Bursa Otelleri

Çok Rezerve Edilen Bursa Otelleri

En Ucuz Bursa Otelleri

Bursa Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

1.36 km2

Nüfusu

2995 milyon

Telefon Kodu

0224

En Sakin Sezon

Temmuz-Eylül

En Yoğun Sezon

Ocak-Şubat

Bursa Deneyimleri

Bursa

Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese)

 

13 odalı bir yapı olan müze, 1930 – 1972 yılları arasında Bursa Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmış. Yeşil Türbe’de yer alan Yeşil Medrese de, Türk - İslam tarihine kaynaklık eden pek çok önemli eserler sergileniyor. 

Bursa

Bursa Kent Müzesi

 

 Heykel Meydan’ında bulunan Bursa Kent Müzesi, seni şehrin tarihiyle buluşturuyor. Bursa’nın eski çarşı kültürüyle alakalı bilgi edinmek istersen de müzenin bodrum katındaki El Sanatları Çarşısı’na göz atabilirsin.

Bursa

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 

 Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları müzesi olma unvanına sahip olan müze, 2002’de eski bir fabrikanın Tofaş otomobil fabrikası tarafından onarılmasıyla hizmete açılmış.

Bursa

Bursa Arkeoloji Müzesi

 

1902’de kurulmuş olan Bursa Arkeoloji Müzesi, bir süre için Yeşil Medrese’de hizmet vermiş ve daha sonra Kültürpark’taki binasına taşınmış. Müze, Bursa ve çevresinde hüküm sürmüş medeniyetlerin tarihine ışık tutan eserlere ev sahipliği yapıyor.

Bursa

Hünkâr Köşkü Müzesi

 

1844’te o zamanın valisi tarafından Sultan Abdülmecit için yaptırılmış olan köşk, farklı dönemlerde padişahları ağırlamış ve bu sebeple de Hünkâr Köşkü Müzesi adını almış. Mustafa Kemal Atatürk de şehri ziyaret ettiğinde bu köşkte kalıyormuş.

Bursa

Osmanlı Evi Müzesi

 

1958’den bu yana hizmet veren Osmanlı Evi Müzesi, II. Murad Külliyesi’ne yakın bir konumda ve 17. yy’da yapıldığı düşünülen üç katlı bir binada bulunuyor. 

Bursa

Atatürk Evi Müzesi

 

Şu sıralar tadilat nedeniyle kapalı olan müze, inşası 19. Yüzyıla kadar uzanan muhteşem bir yapıda hizmet veriyor. Miralay Mehmet Bey’e ait olan bu bina, 1923’ete Atatürk Bursa’ya geldiğinde ona hediye edilmiş. Bu bina, Cumhuriyet’in 50. yılında Atatürk Evi Müzesi’ne dönüştürülmüş.

Bursa

Yüzen Taşlar Heykeli

 

Hacivat - Karagöz orta oyunu ve gölge oyunu için yaptırılan Yüzen Taşlar Heykeli, dünyaca ünlü olan Christian Tobin’e ait. Eser adını, 45 tonluk heykellerin hiçbir destek almadan, yalnızca suyun kuvvetiyle dengede durmasından alıyor.

Bursa

Emir Sultan Camii ve Külliyesi

 

15. yy’da Hundi Fatma Hatun tarafından eşi Emir Sultan için yaptırılan Emir Sultan Camii ve Külliyesi, Bursa’nın merkezinde yer alıyor. Emir Sultan Mahallesi’ndeki bu camide, Emir Sultan ve ailesine ait mezarlarında olduğu bir türbe bulunuyor.

Bursa

Yeşil Camii ve Yeşil Türbe

 

Yer aldığı semtten adını alan Yeşil Camii’nin, 1419 yılında inşa edildiği biliniyor. Bursa’da önemli tarihi eserler arasında bulunan bu camide bir de türbe yer alıyor. Türbenin duvarlarının süsleyen çini işlemeleri görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bursa

Ulu Cami

 

Bursa’da gezilecek yerler listesinin en başında yer alan Ulu Cami, Hanlar Bölgesi’nde yer alıyor. 1400 yılında inşası tamamlanan cami, 1855’teki depremden sonra restore edilip günümüzdeki haline kavuşturulmuş. 

Bursa

Osman Gazi Türbesi

 

Bursa’ya gittiğinde Osman Gazi Türbesi’ni görmeden dönmemelisin. Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi’nin türbesi, Bursa’nın Osmangazi semtinde bulunuyor. Bu türbede, Yıldırım Beyazid’in çocukları gibi hanedan soyundan gelen birçok kişinin mezarı da yer alıyor.

Bursa

Orhan Gazi Türbesi

 

Orhan Gazi Türbesi, Osman Gazi Türbesi ile aynı bölgede yer alıyor. Bu türbe de Bursa’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Bursa

Muradiye Külliyesi

 

Osmanlı padişahlarının Bursa’da yaptırmış oldukları son külliye olma unvanını taşıyan Muradiye Külliyesi’nin içinde; medrese, türbe, cami hamam ve darüşşifa bulunuyor. Bunların yanı sıra külliyede 1426’da yaptırılmış Muradiye Camii da yer alıyor.

Bursa

Hüdavendigar Camii ve Külliyesi

 

Sultan I. Murad’ın isteği üzerine 1366’da yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi içinde pek çok bölümü de barındırıyor. Medrese ve caminin aynı yer bulunması sebebiyle özel bir duruma da sahip olan yapı, Bizans dönemine ışık tutuyor.

Bursa

Pirinç Hanı

 

Çay bahçeleri ve kafelerle misafirlerini ağırlayan Pirinç Hanı’nın, 1508 yılında Abdullah oğlu Ali ile Yakup Şah bin Sultan Şah tarafından inşa edildiği biliniyor. Hanın içinde farklı işletmeler de bulunuyor.

Bursa

Kapalı Çarşı

 

650 yıldan fazla süredir varlığını sürdüren Kapalı Çarşı, ilk olarak Uzun Çarşı adıyla anılıyordu. Çarşı’da; giyim, yeme-içme, hediyelik eşya, takı gibi birçok dükkân bulunuyor. Bunların yanı sıra kuyumcular da oldukça fazla…

Bursa

Eski İpek Hanı

 

Bu han, Pirinç Hanı’nın güney tarafından kalıyor. 81 odaya sahip olan Eski İpek Han, 1958’de yangına maruz kalmış ve bunun sonucunda hanın girişi değiştirilerek yeni bir görünüme kavuşmuş. Eski dönemlerde ipek ticareti yapan kişiler tarafından kullanılan handa, günümüzde giyim üzerine satış yapılıyor.

Bursa

Emir Hanı

 

Orhan Gazi Külliyesi’nin içinde bulunan Emir Hanı’nın bir diğer adı ise Bey Hanı… Bu han, yıllara meydan okuyan mimarisi ile göz kamaştırıyor. Ticaret merkezi olarak kullanılmış olan Emir Hanı, gelen kervanların ağırlanmasında ve getirilen malların depolanmasında kullanılıyordu.

Bursa

Geyve Hanı

 

56 odasıyla hizmet vererek Yeşil Camii’ye katkı sağlaması amacıyla yapılmış olan Geyve Hanı, 15. yy’da Hacı İvaz Paşa’nın isteği üzerine yaptırılmış ve Sultan I. Murad’a hediye edilmiş.

Bursa

Koza Hanı

 

1491’de II. Beyazid’in emir vermesiyle Mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a yaptırılan han adını, eski zamanlara ipek böceği kozası satışı yapılmasından alıyor. İpek kumaşlarının ününü bu hana borçlu olan Bursa’ya geldiğinde bu hana uğramadan dönmemelisin.

Bursa

Fidan Hanı

 

Hanlar Bölgesi’nde çay bahçesi olarak hizmet veren Fidan Hanı’nın, her birinin yapısı 12 köşeli olan mescidi ve altında şadırvanı bulunuyor. Bu han, Fatih Sultan Mehmet’in sadrazamlığını yapmış olan Mahmut Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiş.

Bursa

Tuzhan

 

Tuz Pazarı Camii’ne gelir olması amacıyla inşa edilmiş olan Tuzhan, ahşap korkuluklarla çevrilmiş bir avlunun ortasında 17 odalı bir yapı… Bursa’daki diğer hanlardan daha küçük olan bu han, 2007’de restore edilip yeniden hizmete açılmış.

Bursa

Balibey Han

 

Üç katlı ve 64 odalı olan han, Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmış. Zamanla sığınak ve kahvehane olarak kullanılmış olsa da hanın asıl yapılma amacı, şehri ticari amaçla ziyarete gelenleri ağırlamakmış. 

Bursa

Irgandı Köprüsü

 

1442’de Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin’in isteği üzerine yapılmış olan Irgandı Köprüsü, çarşılı olması sebebiyle çok dikkat çekiyor. Dünyada bu şekilde üç köprü daha bulunuyor.

Bursa

Bursa Kalesi

 

 M.Ö. 1. yy’da yapıldığı düşünülen kale, Bursa’daki yerleşik hayata geçilen ilk bölge olmasıyla biliniyor. Osmanlı’nın Bursa’daki varlığı ile mimarisinde ufak değişiklikler yapılan Bursa Kalesi’nin beş kapısı bulunuyor. Kalenin etrafında; evler, Osmanlı mimarisinden izler taşıyan cami, çeşme ve türbe gibi yapılar da mevcut.

Bursa

Bursa Şehir Surları

 

Bursa’da ilk yerleşimin izlerini taşıyan Bursa Şehir Surları, Baharat ve İpek yollarına açılan Saltanat Kapısı sayesinde önem kazanan Bursa’yı koruma amacıyla yapılmış.

Bursa

Tophane Saat Kulesi

 

90 cm’lik yuvarlak saatleri günümüzde çalışır durumda olmayan Tophane Saat Kulesi, 1906’da 6 katlı olarak inşa edilmiş. Tüm şehrin görünebildiği bu kule, eski zamanlarda yangın kulesi olarak kullanılmış.

Bursa'da ne yenir ?

<p>İskender</p>

İskender

<p>İnegöl Köfte</p>

İnegöl Köfte

<p>Tahinli Pide</p>

Tahinli Pide

<p>Kestane Şekeri</p>

Kestane Şekeri

<p>Cantık</p>

Cantık

<p>Pideli Köfte</p>

Pideli Köfte

Osmanlı’nın başkenti, İstanbulluların vazgeçilmek kaçamak adresi Bursa, eski zamanlardan bu yana tarihi olaylara, sayısız etkinliğe ve daha fazlasına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bir arada sunan şehir, yerli ve yabancı turistlerin gönlünü çalmayı başarıyor.

 

 

Bursa’da Konaklama

 

 

Bursa Şehir Merkezi: Tarihi ve doğal güzellikleri ile ilgi gören Bursa’ya, ister kısa bir tatil için istersen de iş seyahati için yolun düşerse şehir merkezinde bulunan otellerde rahatlıkla konaklayabilirsin.

 

Uludağ: Bursa denince akla ilk gelenlerden olan Uludağ, 2 bin 543 metre yüksekliği ile hem doğa sporlarına hem de kış sporlarına ilgi duyanları cezbediyor. Kış aylarında Bursa’yı ziyaret edeceksen, Uludağ otellerinde keyifli bir kayak tatili yapabilirsin.

 

Cumalıkızık: Osmanlı mimarisinden örnekler sunan Cumalıkızık, Bursa’nın uğrak noktalarından biri… Eski zamanlara doğru yolculuk yaptıracak olan bu köyde, dar sokaklarda yürüyebilir, eski evlerin önünde fotoğraf çekebilir ve yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsin.

 

Tirilye: Mudanya ilçesine bağlı olan Tirilye’de, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinleme imkânı bulabilirsin. Oraya kadar gidip, 1909 yılında inşa edilmiş olan Taş Mekteb’i görmeyi de ihmal etmemelisin.

 

Mudanya: İstanbul başta olmak üzere çevre illerden pek çok kişinin kısa tatil için tercih ettiği Mudanya, eski evlerin bulunduğu sokaklarında dolaşabilir ve sakin bir tatil için aradığın her şeyi burada bulabilirsin.

 

İznik: Osmanlı mimarisinden izlere rastlayacağın ve çiniciliğiyle bilinen İznik, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunuyor. 1950’li yıllardan bu zamana kadar gelişen İznik Gölü çevresinde doğa gezileri yapabilir ve ilçenin keyfini çıkarabilirsin.

 

Gölyazı: Doğa ile baş başa olabileceğin bir atmosfer sunan Gölyazı, Bursa’yı ziyarete gelenlerin kaçamak noktası… Buraya gelmişken Gölyazı Köprüsü girişinde bulunan Ağlayan Çınar’a uğramayı da ihmal etmemelisin.

 

İnegöl: Köftesi kadar kaplıcalarıyla da ünlü olan İnegöl, Oylat Kaplıcaları ile çok meşhur. Kaplıca tatili hayali kuruyorsan İnegöl tam da sana göre bir yer.

 

 

Bursa’da Yapılacak Aktiviteler

 

 

Tekne Turu: Bursa’da yapabileceğin en güzel aktivitelerden biri Gölyazı’da tekne turuna katılmak. Uluabat Gölü üzerinde tekneyle gezinmenin tadı bir başka… Ayrıca buradan günbatımı da muhteşem görünüyor.

 

Kış Sporları: Bursa’ya gidip de Uludağ’da kayak yapmamak olmaz! Kış sporlarına tutkunsan Uludağ Kayak Merkezi’nde birbirinden eğlenceli kış sporu seni bekliyor. 

 

 

Bursa’nın Tarihi

 

 

M.Ö. 7. yy’da Bursa’ya yerleşen ve M.Ö. 327’de bağımsız krallık haline gelen Bithynialılar tarafından M.Ö. 2. yy’da kurulan Bursa’nın adı, antik zamanlarda Prusa olarak biliniyor. M.Ö. 88’de Bithynia’ya saldıran Pontus Kralı, bu şehri yenilgiye uğratmış ve bölge tamamen Roma egemenliğine girmiş. Bu dönemde Prusa Olympium oalrak anılan Bursa, Roma döneminde büyük ölçüde imar edilmiş. 955 yılında ise Halep’teki Hamedanlılar, bu şehri ele geçirip 23 yıl süre ile egemenliklerini sürmüş. 1080’de Selçuklu Sultanı Süleyman Şah Kutalmış, İznik’i almış ve devlet merkezi yaparak Bursa’yı fethetmiş. Böylelikle Bursa, Osmanlı döneminde önemli bir yer haline gelmiş.

 

 

Bursa Otel Fiyatları

 

 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Bursa, herkese ve her bütçeye uygun konaklama imkânı sunuyor. Bursa otel fiyatları, tercih edilen otel tipine göre değişiklik gösteriyor. Bursa’da oteller pek çok farklı özelliği ve konaklama fırsatları ile her yaş grubuna ve her zevke hitap ediyor. Bu özellikler de otel fiyatlarının değişmesinde etkili oluyor. Sen de Bursa’ya doğru yola çıkmak istiyorsan, ilk olarak Odamax.com’a gir, odanı ücretsiz iptal imkanı ve otelde ödeme kolaylığıyla seç!

 

 

Bursa Festivalleri

 

 

Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali: Kış sporlarını ve kış mevsimini sevenleri bir araya getiren bu festival, ocak ve şubat ayalarında gerçekleşiyor.

 

Uluslararası Bursa Festivali: Haziran ve temmuz aylarında düzenleniyor.

 

Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması: Temmuz ayında gerçekleşen bu etkinlik, eğlenceli anlara ortak olmana yardımcı oluyor.

 

Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali: Ekim ayında düzenlenen festivalde, hem eğlenip hem kendine bir şeyler katabilirsin.

 

Orhangazi Zeytin Festivali: Bu festival, kasım ayında gerçekleşiyor.

 

Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali: Kasım ayında gerçekleşen festival, kukla ve gölge oyunlarının günümüzde de yaşatılmasına olanak sağlıyor.

 

İpek Yolu Film Festivali: Bu festivale aralık ayında katılma imkanı bulabilirsin.

 

Yörük Şenliği: Eğlenceli anlara tanık olabileceğin bu şenlik, şubat ayında düzenleniyor.

 

Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Kültür Sanat Şenlikleri: Bu etkinlik mart ayında ilgilileri ile buluşuyor.

 

Bahar Şenliği: Mayıs ayında gerçekleşen bu şenlik, baharın gelişini kutlama amacıyla yapılıyor.

 

Bursa Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support