Trabzon Otelleri

Ön Ödemesiz Rezervasyon

Ücretsiz İptal Kolaylığı

Doğrulanmış Misafir Yorumları

Yeni

Peşin Fiyatına Taksitli Ödeme

Çok Rezerve Edilen Trabzon Otelleri

En Ucuz Trabzon Otelleri

Trabzon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

4684 km²

Nüfusu

807.903

Telefon Kodu

462

En Sakin Sezon

Kasım-Nisan

En Yoğun Sezon

Mayıs-Ekim

Trabzon Deneyimleri

Trabzon

Ayasofya Müzesi

 

 

1250-1260 yılları arasında inşa edilen Ayasofya, şehrin en eski tarihi yapıları arasında bulunuyor. 1584 yılında camiye dönüştürülen yapı Geç Bizans döneminin göz alıcı mimarisini yansıtıyor. Ayasofya, 1964 yılından beri de müze olarak ziyaret ediliyor.

Trabzon

Trabzon Kalesi

 

 

Fatih Sultan Mehmet’in şehri fethetmesinin ardından inşa edilen Trabzon Kalesi, Kalecik Mahallesi’nde konumlanıyor. Bizans kalıntıları üzerine inşa edilen kale üç bölümden oluşuyor. Bir yanı Karadeniz’in mavisine diğer yanı ise yeşiline bakan kale, şehrin en güzel manzaralarından birine sahip.

Trabzon

Atatürk Köşkü Müzesi

 

 

Mustafa Kemal Atatürk, Trabzon’u ilk ziyaretinde bu köşkte kalmış. 1930 yılında şehri tekrar ziyarete gelince yine bu köşkte kalan ve köşkü çok seven Atatürk, yapıyı satın almış. Mimarisi ile göz kamaştıran köşk 1943 yılından beri müze olarak hizmet veriyor.

Trabzon

Çal Mağarası

 

 

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen Çal Mağarası, Düzköy’de bulunuyor. Mağara 2003 yılından beri ziyarete açık.

Trabzon'da ne yenir ?

<p>Hamsi</p>

Hamsi

<p>Akçaabat Köftesi</p>

Akçaabat Köftesi

<p>Kuymak</p>

Kuymak

<p>Hamsiköy Sütlacı</p>

Hamsiköy Sütlacı

<p>Mısır Ekmeği</p>

Mısır Ekmeği

<p>Laz Böreği</p>

Laz Böreği

Trabzon’da Konaklama

 

 

Trabzon Şehir Merkezi: Şehrin en hareketli noktası olan merkez, hem turistik hem de iş amaçlı seyahatlerin için pek çok konaklama seçeneği sunuyor. Merkezi konumda, yeme-içme, alışveriş, ulaşım olanaklarının yanı başında konaklamak istersen bu bölgeyi tercih edebilirsin.

Akçaabat: Merkeze yakın olup daha sakin bir atmosferde konaklamak istersen şehir merkezine 11 km mesafedeki Akçaabat’ı tercih edebilirsin. Doğal ve tarihi güzelliği ile öne çıkan bir sahil kasabası olan Akçaabat’ta farklı konaklama alternatifleri mevcut.


Yorma: Trabzon’un en güzel yerlerinden biri olan Yorma, merkeze 10 km kadar yakın bir mesafede, sakin bir konaklama isteyenler için ideal. Şehir merkezindeki kadar zengin olanaklara sahip ama yeşili ve sakinliği ile öne çıkan Yorma’da lüks butik otelden ekonomik pansiyona kadar pek çok seçenek bulunuyor.


Uzungöl: Trabzon’un simgelerinden biri olan Uzungöl, doğal güzelliği ve yükseklerindeki yaylaları ile öne çıkıyor. Şehrin en turistik yeri olan bölgede oldukça fazla sayıda konaklama seçeneği bulunuyor. Merkeze uzak ama hareketli bir bölge olan Uzungöl’ün çoğu zaman kalabalık olduğunu hatırlatmakta yarar var.
 

Maçka: Doğal güzelliği ve Sümela Manastırı gibi dünyaca ünlü tarihi bir mirasa ev sahipliği yapıyor oluşu ile öne çıkan Maçka da konaklama için tercih edebileceğin en güzel yerlerden… Merkeze 29 km mesafedeki ilçede oldukça fazla konaklama alternatifi bulmak mümkün.

 Trabzon’un Neyi Meşhur?

 Hamsili Lezzetleri: Trabzon mutfağının baş tacı olan hamsi, şehrin adı anılır anılmaz ilk akla gelen lezzetlerden… Çeşit çeşit yemeğin başrolünde hamsi var. Hamsili ekmek, hamsi tava, hamsi buğulama, hamsi çorbası, hamsi diblesi, hamsi dolması, hamsili pilav, hamsi kuşu bu lezzetlerden sadece birkaçı…

Hamsiköy Sütlacı: Şehrin en ünlü lezzetlerinden bir diğeri de Hamsiköy sütlacı… Bölgenin yemyeşil dağlarında beslenen ineklerin sütünden lezzetini alan bu eşsiz tatlı, üzerinde bolca fındıkla servis ediliyor.

Sümela Manastırı: Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı için, şehrin hatta ülkemizin dünyaca bilinen turistik simgelerinden biri demek mümkün. Karacadağ’ın eteklerinde, sarp bir kayalık üzerine kurulu bu tarihi Bizans manastırı, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.


Telkâri: El sanatlarının günümüzde de yaşayan en önemli örneklerinden biri olan telkâri, kısaca gümüş işleme sanatı olarak tanımlanabilir. İnce tel halinde dökülen gümüşün bükülmesi ile elde edilen motiflerin bir araya geldiği takılar, şehri ziyaret edenlerin hediye olarak en çok tercih ettiği ürünlerin başında geliyor.

Sürmene Bıçağı: Trabzon deyince akla ilk gelen şeylerden biri de Sürmene bıçağı… Keskinlik ve dayanıklılığı ile nam salmış bıçaklar, bölgenin kültürel değerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu zanaatın M.Ö. 1000 yılına kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu biliniyor.

 Trabzon’da Yapılacak Aktiviteler

 Yamaç Paraşütü: Muhteşem doğası ve dik yamaçlara sahip olması ile Trabzon, yamaç paraşütü için de eşsiz bir bölge… Dünyanın sayılı parkurlarına sahip şehirde; Akyazı Uçuş Tepesi, Akçakale Tepesi, Varoz Uçuş Tepesi ve Uzungöl Uçuş Tepesi, bu adrenalin dolu deneyimi yaşayabileceğin yerlerden…

Yayla Şenliklerinde Eğlence: Yayla kültürünün günümüzde de yaşatıldığı Trabzon’da yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri yayla şenliklerine katılmak… Mayıs-eylül ayları arasında gerçekleşen şenliklerde yöresel lezzetleri tadabilir, kemençe ve ve tulum ezgileriyle horona eşlik edebilirsin.
 

Serpme Trabzon Köy Kahvaltısı: Tabii ki kuymağın baş rolde olduğu enfes bir kahvaltı ile güne başlamak seyahatine unutamayacağın bir tat katacak. Trabzon peyniri, Trabzon tereyağı, Anzer balı, mısır ekmeği, kavurma gibi muhteşem yöresel tatlar eşliğinde serpme kahvaltının tadını çıkarabilirsin.

 

 

Trabzon’da Alışveriş

 Kemeraltı Çarşısı: Şehrin tarihi çarşılarından Kemeraltı, bakır dükkanları ile biliniyor. Şehrin ünlü bakırcı ustalarının bulunduğu çarşıdan; bakırdan yapılmış cezve, tepsi, süs eşyaları gibi pek çok ürün alabilirsin.

Kunduracılar Caddesi: Şehirn merkezinde, en hareketli yerlerden biri olan Kunduracılar Caddesi, Trabzonluların da günlük alışveirşlerini yaptıkları bir yer. Dükkanlar, mağazalar ve yöresel ürünler satan yerlerin sıralandığı caddede alışverişe çıkabilirsin.

Bedesten: Şehrin en eski çarşılarından biri olan Bedesten de Trabzon’da alışverişini keyifle yapabileceğin bir atmosfere sahip. Şehrin en eski dükkanlarının sıralandığı çarşıda, yöresel ürünler ve el işçiliği ile üretilen ürünlerin satıldığı dükkanlarda zamanı unutacaksın.

Semerciler Caddesi: Tıpkı Bedesten gibi şehrin en eski dükkanlarının bulunduğu cadde de yöresel kıyafetlerin ve el işçiliği ürünler satan dükkanları dolaşabilir, sevdiklerin için güzel hediyeler alabilirsin.

Hediyelik Ürünler: Trabzon’un hasır işi ve telkari takıları oldukça meşhur. Hasır işi ya da kazaziye ve telkari gümüş takılarla sevdiklerine güzel bir sürpriz yapabilirsin. Ayrıca el işçiliği bıçaklarıyla ünlü Sürmene’den birbirinden kaliteli Sürmene bıçaklarından da satın alabilirsin. Yöreye özgü örgü çoraplar, şallar, bakır ürünleri ve sepetler de alabileceğin el emeği göz nuru ürünlerden….

 

 

Trabzon’un Tarihi

 

 

4000 yıllık geçmişe sahip olan Trabzon, tarihi boyunca çok büyük medeniyetlere ev sahibi olmuş. Şehrin eski yerleşim yeri masa şeklindeymiş ve Yunancada masa anlamına gelen “Trapezo” ismiyle anılırmış. İsmini bu sözcükten alan şehirde; Kimmerler, Büyük İskender, Romalılar, Bizans ve Osmanlı kültürlerinden izler taşıyor. Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği kent, Kanuni Sultan Süleyman’ın de doğduğu yer olarak biliniyor. Cumhuriyet tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan şehrin her yanında bu önemli tarihin izlerini görmek mümkün.
 

 

 

Trabzon Otel Fiyatları

 


Trabzon’u iş ya da tatil amacıyla ziyaret ettiğinde farklı beklenti ve ihtiyaçlara uygun otel seçenekleri bulabilirsin. Trabzon merkez otellerinde konaklarken Trabzon Havalimanı’na yakın otelleri tercih ederek hem Trabzon şehir merkezine yakın olmanın hem de ulaşım avantajının tadını çıkarabilirsin. Trabzon merkez otelleri arasında iş amaçlı konaklamalarına konfor sağlayacak toplantı salonu, iş merkezi gibi pek çok olanak sunan tesis yer alıyor. Ayrıca tatil için Trabzon’da konaklayacaksan Trabzon butik otellerinde konaklayabilir, Trabzon merkez pansiyonlarında kalarak bütçeni zorlamadan uzun bir tatil yapabilirsin.  

 

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support