Alanya Otelleri

Çok Rezerve Edilen Alanya Otelleri

En Ucuz Alanya Otelleri

Alanya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

1577 km²

Nüfusu

327.503

Telefon Kodu

242

En Sakin Sezon

Aralık-Şubat

En Yoğun Sezon

Haziran-Ağustos

Alanya Deneyimleri

Alanya

Alanya Kalesi

 

 

Alanya’nın simgesi haline gelen Alanya Kalesi, denizden yaklaşık 250 metre yüksekte bir yarımada üzerinde yer alıyor. Anadolu tarihine ışık tutan bir açık hava müzesi niteliğindeki bu kale, Selçuklu Devleti’nin Sinop’tan sonra ikinci tersanesi olan ve Alaeddin Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanını kazandıran tersaneye ve tophaneye ev sahipliği yapıyor. 

Alanya

Kızılkule

 

 

Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından 1226’da, Halepli Ebu Ali Reha el Kettani’ye inşa ettirilen Kızılkule, Akdeniz savunma yapılarının en güzel ve benzersiz örneklerinden biri olarak Akdeniz’de konumlanıyor. Alanya limanını, tersanesini ve Alanya Kalesi’ni denizde gelebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla yaptırılan kule, sekizgen bir yapı içinde olup beş kattan oluşuyor.

Alanya

Alanya Tersanesi

 

 

Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubat’ın isteği üzerine 1227 yılında inşasına başlanan ve 1228’de yapımı tamamlanan Alanya Tersanesi, Kızılkule’nin yanı başında küçük plajın bitiminde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Alanya'da ne yenir ?

<p>Şiş Köfte</p>

Şiş Köfte

<p>Zeytinyağlı Taze Bakla </p>

Zeytinyağlı Taze Bakla 

<p>Bumbar</p>

Bumbar

<p>Öksüz Helvası</p>

Öksüz Helvası

<p>Yarpuzlu Akdarı Çorbası</p>

Yarpuzlu Akdarı Çorbası

<p>Laba</p>

Laba

<p>Taze Ülübü</p>

Taze Ülübü

<p>Döğme Aşı</p>

Döğme Aşı

<p>Şepit</p>

Şepit

Upuzun sahili ve tertemiz havasıyla her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Alanya, Antalya’nın en gözde tatil beldeleri arasında yer alıyor. Antalya’ya 140 km mesafede yer alan Alanya, aynı zamanda Antalya’nın en büyük ilçesi olarak biliniyor.

 

 

Alanya’da Konaklama

 

 

 • Konaklı: Antalya-Alanya karayolu kuzey kısmında yer alan Konaklı, Alanya’ya 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Turistik tesisler bakımından gelişmiş olan bölge, Alanya’ya olan yakınlığıyla da oldukça dikkat çekiyor. Alanya’da tatil yapmak isteyenler genel olarak Konaklı’da konaklamayı tercih ederek, merkeze kolaylıkla ulaşıp çevredeki gezilmesi gereken yerleri rahatça gezmek istiyor. Ayrıca tekne turlarına katılıp Akdeniz’in en güzel koylarına açılmayı veya akşam yat limanı çevresindeki restoranlardaki eğlenceye dâhil olabiliyorlar.
 • Okurcalar: Alanya’ya yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede bulunan Okurcalar, Alanya’nın kalabalığından ve hareketli yaşamından biraz uzakta kalıp, denizin ve güneşin tadını daha sakin bir atmosferde çıkarmak isteyenler için ideal bir ortam sunuyor. Tatil severlerin sıklıkla tercih ettiği Okurcalar, popüler tesisleri ve berrak denizi ile deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarmana olanak sağlıyor.
 • Avsallar: Alanya’ya 24 kilometre mesafede bulunan Avsallar, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağılıyor. Sahil kesiminde bulunan tesisleri ile Avsallar, yemyeşil bir atmosferde tatil yapma imkânını sunuyor. Belde, upuzun sahil şeridi ve Dünyaca ünlü İncekum plajı ile kendine hayran bırakıyor. 

 

 

Alanya’nın Popüler Gezi Noktaları

 

 

 • Side: Manavgat’a bağlı olan Side, yaz tatillerinin vazgeçilmez adreslerinden biri… Yaz turizminin yanı sıra tarih ve arkeoloji bakımından da zengin olan Side, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Alanya’ya 63 kilometre mesafede bulunan Side, eşsiz doğası, masmavi denizi ve el değmemiş atmosferi ile Antalya’nın gözbebeği konumunda.
 • Belek: Antalya’nın en ilgi gören tatil beldelerinden biri olan Belek, şehir merkezinin 43 kilometre doğusunda, Serik ilçesinde bulunuyor. Son yıllarda golf sahaları ile ön plana çıkan Belek, yılın belirli dönemlerinde golf oynamak için gelen binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.
 • Avsallar: İncekum Plajı’yla tanınan Avsallar, Alanya’nın 23,4 kilometre batısında bulunuyor. Avsallar, tertemiz sularıyla, deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabileceğin bir yer.

 

 

Alanya’da Yapılacak Aktiviteler

 

 

 • Tekne Turu: Alanya seyahatinde çevredeki gizli kalmış koyları ve mağaraları keşfetmek için mutlaka tekne turlarına katılıp, tatiline renk katmalısın.
 • Rafting: Alanya çevresinde bulunan yerlerde keyifli bir gün geçirmek ve macera dolu bir tatil yaşamak için rafting turlarına katılabilirsin.
 • Safari ve ATV Turu: Alanya’nın doğasını keşfe çıkmak ve tatiline adrenalin katmak için bu turlara mutlaka katılmalısın.

 

 

Alanya’da Alışveriş

 

 

 • Ev Yapımı Reçel: Alanya’da üretilen ürünler ile hazırlanmış yöresel ve ev yapımı reçellerden alıp, kahvaltı sofralarını renklendirebilirsin.
 • İpek Dokumadan Yapılan Ürünler: Yörenin önemli değerlerinden olan ipek dokuma tekniği ile üretilen şallar ve eşarplardan kendine ve sevdiklerin için alabilirsin.
 • Su Kabağı: Müzik aleti yapımında kullanılmak için üretilen su kabağından yapılan çeşitli ürünlerden alıp, evini dekore ederken kullanabilirsin. Aynı zamanda bu ürünler, sevdiklerin için de keyifli bir hediye olabilir.

 

 

Alanya Festivalleri

 

 

 • Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali: Her yıl sergiler, danslar ve konserlerle renklenen festival, mayıs ayında düzenleniyor.
 • Alanya Uluslararası Caz Günleri: Yerli ve yabancı katılımcılarla ve sanatçılarla gerçekleşen etkinlik, her yıl eylül ayında düzenleniyor.
 • Uluslararası Alanya Triatlonu: Yerli ve yabancı pek çok sporcuya ev sahipliği yapan triatlon, her yıl düzenlenen köklü bir organizasyon olarak biliniyor.
 • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası: Her yıl düzenlenen turnuva, çok sayıda sporcuyu ve teknik ekibi ağırlıyor.

 

 

Alanya Müzeleri

 

 

 • Alanya Arkeoloji Müzesi: Saray mevkiinde bulunan müzede; Ankara’da yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilen Lidya, Urartu, Frig dönemlerine ve Tunç Çağı’na ait kalıntılar sergileniyor. Arkeolojik kazılarda bulunan en eski kalıntılara ev sahipliği yapan Alanya Arkeoloji Müzesi’nde, M.Ö. 625 yılına ait kalıntılar ve eserler sergileniyor. Müzeye gittiğinde, müzenin en önemli eserlerinden olan ve dramatik bir hikâyesi bulunan Herakles’in heykelini mutlaka görmelisin.
 • Alanya Atatürk Evi ve Müzesi: Atatürk’ün 1935’te yaptığı Alanya gezisi esnasında konakladığı ev olan Alanya Atatürk Evi ve Müzesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1984’te faaliyete geçirildiği biliniyor. Atatürk’ün kişisel eşyalarının yer aldığı özel bir odanın da bulunduğu müzede, toplan 295 eser sergileniyor.
 • Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi: Eski Alanya evlerinin en güzle örneklerinden biri olan Azakoğlu Konağı, kültürel açıdan sergilenmesi için sahipleri tarafından belediyeye tahsis edilmiş. Yörük kültürüne ait pek çok eserin sergilendiği müzede, Alanyalıların kültürüne dair fikir sahibi de olabilirsin.
 • Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi: Hisar İçi mahallesinde yer alan Ömürlü Kemal Atlı Kültür Evi, eski Alanya evlerinin bir örneği olarak Alanya Belediyesi tarafından sergileniyor. 

 

 

Alanya’nın Tarihi Güzellikleri

 

 

 • Leartes Antik Kenti: Ne zaman kurulduğu hakkında net bir bilgi bulunmayan Leartes Antik Kenti, bölgede bulunan taş bir tabletten dolayı tarihi M.Ö. 6. yüzyılı işaret ediyor. 
 • Syedra Antik Kenti: Tarihi M.Ö. 7. yüzyıla kadar dayandığı düşünülen Syedra Antik Kenti’nin çevresi surlarla çevrili… Bu durum da bu kenti ilginç kılıyor. Burayı ziyaret ederek, antik çağdan bugüne kadar ulaşmış su sarnıçlarını yakından görebilir ve antik kenti turlayarak geçmişi hakkında bilgi edinebilirsin.
 • Alara Han: Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer alan Alara Han, Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor. Bu durum da buraya olan ilginin artmasına sebep oluyor. 

 

 

Alanya’nın Doğal Güzellikleri

 

 

 • Alanya Seyir Terası: Alanya Belediyesi’ne ait olan Seyir Terası, muhteşem manzarasının yanı sıra piknik yapmak ve yürüyüş için ideal bir atmosfere sahip. Denizden 650 metre yükseklikte bulunan Seyir Terası’na, sabah saatlerinde gidersen burada manzaraya karşı mükellef bir kahvaltı yapmayı ihmal etmemelisin.
 • Tavşandamı Parkı: 2018’de açılışı yapılan Tavşandamı Parkı, Alanya’nın 5 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. Buradan Alanya’nın muhteşem manzarasını seyredip, eğlenceli vakit geçirme imkânı bulabilirsin.
 • Dim Çayı: Alanya’ya 15 kilometre uzaklıkta bulunan Dim Çayı, Toroslar’dan doğup, Alanya’nın güneyinde yer alan Tosmur ve Kestel Mahalleleri sınırından Akdeniz’e dökülüyor. Yaklaşık 60 kilometre uzunluğundaki çay, buz gibi suları ve serin doğası, yemyeşil tabiatıyla yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.
 • Oba Çayı: Alanya’nın en güzel yerlerinden biri olan Oba Çayı, Toroslar’dan başlayıp Dim Çayı’dan dökülüyor. Akdeniz sıcağından kaçmak istersen, ormanlar ve yeşillik alanın getirdiği serin hava sayesinde burada serinleyebilirsin. 
 • Sapadere Kanyonu: Alanya’nın 40 kilometre doğusunda, Sapadere Köyü’nde bulunan kanyonun, 750 metre uzunluğunda ve 400 metre yüksekliğinde olduğunu biliniyor. Kanyondan 300 metre içeriye girildiğinde ise ziyaretçileri, gürül gürül akan muhteşem bir şelale karşılıyor.

 

 

Alanya’nın Yaylaları

 

 

 • Türbelinas Yaylası: Toros Dağları’nın sırtlarında bulunan yayla, Alanya’nın 30-35 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Dereköy Yaylası olarak da bilinen Türbelinas Yaylası, harika bir doğaya ve yemyeşil bir tabiata sahip.
 • Gedevet Yaylası: Alanya ilçe merkezinin 21 kilometre uzağında, Dereköy’deki Pınarbaşı Yaylası sınırları içerisinde bulunan Gedevet Yaylası, yaklaşık 1500 haneden oluşuyor. 
 • Gökbel Yaylası: Alanya’nın en bilinen yaylalarından olan Gökbel Yaylası, Alanya’nın 60 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Gökdoğmuş sınırlarında yer alıyor. Burası maceracı ruha sahip olanlar için ideal… Gökbel Yaylası’nda trekking ve bisiklet gibi doğa sporları yapabilirsin.
 • Tokar Yaylası: Yıllardır geleneksel olarak düzenlenen Tokar Yayla Şenlikleri ile bilinen Tokar Yaylası, Alanya’ya 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 

 

 

Alanya’nın Mağaraları

 

 

 • Damlataş Mağarası: 1948’de patlayan bir mayınla gün yüzüne çıkan Damlataş Mağarası, 200 metrekarelik bir alanı kaplayan sarkıtları ile dikkat çekiyor. Deniz kıyısındaki konumundan dolayı dalgaların aşındırarak şekillendirdiği düşünülen mağara, Türkiye2nin turizme açılan ilk mağarası olarak biliniyor.
 • Fosforlu Mağara: Damlataş Mağarası’nın üçüncü bölümünde yer alan Fosforlu Mağara, içindeki fosforlu ışıltıları ile kendine hayran bırakıyor. Gündüz de belli olan bu ışıltıları görmek için küçük bir tekne ile mağaranın içi gezilebiliyor. 
 • Korsanlar Mağarası: Alanya Kalesi’nin bulunduğu noktada bir deniz mağarası… Korsanların ganimetlerini mağara içindeki gizli yolu kullanarak Alanya Kalesi’ne çıkardıkları söylenen mağaranın adı da buradan geliyor. 10 metre genişliği ve 6 metre yüksekliği bulunan mağarayı, tekne ile ziyaret edebilirsin.
 • Âşıklar Mağarası: Alanya yarımadasının güneyinde bulunan Âşıklar Mağarası, bir insan girebilecek genişliğe sahip. 
 • Kadıini Mağarası: 1957’de yapılan kazı çalışmaları sonrasında Alanya’nın en eski yerleşim birimi olduğu anlaşılan mağarada, 5 bin yıl öncesine ait insan kalıntılarına rastlandığı söyleniyor. Alanya’nın 15 kilometre kuzeydoğusundaki mağara, Çatak mevkiinde bulunuyor.
 • Dim Mağarası: Cebireis Dağı’nın batı yamacında bulunan Dim Mağarası, Alanya’nın 11 kilometre doğusunda Kestel mevkiinde yer alıyor. Sarkıt, dikit, sütun ve perdemakarna bakımından oldukça zengin ve süslü yapılarıyla dikkat çeken mağara, toplam 410 metre uzunluğunda... Ancak mağaranın sadece 360 metrelik kısmı ziyaretçilere hizmet veriyor.

 

 

Alanya’nın Plajları

 

 

 • Kleopatra Plajı: Kızlar Pınarı mevkiinde bulunan Kleopatra Plajı, dünyaca meşhur bir plaj…  Rivayete göre; tarihte, Alanya ve çevresinin Roma generali Antonius tarafından, Mısır kraliçesi Kleopatra’ya hediye edildiği ve Kleopatra’nın da her gün banyo yapmak ve yüzmek için, kale yamacındaki bu plaja indiği anlatılıyor. İnce kumu ve berrak denizi ile mavi bayraklı plaj olan Kleopatra Plajı, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 
 • Damlataş Plajı: Alanya’nın mavi bayraklı plajlarından biri olan Damlataş Plajı, ince kumu ve berrak deniziyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. Kleopatra Plajı’nın hemen yanı başında bulunan plaj, meşhur Damlataş Mağarası’nın da önünde yer alıyor. 
 • Portakal Plajı: Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki Portakal Plajı, Alanya’nın doğusunda, Oba ve Tosmur semtleri önünde ziyaretçilerini ağırlıyor. Toros Dağları’nın eteklerinde orman ile denizin kucaklaştığı noktada bulunan plaj, mavi bayraklı… Rüzgâr sörfü için ideal olan Portakal Plajı, Alanya’da görülmesi gereken bir yer.
 • Ulaş Plajı: Antalya-Alanya karayolu üzerinde, 5. kilometrede bulunan Ulaş Plajı, altın rengi kumuyla dikkat çekiyor. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarmanın yanı sıra piknik de yapabileceğin plaj, Alanya Kalesi’nin manzarası eşliğin keyifli dakikalar geçirmene olanak sağlıyor.
 • Doğu Plajı (Keykubat Plajı): Alanya’nın doğusunda, Antalya-Mersin karayolu üzerinde konumlanan Doğu Plajı, Alanya Yarımadası’ndan başlayan ve Gazipaşa’ya kadar uzanan kıyı boyunca muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Adını, 1226’da Alanya’yı fetheden I. Alaeddin Keykubat’tan alan plaj, serin ve sığ suları ile çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği plajlardan biri oluyor.
 • İncekum Plajı: Avsallar beldesinde yer alan İncekum Plajı, Antalya-Alanya karayolunun 26. kilometresinde konumlanıyor. Aynı isimli İncekum Mesire Alanı’nın bir parçası olarak misafirlerini ağırlayan plaj, sığ denizi, ince kumu ve yemyeşil doğası ile dikkat çekiyor. 
 • Fuğla Plajı: Alanya’da sessiz ve sakin bir yerde denize girmek istersen, Fuğla Plajı tam da sana göre bir yer. Alanya’nın merkezinin 20 kilometre batısında bulunan plaj, geniş koyu ile ilgi görüyor. 
 • Mahmutlar Plajı: Mahmutlar beldesinde 5 kilometre uzunluğundaki sahil şeridiyle dikkat çeken Mahmutlar Plajı, Alanya’nın sakin plajlarından bir diğeri… Kalabalıktan uzak bir yerde denize irmek istersen bu plaj bunun için biçilmiş kaftan!
 • Kestel Plajı: Alanya’nın 5 kilometre doğusunda bulunan Kestel beldesiyle aynı isme sahip olan plaj, 2 kilometre uzunluğundaki sahili, ılık suları ve berrak denizi ile günün her saati denize girmen için olanak sunuyor. 
 • Kargıcak Plajı: Alanya’nın 15 kilometre doğusundaki Mahmutlar beldesini geçtikten sonraki mevkiinde bulunan Kargıcak Plajı, kalabalıktan uzak sessiz ve sakin bir ortam sunuyor. 

 

 

Alanya’nın Tarihi

 

 

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmeyen Alanya’da, tarihin babası olarak adlandırılan Heredot’a göre ilk yerleşimler Truva Savaşı’nın hemen sonrasında yani M.Ö. 1800’lerde görülmeye başlanmış. Kurulduğu günden bu yana pek çok büyük uygarlık ve devlete hizmet eden Alanya, hem Roma ve Bizans hem de Selçuklu ve Osmanlı için önemli bir merkez konumundaymış. Her devletin farklı bir ad ile andığı Alanya’nın bugün kullanılan adı ise Selçuklulardan kalmış. Selçuklu sultanı I. Alaaddin Keykubat’ın isminden esinlenerek konulan isim Alaiye olarak biliniyor. Cumhuriyet döneminde ise Alaiye, Alanya’ya çevrilmiş.

 

 

Alanya Otel Fiyatları

 

 

Alanya otel fiyatları, her bütçeye uygun otel seçenekleri sunuyor. Dönemsel olarak fiyatların değiştiği Alanya otellerinde, senin için uygun fiyatlı tatili bulmak için Odamax.com’a girebilir ve üyelere özel fırsatlardan da yararlanabilirsin.  Alanya otellerinin sunduğu konaklama fırsatlarının yanı sıra mavi ile yeşilin kucaklaştığı bir noktada; plajın, denizin, güneşin, tarihin, kültürün, aktivitelerin ve daha fazlasının tadını doyasıya çıkarabilirsin. Alanya otellerinde hayalini kurduğun tatil için hemen Odamax.com’a gir, dünya kadar otel arasından senin için uygun olanı bul ve odanı kolayca seç. Üstelik ücretsiz iptal imkânı ve otelde ödeme kolaylığı ile… 

 

Alanya Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support