Cunda Otelleri

Ön Ödemesiz Rezervasyon

Ücretsiz İptal Kolaylığı

Doğrulanmış Misafir Yorumları

Yeni

Peşin Fiyatına Taksitli Ödeme

Çok Rezerve Edilen Cunda Otelleri

En Ucuz Cunda Otelleri

Cunda Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

23,3 km²

Nüfusu

6500

Telefon Kodu

0266

En Sakin Sezon

Aralık-Şubat

En Yoğun Sezon

Mayıs-Ağustos

Cunda Deneyimleri

Cunda

Tımarhane Adası

 

 

Adıyla ilgi çeken bu ada, Çamlık Koyu’nun bitiminde, Şeytan Sofrası’nın tepesinde yer alıyor. İlginç yapıdaki kayalarıyla da dikkat çeken adada, taş bir manastır da bulunuyor. Uçsuz bucaksız manzarasıyla adeta bir doğa harikası olan bu yeri, Cunda seyahatinde mutlaka ziyaret etmelisin.

Cunda

Güvercin Adası

 

 

Cunda’nın karşısında konumlanan Güvercin Adası, tarihi ve doğal güzelliği ile kendine hayran bırakıyor. Adını, adada yaşayan yabani güvercinlerden alan adaya, deniz yoluyla ulaşabilirsin.

Cunda'da ne yenir ?

<p>Ayvalık Tostu</p>

Ayvalık Tostu

<p>Koruk ve Karadut Suyu</p>

Koruk ve Karadut Suyu

<p>Deniz Ürünleri</p>

Deniz Ürünleri

<p>Papalina</p>

Papalina

<p>Damla Sakızlı Lorlu Kurabiye</p>

Damla Sakızlı Lorlu Kurabiye

<p>Lor Tatlısı</p>

Lor Tatlısı

<p>Sakızlı Dondurma</p>

Sakızlı Dondurma

<p>Bademli Kurabiye</p>

Bademli Kurabiye

<p>Girit Leblebisi</p>

Girit Leblebisi

Ege’de plajları, koyları, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Cunda, Rumlardan kalma tarihi izleri, rengârenk dar sokakları ve taş evleri ile ziyaretçilerine unutulmaz anılar biriktirmeleri için olanak sunuyor.

 

 

Cunda’da Konaklama

 

 

 • Cunda Merkezi: Huzur dolu, sakin bir tatil geçirmek istiyorsan, Cunda’nın merkezinde bulunan oteller tam da sana göre! Arnavut kaldırımlı dar sokakları, bu sokakları süsleyen tarihi evleri, muhteşem plajları ve koyları ile Cunda, unutulmaz bir tatil deneyimi için tüm güzellikleri bir arada sunuyor. Denizin tadını sofralara taşıyan restoranları, zamanın yavaşladığı kahvecileri ve sevimli dükkânları ile Cunda seni bekliyor.

 

 

Cunda’nın Nesi Meşhur?

 

 

 • Taş Kahve: Mimarisi ile ilgi çeken Taş Kahve, Cunda’da en çok vakit geçirilen yerler arasında bulunuyor. Cunda’nın simge yapılarından biri olan Taş Kahve’nin sakızlı dondurmasının tadına mutlaka bakmalısın.
 • Despot’un Evi: Cunda’nın en eski ve tarihi yapıları arasında olan Despot’un Evi, hikâyesiyle de fazlasıyla ilgi çekiyor. Despot’un Evi şimdilerde ziyarete kapalı olsa da fotoğraf tutkunları için adeta bir stüdyo görevi görüyor.
 • Âşıklar Tepesi: Benzersiz bir manzaraya sahip olan bu tepe, Cunda’yı kuşbakışı seyretmene olanak sağlıyor. Tarihi Yel Değirmenleri’nden birinin de burada konumlandığı tepe, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Âşıklar Tepesi’de seni; Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı karşılıyor. Burada ister kütüphanede gezinerek raflara göz atabilir, istersen de sakin bir ortama geçerek keyifle kitap okuyabilirsin. Dilersen muhteşem Cunda manzarasına karşı bir yorgunluk kahvesi de içebilirsin. 

 

 

Cunda’da Alışveriş

 

 

 • Sabun: Rumların, bu bölgede yaşadıkları dönemlerde burada sabunlar üretip, bu sabunları da Avrupa’ya satarak geçimlerini sağladıkları biliniyor. Ve Cunda’da günümüzde de sabun üretilmeye devam ediliyor. 
 • Ege Otları: Girit mutfağının vazgeçilmezlerinden olan Ege otları, Cunda’da oldukça fazla bulunuyor. Bu otların en tazesini de cumartesi günleri kurulan Cunda Pazarı’ndan alabilirsin.
 • Lor Kurabiyesi ve Lor Peyniri: Cunda’nın lor peynirli kurabiyesini mutlaka denemeli ve bu kurabiyelerden çokça alıp yanında götürmelisin. Ayrıca sakızlı kurabiyesi, hindistancevizli kurabiyesi ve lor tatlısı da denemeye değer lezzetler arasında bulunuyor. Cunda’nın kahvaltılık tatlı Lor peynirinden de satın alabilirsin. 
 • Zeytinyağı ve Zeytin: Edremit, Ayvalık Türkiye’nin en büyük zeytin üreticileri arasında yer alıyor. Cunda’ya kadar gelip, zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunlar, kremler gibi yan ürünlerden almadan dönmek olmaz. 

 

Cunda Festivalleri

 

 

 • Cunda Müzik Günleri: Birbirinden güzel müzik gruplarının ve sanatçıların sahne aldıkları bu etkinlik, temmuz ayında gerçekleşiyor.
 • Tiyatro Festivali: Nisan - mayıs aylarında düzenlenen bir kültür festivali…
 • Zeytinyağlı Festivali: Renkli görüntülere sahne olan festival, ekim ayında düzenleniyor.
 • Ultimate Cunda: Yüzme ve koşma türünde katılım sağlanan bu etkinlik, haziran ayında düzenlenen bir spor festivali olarak biliniyor.
 • Uluslararası Balıkesir Motofest: Motor tutkunlarının bir araya geldiği etkinlik, ağustos ayında gerçekleşiyor.

 

 

Cunda Müzeleri

 

 

 • Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi): Cunda’nın en önemli tarihi yapıları arasında boy gösteren Taksiyarhis Kilisesi, adanın tam ortasında yer alıyor. 1873’te inşa edildiği bilinen bu kilise, 2011’de Rahmi Koç Müzecilik Vakfı’na tahsis ediliyor ve ardından 2014’te müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlıyor. Müzede; 1600’lü yıllardan bu yana üretilmiş olan çeşitli oyuncaklar, buharlı makineler, deniz aletleri, bebek arabaları, motorlu araçlar gibi pek çok eşya sergileniyor.

 

 

Cunda’nın Plajları

 

 

 • Çataltepe Plajı: Sakin, dalgasız ve berrak bir denizinin üstünde bir de sığ olmasıyla Cunda’nın en popüler plajları arasında bulunuyor. Hem bölge halkının hem de turistlerin ilgisini oldukça çeken plaj, çocuklu aileler için de ideal…
 • Bıyıklı Plajı: Patriça Koyu’nda bulunan ve adanın meşhur plajlarından biri olan Bıyıklı Plajı, Sığ denizi ile çocuklu ailelerin vazgeçilmez adresi olan bu plaj, geniş kum alanıyla da dikkat çekiyor. 
 • Duba Plajı: Ayvalık - Cunda arasındaki köprünün bitiminde bulunan Duba Plajı, Ayvalık Belediyesi tarafından işletiliyor.
 • Cunda Plajı: Cunda’ya geldiğinde kısa bir yürüyüşün ardından rahatlıkla ulaşabileceğin Cunda Plajı, merkezi konumuyla ilgi çekiyor. Bu plajın en önemli özelliği ise; hem gece hem de gündüz yürüyüş yapabilmen için oldukça elverişli oluşu… 


 

Cunda’nın Koyları

 

 

 • Patriça Koyu: Bölgenin terk edilmiş eski bir Rum köyü olarak bilinen bu koy, ormanlık alanı ve zeytinlikleri ile yemyeşil bir atmosferde huzur dolu saatler geçirmene ortam hazırlıyor. Burada, tam karşısında yer alan Güvercin Adası’nda yer alan Agios Yorgis Manastırı ve Ay Işığı Manastırı’nın manzarasını seyredebilir, dilersen de günübirlik turlara katılarak bu yapıları yerinde ziyaret edebilirsin.
 • Ortunç Koyu: Cunda’nın en sakin koylarından olan Ortunç Koyu’na, ister araçla istersen de tekneyle ulaşım sağlayabilirsin. Berrak denizi, sakin atmosferi ile kendine hayran bırakan koy, huzur dolu bir gün geçirmen için ideal bir atmosfere sahip. 
 • Cennet Ada Koyu: Adanın en güzel yerlerinden biri olan Cennet Ada Koyu, çoğu kişi tarafından keşfedilmemiş olmasıyla sakin kalmayı başarmış bir yer. Hem gizemini koruması hem de harika bir doğa güzelliğe sahip olmasıyla muhteşem bir atmosfer sunuyor.

 

 

Cunda’nın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

 

 

 • Tarihi Yel Değirmeni: Adada, 1600 - 1650 yıllarında inşa edildiği bilinen üç tarihi yel değirmeni bulunuyor. Bu değirmenler Cunda’nın sembolik yapıları olarak görülüyor. Cunda seyahatinde bu yel değirmenlerini uğramayı ihmal etmemelisin.
 • Ayışığı Manastırı: 18. yüzyılın son çeyreğinde yapıldığı tahmin edilen manastırın inşasında sarımsak taşı kullanıldığı söyleniyor. 2003’te Suzan Sabancı tarafından satın alınan bu yapı, 2009’da özel mülkiyet statüsüne kavuşarak restore edilmiş ve bugünkü görünümüne kavuşmuş. 2011’da da ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış. Manastırın muhteşem manzarası görülmeye değer…
 • Agios Yannis Kilisesi: Âşıklar Tepesi’nde yer alan kilise, Cunda’da görülmesi gereken tarihi yapılar arasında bulunuyor. 
 • Panaya Kilisesi: 1863’te yapıldığı tahmin edilen Panaya Kilisesi, Cunda’nın dikkat çeken tarihi yapıları arasında bulunuyor. Günümüze yıkık duvarları kalan kilisenin çanı, İzmir Bergama Müzesi’nde sergileniyor. Kilise yapımında; çevre bölgelerden toplanmış siyah granit taşlar, Sarımsak Taşı ve Nesos Antik Kenti’nden getirilmiş olan taşlar kullanıldığı söyleniyor.

 

Cunda’nın Tarihi

 

 

Ayvalık’a bağlı olan Cunda, irili ufaklı 22 kadar adanın en büyüğü ve yerleşime açık tek ada olarak biliniyor. Türkiye’nin Ege’de en büyük dördüncü adası olarak bilinen Cunda’nın, bir diğer adı ise Ali Bey Adası… Ada bu ismi Kurtuluş Savaşı’nda alıyor. Ada halkı, padişahın Yunanlılara teslim olun emrine karşı gelerek, Yarbay Ali Çetinkaya kumandasıyla silahlı mücadeleye başlıyor. 

İki isimle de anılan Cunda, düşünülenin aksine Yunanca bir isim olmayıp, yelkenli gemilerin yatay sereni için kullanılan yund kelimesinin değişime uğramasından geliyor. Piri Reis’in haritalarında Yund adaları olarak bahsedilen adanın kuşbakışı görünüşü, gemi cundasına benzetiliyor.

Cunda’nın 1964’te bir köprü ile küçük bir adacık olan Lale Adası’na bağlanmasının ardından ilçe merkezine bağlandığı biliniyor. Lale Adası ve Cunda arasındaki 1 kilometrelik köprü, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak geçiyor. Köprünün, 1970’te Lale Adası ile anakara arasındaki bağlantı denizin doldurulmasıyla inşa edildiği biliniyor. 


 

Cunda Otel Fiyatları

Her bütçeye uygun İzmir otellerinde avantajlı fiyatlarla konaklamak istersen, Odamax.com’un fırsatlarını takip etmen yeterli. Cunda’da birbirinden farklı konseptlere sahip pek çok otel var. Kısa tatiller ve iş seyahatlerin için tercih edebileceğin bu otelleri tercih ettiğinde, sabah, öğle ve akşam yemeklerini yiyebilir ve şehri keşfe rahatlıkla çıkabilirsin. Cunda’da fırsatlarla konaklamak için merkez otelleri ve çevredeki konaklama yerlerini seçebilirsin. Hemen Odamax.com’a gir, senin için uygun otelde odanı kolayca seç! Üstelik ücretsiz iptal imkanı ve otelde ödeme kolaylığı ile…

 

Cunda Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support