Mersin Otelleri

En Ucuz Mersin Otelleri

Mersin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

15,85 km²

Nüfusu

1.840.425

Telefon Kodu

324

En Sakin Sezon

Kasım-Mart

En Yoğun Sezon

Nisan-Ekim

Mersin Deneyimleri

Mersin

Cennet-Cehennem Obrukları

 

 

Kireçli arazideki yer altı sularının oluşturduğu Cennet ve Cehennem mağaraları, Mersin’de mutlaka görmen gereken doğal güzelliklerin başında geliyor.

Mersin

Alahan Manastırı

 

 

Mersin’de ilk Hristiyanların kayalara oyarak inşa ettiği ibadethanelerden biri olan Alahan Manastırı, Göksu Vadisi’nde yüksek bir yamacın zirvesinde yer alıyor. Oldukça iyi korunmuş durumdaki manastırın 5. Yüzyılda inşa edildiği biliniyor.

Mersin

Kanlıdivane

 

 

Mersin’de antik dönemde Dağlık Kilikya sınırları içinde kalan Kanytella Antik Şehri, bugün Kanlıdivane olarak anılıyor. Ören yerinde Olba Hanedanlığı’ndan kalma yapılar ve nekropol görülmeye değer.

Mersin

Nursat Mayın Gemisi

 

 

Mersin Kızkalesi’nde demirlemiş olan Nusrat Mayın Gemisi, Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında büyük paya sahip. 

 

Mersin

Tarsus Ulu Cami

 

 

Ramazanoğulları Beyliği döneminde İbrahim Bey tarafından 1579’da yaptırılan Tarsus Ulu Cami, Cami-i Nur adıyla da biliniyor. Cami, Selçuklu mimarisinden izler taşıyan zarif taş yapısı ve sütunlarıyla Mersin’de görmen gereken güzelliklerinden biri.

Mersin

Kızkalesi

 

 

Akdeniz’in ortasında küçük bir ada üzerinde yer alan Kızkalesi, Deniz Kalesi olarak da tanınıyor. Yapımı 11. Yüzyılda tamamlanan Kızkalesi, Mersin’in en bilinen tarihi yapılarından biri. 

 

Mersin

Yedi Uyurlar Mağarası

 

 

Hem İslamiyet hem de Hristiyanlık inancına göre kutsal kabul edilen Yedi Uyurlar Mağarası (Ashab-ı Kehf) Tarsus’ta yer alıyor ve her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

 

Mersin

St. Paul Kuyusu ve Kilisesi

 

 

Hristiyanlık inancının yayılmaya ilk başladığı yerlerden biri olan Tarsus’ta yer alan St. Paul Kilisesi ve Kuyusu, bölgedeki önemli hac merkezleri arasında yer alıyor. Aziz Pavlus Kilisesi de olarak bilinen yapının ilk inşa tarihi 1102 yılı ancak 1800’lerde restore edilerek genişletilmiş ve bugünkü halini almış.

 

Mersin

Kırıkkaşık Bedesteni

 

 

Ramazanoğulları Beyliği döneminde İbrahim Bey tarafından 1579’da yaptırılan Kırkkaşık Bedesteni, yoksullar için aşevi ve medrese olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş ancak günümüzde kapalı çarşı olarak kullanılıyor.

Mersin'de ne yenir ?

<p>Tantuni</p>

Tantuni

<p>Batırık</p>

Batırık

<p>Tarsus Kebabı</p>

Tarsus Kebabı

<p>Mavi Yengeç</p>

Mavi Yengeç

<p>Kerebiç</p>

Kerebiç

<p>Karsambaç</p>

Karsambaç

<p>Silifke Yoğurdu</p>

Silifke Yoğurdu

Bereketli toprakları ve dünyaya açılan limanı ile Akdeniz kıyılarının hayat dolu şehri Mersin, yalnızca sahilleri ve eşsiz doğasıyla değil, binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihi ile de görülmeye değer. 

 

 

Mersin’de Konaklama

 

 

Kızkalesi: Mersin’de denizin ortasındaki Kızkalesi manzarasına hakim uzun kumsalı ve temiz deniziyle öne çıkan Kızkalesi Plajı çevresinde birçok otel ve pansiyon seçeneği seni bekliyor. 

Erdemli: Tertemiz denizi, tarihi ve doğal zenginlikleriyle eğlenceli bir Akdeniz tatili geçirmek isteyenleri ağırlayan Erdemli otelleri ve Erdemli pansiyonları, farklı bütçelere ve tatil zevklerine uygun seçenekler sunuyor. 

Mersin Şehir Merkezi: Mersin Limanı’na şehrin iş ve ticaret merkezlerine yakın konumda konaklamak için Mersin şehir merkezi otellerini seçebilir, konforlu otellerde konaklarken iş veya tatil amaçlı seyahatlerinde ulaşım avantajından yararlanabilirsin. 

Silifke: Taşucu Limanı’na sahile ve denize yakın bir konaklama alternatifi arıyorsan Silifke otelleri, Mersin tatilin için aradığın seçeneği bulmana yardımcı olabilir.

 

 

Mersin’de Yapılacak Aktiviteler

 

 

Erdemli Talat Göktepe Çamlığı: Mavi Bayrak Ödüllü plajıyla Erdemli Talat Göktepe Çamlığı, Mersin’de sakin ve huzurlu bir ortamda gönlünce eğlenmek ve denizle buluşmak isteyenler için eşsiz bir seçenek sunuyor. 

Kayacı Vadisi: Yemyeşil arazisi ve Limonlu Çayı ile Mersin’in göz dolduran doğal güzelliklerinden biri olan Kayacı Vadisi, Mersin sıcaklarından korunmak isteyenler için biçilmiş kaftan. 

Adamkayalar: Silifke’de bir antik kentten kalan bu kabartmalar, canlı tasvirleri ile tarih ve arkeolojiye ilgi duyanlar için ilginç bir deneyim sunuyor. 

Mersin’de Alışveriş

Kırkkaşık Bedesteni: Mersin’den hediyelik ne alınır sorusuna yanıt arıyorsan,  Kırkkaşık Bedesteni içinde yer alan dükkanlardan takı, dekoratif eşya, şahmeran desenli çiniler gibi birçok hediyelik alabilirsin. 

Cezerye: Mersin dönüşünde sevdiklerine tatlı bir sürpriz yapmak istersen, Mersin’in meşhur tatlısı cezeryeden alabilirsin. Bu şerbetsiz tatlı hem uzun süre taze kalması hem de kolay kolay taşınması nedeniyle hediye için gayet uygun. 

Anamur Muzu: Yöresel ürünleri ve yerel muz üretimi ile ünlü Anamur’a yolun düşerse, taze taze Anamur muzu alabilirsin. Mersin tatili dönüşü eğer taşıma imkanın olursa Silifke çileği de bölgeden alabileceğin lezzetli ürünlerden bir diğeri. 

 

 

Mersin Festivalleri

 

 

Mut Karacoğlan Kayısı Şenlikleri: Her yıl haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen festival döneminde sergiler, söyleşiler gibi birçok kültürel aktivitenin yanı sıra ünlü sanatçıların da sahne aldığı konserler gerçekleşiyor. 

Uluslararası Mersin Müzik Festivali: 2002 yılından beri Mersin’in Kanlıdivane Ören Yeri gibi tarihi mekanlarında düzenlenen festival süresince, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, orkestralar ve dans gösterileri izleyiciyle buluşuyor. 

Mersin Narenciye Festivali: Türkiye’nin en önemli turunçgil üreticilerinden bir olan Mersin’de narenciye hasadının kutlandığı şenlikler süresince şehir turuncuya boyanıyor. Kortej, dans gösterileri, konserler ve daha birçok aktivite ile şehir şenlik havasını yaşıyor.    

Erdemli Türkmen Şöleni: Yörük kültürünün ve yaşamının tanıtılması amacıyla 1978’den beri her yıl düzenlenen şölen, mayıs ayında gerçekleşiyor. 

 

 

Mersin’in Tarihi

 

 

Tarihi Milattan Önce 6.300’lü yıllara dayanan Mersin, Kilikya Bölgesi olarak anılan çevrede birçok topluluğa ve inanca ev sahipliği yaptı. İlk büyük devlet olarak Hititlerin yönetimine giren Mersin’de sırasıyla; Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılar hakimiyet kurdu. 

11. yüzyılda Selçukluların yönetimine giren bölgede 14. Yüzyıla kadar Selçuklu yönetimi devam etti. Kısa bir dönem Karamanoğulları ve Ramazanoğullarının hakim olduğu Mersin’de 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmeye başladı. 

I. Dünya Savaşı sonrası işgal gören Mersin, 3 Ocak 1922’de düşman işgalinden kurtularak Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına katıldı. 1933 yılında il ilan edilen ve İçel adını alan bölge,  2002 yılında yeniden Mersin adını aldı. 

 

 

Mersin Otel Fiyatları

 

 

Akdeniz kıyılarında yaz tatili için en sevilen şehirlerden biri olan Mersin, zengin mutfağı, binlerce yıl öncesine uzanan tarihi ve ticaret limanı ile her yıl hem Türkiye’den hem de yurt dışından çok sayıda turist ağırlıyor. Mersin otelleri, hem iş hem de tatil amacıyla şehre gelenleri ağırlıyor. Mersin’e yaz tatiline gelenler için Kızkalesi otelleri ve Silifke otelleri ön plana çıkarken iş seyahati yapanlar daha çok Mersin şehir merkezi otellerini tercih ediyor. Mersin otel fiyatları hakkında bilgi almak, online rezervasyon yapmak için Odamax.com binlerce otel arasından sana en uygun olanı seçmeni sağlıyor. Dilersen otelde ödeme ve kredi kartsız rezervasyon gibi kolaylıklardan yararlanabileceğin Odamax.com’da Mersin otelleri, Mersin Pansiyonları ve Mersin Butik Otelleri seni bekliyor. Odamax.com web sitesi veya Odamax.com mobil uygulaması ile Mersin otel rezervasyonunu hızlı ve kolayca online olarak yapabilirsin. 

 

Mersin Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support