Didim’de Yapılacak Aktiviteler

 


Tekne Turu: Didim çevresindeki eşsiz koyları keşfetmek için en iyi yöntem bir tekne turuna katılmak... Altınkum Barış Parkı’ndan kalkan teknelerle; Martı Koyu, Cennet Ada Koyu, akvaryum Koyu gibi pek çok doğa harikasını görebilir, tertemiz sularda yüzmenin tadını çıkarabilirsin.Marinada Gün Batımı Eşliğinde Yemek: Altınkum Plajı’nın kıyı şeridinde bulunan Didim Marina, sıra sıra dizili balık restoranları ile özellikle de akşamları ziyaretçilerin gözdesi oluyor. Taze deniz ürünleri ile lezzetli bir akşam yemeği yerken, günü masalsı bir gün batımı eşliğinde sonlandırmak istersen, bir akşamını buraya ayırabilirsin.

 

Flamingolarla Fotoğraf Çektirmek: Akköy mevkiindeki Büyük Menderes Dalyanları, Didim’deki doğa harikalarından sadece biri… Özellikle kış mevsiminde ilçeyi ziyaret edenler, bu mevsimde eşsiz manzaralar sunan dalyana mutlaka gidiyor ve flamingoların fotoğraflarını çekerek unutulmaz anılara sahip oluyor. Merkezden kalkan minibüslerle dalyanlara kolayca ulaşım sağlanıyor.
 

 

Didim’deki Antik KentlerMilet Antik Kenti: Didim bir antik kentler bölgesi… Bunlardan biri olan Milet antik Kenti de görkemli atmosferi ile bölgede en görülesi yerlerin başında geliyor. Büyüleyici antik tiyatrosu ile seni bekleyen antik kent, aynı zamanda şehir merkezine 22 km mesafede oluşu ile de avantajlı bir konuma sahip. Merkezden kalkan minibüsler ile antik kente ulaşmak mümkün.

Priene Antik Kenti: Didim yakınındaki en önemli antik kentlerden bir diğeri de Priene… Milet’e araba ile 15 dakikalık mesafedeki antik kent, MÖ 1200’de kurulmuş 12 İyonya Uygarlığı kenti arasında bulunuyor. Helenistik Çağ’a meraklıysan antik kenti görülecekler listene ekleyebilirsin.

Didyma Antik Kenti: Baktığınız zaman yarım kalmış bir yapı hissi uyandıran Didyma Antik Kenti’nin, yapılan araştırmalarda Helenistik döneme ait, yarım kalmış bir tapınak olduğu anlaşılmış. Didim tatilinde büyüleyici bir gün batımı izlemek istersen, akşam saatlerinde rotanı Didyma Antik Kenti’ne çevirebilirsin.

Heraklia Antik Kenti: Bafa Gölü’nün kuzey doğusunda konumlanan antik kent, Beşparmak Dağları’nın eteğinde yer aldığı için Latmos Antik Kenti ismi ile de anılıyor. Günümüze kadar büyük bir kısmı yok olmuş olan kentin eskiden Büyük Agora ve Athena Tapınağı gibi eserlere ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Myus Anitk Kenti: Antik kent Didim’in merkezinden yaklaşık 43 km uzaklıkta, Bafa Gölü kıyısında, Avşar Köyü’nde yer alıyor. Antik kentten günümüze sadece tek bir kale ulaşmış. Kale Genç Roma mimarisini yansıtıyor.

 

 

Didim’in Tarihi

 


Aydın’ın ilçesi Didim, Aydın'a 100 km mesafede konumlanıyor. Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri olan Didim bugün hala tanıklık ettiği önemli uygarlıklarınız izlerini taşıyor. Geçmişi M.Ö. 8000 yılına kadar uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Didim, 1991 yılında Yenihisar adıyla ilçe olduktan sonra 1997'den beri de bugünkü adıyla anılıyor. Didim’in çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olmasının bir nedeni de önemli turizm merkezlerine olan yakınlığı. Kuşadası’na 70 km mesafede, Bodrum'a 110 km uzaklıktaki Didim, Ege bölgesindeki antik kentlere de günlük turlarla ulaşabileceğin bir mesafede.

 

 

Didim Otel Fiyatları

 


Didim otelleri arasında çocuklu aileler tarafından sıkça tercih edilen tatil köyleri ve denize sıfır oteller ağırlıkta olmak üzere pek çok alternatif yer alıyor. Her zevke ve bütçeye hitap eden oteller arasında Didim Her Şey Dahil Otelleri özellikle aileler tarafından tercih ediliyor. Oda-Kahvaltı ve Yarım Pansiyon olarak hizmet veren apart oteller, butik oteller ve pansiyonların sayısı da oldukça fazla… Eşsiz koylara sahip Didim’in en güzel plajlarına yakın yerlerde konumlanan konaklama alternatifleri arasından istersen konforlu istersen ekonomik bir tatil için tercihini yapıp doyamayacağın bir Ege tatili geçirebilirsin.

 

 

Didim Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support