Adana Otelleri

Ön Ödemesiz Rezervasyon

Ücretsiz İptal Kolaylığı

Doğrulanmış Misafir Yorumları

Yeni

Peşin Fiyatına Taksitli Ödeme

Çok Rezerve Edilen Adana Otelleri

En Ucuz Adana Otelleri

Adana Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

1.945 km2

Nüfusu

2.237.940

Telefon Kodu

0322

En Sakin Sezon

Temmuz-Ağustos

En Yoğun Sezon

Eylül-Haziran

Adana Deneyimleri

Adana

Anavarza Antik Şehri

Tarihte Kilikya Krallığı sınırları içindeki önemli kentlerden biri olan Anazarbus (Anavarza) Antik Kenti içinde 1500 metre uzunluğunda 20 burçlu sur duvarı, sütunlu yol, hamam ve kilise ve Deniz Tanrıçası Thetys mozaiği tarih ve arkeoloji meraklılarını bekliyor. 

Adana

Büyük Saat

Osmanlı’da yenilik hareketine yön veren isimlerden Adana Valisi Ziya Paşa döneminde, 1882 yılında inşa edilen Büyük Saat, 32 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’deki en yüksek saat kulesi. 

Adana

Ulu Cami

16. yüzyılda inşa edilen Ulu Cami, Adana’nın Ramazanoğulları Beyliği döneminden kalma en eski ve ünlü tarihi yapılarından biri. Caminin muhteşem taş işçiliği dış cephesi ve minaresi görülmeye değer.  

Adana

Sabancı Merkez Camii

Adana’nın en önemli simgelerinden biri olan cami, şehrin merkezinde yer alıyor. 1998’de ibadete açılan cami, yaklaşık 30 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük camilerinden biri. 

 

Adana

Adana Merkez Parkı

Seyhan Nehri kıyısında oldukça geniş bir alana yayılan Adana Merkez Parkı, Sabancı Merkez Cami’nin hemen yanı başında yer alıyor. 

 

Adana

Yılanlı Kale

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Yılan Kalesi, sarp kayalar üzerinden araziye hakim bir konumda yer alıyor. Eski adı Govara (Kovara) olan kaleye, Evliya Çelebi 17'nci yüzyılda Şahmeran Kalesi adını vermiş. 

 

Adana

Çarşı Hamamı

Adana hamamlarının en eski ve en büyüğü olan Çarşı Hamamı 1529’da Ramazanoğullarından Piri Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Hamam tarihi boyunca pek çok kez restorasyondan geçerek günümüze ulaşmış. 

 

Adana'da ne yenir ?

<p>Adana Kebabı</p>

Adana Kebabı

<p>Şırdan</p>

Şırdan

<p>Bici Bici</p>

Bici Bici

<p>Fellah Köftesi</p>

Fellah Köftesi

<p>Yüksük Çorbası</p>

Yüksük Çorbası

<p>Analı Kızlı Çorba</p>

Analı Kızlı Çorba

<p>Kibbe</p>

Kibbe

<p>Süllüm</p>

Süllüm

<p>Mumbar</p>

Mumbar

<p>Cığırtlak Kebabı</p>

Cığırtlak Kebabı

Anadolu’nun bereket kaynağı Çukurova, Adana’nın hem tarihi hem de doğal zenginliğine zenginlik katmaya devam ediyor. Adana mutfağının zengin sofralarından gelen kokular seni Adana’yı keşfetmeye çağırıyor.

 

 

Adana’da Konaklama

 

 

Adana Merkez: Adana’nın tarihi ve turistik noktalarının yanı sıra Adana Şakirpaşa Havalimanı’na kolayca ulaşılan konumda konaklamak için Adana Merkez otellerini tercih edebilirsin. 

Seyhan: Adana’nın ünlü restoranları, ticaret ve alışveriş merkezleri, tarihi ve turistik mekanları yanı başımda olsun istiyorsan, Adana Seyhan otellerinden birinde konaklayabilirsin.  

Yüreğir: Adana’nın kalbinde konaklarken şehri rahatça keşfedebilmek ve Seyhan Nehri’ne yakın olmak için Yüreğir otelleri arasında zevkine uygun bir seçeneği değerlendirebilirsin.

Çukurova: Anadolu’nun bereketli toprakları ve üretimi ile ünlü Çukurova’da konaklayarak hem şehrin merkezine hem de Menderes Adası’na kolayca ulaşabilirsin. 

 

 

Adana’nın Neyi Meşhur?

 

 

Adana Mutfağı: Türkiye’nin önde gelen gastronomi şehirlerinden biri olan Adana, köklü tarihinin yanı sıra eşsiz lezzetleriyle de ziyaretçi akınına uğruyor. 

Taşköprü: Roma İmparatoru Hadrian tarafından 4. yüzyılda inşa ettirilen Taşköprü, Adana tarihinin en önemli şahidi olmanın ötesinde yüzyıllar içinde şehrin simgesine dönüşmüş. 

 

 

Adana Müzeleri

 

 

Adana Sinema Müzesi: Türk sinemasının tarihini ve gelişimi yansıtması bakımından büyük önem taşıyan müzede Altın Koza Film Festivali’nden derlenen önemli belgeler, Türk sinemasının simgesi olmuş objeler ve afişlerin sergileniyor.

 

Adana Arkeoloji Müzesi: Tarih ve Arkeoloji severler için zengin koleksiyonu ile harika bir seçenek sunan Adana Arkeoloji Müzesi’nde; Hitit, Asur medeniyetinden günümüze uzanan uygarlıklara ait eserleri görebilirsin.

 

Misis Mozaik Müzesi: Misis Antik Kenti kazılarından çıkarılan birbirinden güzel mozaikleri görebileceğin müze, Adana’ya yaklaşık 20 dakika uzaklıkta konumlanıyor. Nuh’un gemisine aldığı hayvanları gösteren mozaik için müzeyi mutlaka ziyaret etmelisin. 

 

 

Adana’da Alışveriş

 

 

Karatepe Kilimleri: Adana’dan canlı renkleri ve hem yöresel hem modern tarzları ile dikkat çeken el dokuması kilimlerle Adana dönüşünde sevdiklerini sevindirebilirsin.

Bakır İşlemeli Eşyalar: Adana’dan ne alınır sorusuna verilebilecek sayısız yanıt bulunuyor. Adana’nın geleneksel demir ve bakış işlemeli hediyelik eşyaları iyi birer hediye seçeneği sunuyor.  

 

 

Adana Festivalleri

 

 

Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali: 1969 yılından beri her yıl düzenlenen festival, Türk sinema tarihi bakımından büyük öneme sahip. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Öğrenci Filmleri Yarışması, Dünya Sineması Örnekleri, Özel Bölümler, Kısa Film gibi bölümlerin yer aldığı festival, Türkiye’nin en köklü kültür sanat organizasyonlarından biri olarak büyük öneme sahip. 

 

Adana Lezzet Festivali: Adana mutfağını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak, Adana’nın meşhur yemekleri odağında bir araya gelen turistleri şehrin kültürü ile tanıştırmak amacıyla her yıl düzenleniyor. 

 

Portakal Çiçeği Karnavalı: Adana’da her yıl nisan ayında baharın gelişini kutlamak için düzenlenen festivalde sokak kortejleri, eğlenceler ve aktivitelerle şehir sakinleri ve turistler oldukça keyifli vakit geçiriyor. 

 

 

Adana’nın Doğal Güzellikleri

 

 

Kapıkaya Kanyonu: Adana’nın saklı kalmış doğal güzelliklerinden Kapıkaya Kanyonu, yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahip. Niğde’den doğan Çakıt Çayı’nın içinden geçtiği Kapıkaya Kanyonu; yaklaşık 8 km doğa yürüyüşü parkuru ile yamaç tırmanışı ve fotoğraf meraklıları için adeta bir cennet. 

 

Adana Kaplıcaları: Adana’da farklı rahatsızlıkların tedavilerinde destek kürü olarak kullanılan 7 ayrı kaplıca yer alıyor. Banyo veya içme kürü olarak yararlanılan kaplıcalardan Haruniye kükürtlü kaplıcaları ile Kurttepe, Alihocalı, Misis ve Kodes içmeleri pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor. 

 

 

Adana’nın Tarihi

 

 

Adana’da ilk yerleşimin MÖ 3000 yıllarına uzandığı yapılan çalışmalarla belirlenmiş.  Yazılı kaynaklarda Adana’dan ilk kez Hititlerin Kava Kitabeleri’nde söz ediliyor. Yazıtların birinde Adana ve çevresine Uru Adania adı verildiği yazıyor. İlerleyen dönemlerde Kilikya adıyla anılan bölgeye Torosları aşıp güneye inen Türklerin ise Çukurova adını verdikleri biliniyor. 

1878 yılında Osmanlılar Döneminde verilen bir fermanla yöre adının Adana olarak yazılmasına karar verilmiş.

Luvi Krallığı, Arzava Krallığı, Hitit Krallığı, Kue Krallığı, Asur Krallığı, Kilikya Krallığı, Pers İmparatorluğu, Helenistik Dönem ve Romalılar Döneminde farklı medeniyetlerin hakimiyetine giren şehir, 1083 yılında Anadolu Selçuklu Devleti'ne katılmış. Haçlı Seferleri işgal edilen Çukurova, bir süre sonra yeniden Konya Selçukluları tarafından alınmış.

Ardından Osmanlı topraklarına katılan Adana, 1. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı sınırları içinde kalmış, 1918’de işgale uğramıştır. 5 Ocak 1922’de düşman işgalinden kurtulan Adana, 1986’da büyükşehir belediyesi ilan edildi.

 

 

Adana Otel Fiyatları

 

 

Adana’nın zengin tarihi eşsiz doğası ve tadına doyulmaz birbirinden lezzetli yiyecekleri şehri hem bir turizm hem de bir gastronomi başkenti haline getiriyor. Adana’da dört mevsim tatil yapmak isteyenler için Adana Seyhan Otelleri harika seçenekler sunuyor. Adana, hafta sonu tatili için gidilecek yerler arasında eğlenceli ve lezzetli bir seçenek arayanların ilk tercihi oluyor.  Birbirinden şık Adana Otelleri ayrıcalıklı hizmetleri ile öne çıkıyor. 

Adana’da uygun fiyatlarla konaklamak içinse Adanda Pansiyonları ve Adana Butik Otelleri farklı zevklere ve ihtiyaçlara uygun seçenekler sunuyor. Şehre daha yakın ve nostaljik bir tatil yapmak isteyenler içinse Seyhan Otelleri, şehrin merkezinde bir başka alternatif olarak öne çıkıyor. 

Odamax.com ile Adana otel fiyatlarını görüntüleyebilir, dilediğin oteli seçip anında online rezervasyon yapabilirsin. Ücretsiz iptal, kredi kartsız rezervasyon ve otelde ödeme gibi daha birçok kolaylık Odamax.com’da seni bekliyor. Adana Otelleri arasından sana en uygun olanı seçip, Adana’nın eşsiz doğasının ve el değmemiş ormanlarının tadını çıkarmaya başlayabilirsin. Adana’da istersen sevdiklerinle eğlenceyi yaşayabilir, doğayla buluşmanın tadını çıkarabilirsin. Dilersen Adana’da balayı tatilini Odamax.com ile kolayca planlayabilirsin.

 

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support