Ankara Otelleri

En Ucuz Ankara Otelleri

Ankara Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

24.521 km²

Nüfusu

5.504 milyon

Telefon Kodu

312

En Sakin Sezon

Aralık-Şubat

En Yoğun Sezon

Nisan-Kasım

Ankara Deneyimleri

Ankara

Anıtkabir

 

 

Ankara’nın hatta Türkiye’nin en önemli simge yapılarından biri olan Anıtkabir, şehrin birçok noktasından görülebilen ihtişama sahip. Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Anıttepe'de yer alan anıt mezarı, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılıyor. Her yıl 10 Kasım’da ve resmi bayramlarda yüz binlerin akınına uğrayan Anıtkabir, Ankara’da görülmesi gereken ilk yer.

Ankara

Ankara Kalesi

 

 

Altındağ ilçesinde yer alan Ankara Kalesi’nin ne zaman inşa eidldiğien dair kesin bir bilgi yok. Tarih boyunca yerleşim yeri olarak da savunma alanı olarak da kullanılan Ankara Kalesi, şehri ziyaret ettiğinde görülmesi gereken ilk yerlerden… Kaleden şehrin en iyi manzarasını da izleyebilirsin. Kale çevresinde birçok restoran, kafe ve el işçiliği ürünlerin satıldığı tezgahlar bulunuyor.

Ankara

Atakule

 

 

Ankara’nın simgelerinden olan ve Türkiye’nin ikinci seyir terası olma özelliğine sahip Atakule, bir alışverişi merkezi… Şehrin tamamına hakim, panoramik bir manzaraya sahip olan yapını üst kısmında dönen bir restoran bulunuyor. Şehirde gün batımı eşliğinde yemek yemek için en popüler yerlerden biri burası…

Ankara

Kalecik Kalesi

 

 

Şehrin en güzel manzaralarından birine hakim bir diğer yer de Kalecik Kalesi… Yüksek bir tepe üzerine kurulu kaleye çıkıp, eşsiz manzarasını seyredebilirsin.

Ankara'da ne yenir ?

<p>Toygar Çorbası</p>

Toygar Çorbası

<p>Ankara Tavası</p>

Ankara Tavası

<p>Aspava</p>

Aspava

<p>Kızılay Simidi</p>

Kızılay Simidi

<p>Efelek Dolması</p>

Efelek Dolması

<p>Ay Böreği</p>

Ay Böreği

Türkiye’nin başkenti Ankara ülkenin en önemli şehirlerinden biri. 5000 yıllık bir tarihe sahip olması ve Anadolu’nun merkezindeki konumu ile onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış. Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan Ankara gezeceğin, öğreneceğin, tadacağın güzellikleriyle benzersiz anılar biriktirmen için seni bekliyor!

 

Ankara’da Konaklama

 Kızılay: Ankara’nın en merkezi noktası Kızılay için başkentin kalbi demek yanlış olmaz. Hareketli atmosferi, kültür-sanat, eğlence, yeme-içme, alışveriş olanaklarına yakınlığı ve ulaşım avantajları ile Ankara’da konaklamak için en ideal bölgelerin başında Kızılay geliyor. 

 

Çankaya: Siyasi önemi ve başkentin yönetim merkezi olmasının dışında, sunduğu olanaklar ile şehirde konaklayabileceğin en ideal bölgelerden biri de Çankaya… Ankara’nın eğlence hayatının merkezi olan bölge  restoranlar, mağazalar, kültür-sanat olanakları ve şık caddeleri ile de şehrin en popüler noktalarından biri…


Ankara Garı ve AŞTİ Çevresi: Ulaşım açısından tren ya da otobüs kullanacaksan, bu bölgelerdeki otel alternatiflerini değerlendirebilirsin. Aynı zamanda Anıtkabir ziyaretlerinde de konaklama açısından en uygun yerin bu bölge olduğunu söylemek mümkün.


Ulus Meydanı Çevresi: Ulus, Ankara’nın en eski semtlerinden biri… Yeme-içmeden alışverişe, tarihi yerlerden müzelere kadar pek çok olanağa sahip olan bölge aynı zamanda konaklama alternatifleri açısından de zengin. Hem merkezi hem de ekonomik bir konaklama alternatifi arıyorsan, Ulus Meydanı civarındaki seçenekleri değerlendirebilirsin.


Kızılcahamam: Ankara seyahatinde doğa ile baş başa olmak ve bölgenin kaplıcalarından faydalanmak istersen, Kızılcahamam’ı konaklama için tercih edebilirsin. Doğal güzelliği ile huzurlu bir atmosfere sahip Kızılcahamam’da birçok termal otel bulunuyor.


Hamamönü: Ankara’da nostaljik bir atmosferde konaklamak için şehrin en eski semtlerinden Hamamönü’nü tercih edebilirsin. 19. Yüzyıldan kalan ve restore edilerek estetik bir görünüme bürünen ahşap konakları, kültür-sanat olanakları ve otantik dükkanları ile Hamamönü, keyifle vakit geçireceğin bir lokasyon olacak.

Beypazarı: Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden Beypazarı da beyaz renkli, cumbalı evleri, geleneksel tatları ve doğal güzellikleri ile şehrin tarihi ile iç içe vakit geçirebileceğin bir bölge… Tarihi çarşısı, konakların ev sahipliği yaptığı otelleri, kültür-sanat olanakları ile şehrin en renkli yerlerinden olan Beypazarı’nda keyifli bir konaklama deneyimi seni bekliyor.  
 

 

Ankara’nın Neyi Meşhur?

 

 

Kızılay Simidi: Ankara sınırları içerisinde yapılan bu lezzetin özelliği koyu renkli ve bolca susamlı bir simit olması… Şehrin en ünlü lezzetlerinden olan simidin, fırından çıktıktan sonra birkaç saat içinde tüketilmesi gerekiyor.


Ankara Tavası: Şehrin adı ile anılan bu yemek de Ankara’nın en meşhurlarından… Koyun eti ve Kızılcahamam pirinci ile pişirilen bir çeşit pilav olan Ankara tavası, şehre gidince mutlaka yerinde tadılacak lezzetler arasında yer alıyor.


Kuğulu Park: Kavaklıdere Mahallesi’nde bulunan tarihi park, şehrin en bilinen yerlerinin başında geliyor. Tunalı Hilmi Caddesi, Polonya Caddesi ve Atatürk Bulvarı arasında kalan park ev sahipliği yaptığı kuğulardan ismini alıyor.

Kaplıcaları: Ülkemizin termal kaynaklar açısından en zengin bölgelerinden biri olan Ankara’da, toplam 5 ayrı bölgede kaplıcalar bulunuyor. Kızılcahamam, Beypazarı, Haymana, Ayaş ve Akyurt bölgeleri sahip oldukları kaynaklar ve termal tesisler ile her yıl şehirde en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. 

Ankara Kedisi: İsmini şehirden alan bu sevimli kedi ırkının anayurdu Ankara… En eski uzun tüylü kedi soylarından biri olan Ankara kedisi, dünyaca tanınan ulusal hazinelerimizden biri… Avrupa’da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak da bilinen ırk; uzun, parlak beyaz tüyleri, mavi, sarı ya da yeşil renkli gözleri ile asil ve sevimli bir görüntüye sahip.

 

Ankara’da Yapılacak Aktiviteler

 

 

Tunalı Hilmi Caddesi’nde Yürüyüş: Şehrin en popüler caddesi olan Tunalı Hilmi, özellikle hafta sonları oldukça hareketli oluyor. Işıl ışıl dükkanlar ve renkli eğlence mekanları arasında şehrin günlük akışına kendini bırakabilirsin. 

Eymir Gölü Kıyısında Kahvaltı: Ankara doğal güzelliğe sahip gölleri ile hem Ankaralıların hem de şehri ziyaret edenlerin nefes alacağı alanlara sahip. Eymir Gölü de bunlardan biri… Güne açık havada, göl manzarası eşliğinde bir kahvaltı ile başlamak ve sonrasında da keyifli bir bisiklet turu yapmak için bir gününü Eymir Gölü’ne ayırabilirsin.


Mogan’da Gün Batımı Seyri: Gölbaşı’nda bulunan Moga Gölü’de şehrin en güzel yerlerinden… Şehir merkezine uzak olsa da temiz havanın tadını çıkaracağın bir piknik ve sonrasında muhteşem fotoğraflar yakalayabileceğin gün batımı seyri ile Ankara seyahatine güzel bir tat katabilirsin. Göl çevresinde bir çok restoran ve kafe de bulunuyor.


Seğmenler Parkı’nda Yürüyüş: Özellikle bahar ve yaz aylarında Ankaralıların vakit geçirdiği en popüler noktalardan biri de Seğmenler Parkı… Gün batımı saatlerinde çimlerde oturmak, gece yıldızları seyretmek, yürüyüşe çıkmak ve arkadaş grupları ile eğlenen, müzik yapan, oyunlar oynayan gençlerin arasına karışmak istersen Seğmenler Parkı’na gidebilirsin.

 

Keçiören’de Teleferiğe Binmek: Türkiye’deki en büyük şehir içi teleferiklerinden biri olan Keçiören’deki teleferiğe binebileceğin iki istasyon bulunuyor. Biri Atatürk Botanik Bahçesi diğeri ise Tepebaşı Mevkii Güçsüzler Yurdu istasyonları… İki istasyon arasında 1600 m mesafe bulunuyor ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Kuşbaşı şehir manzarasını izlemek istersen Keçiören’deki teleferiğe binebilirsin.

 

 

Ankara’da Alışveriş

 

Çıkrıkçılar Yokuşu: Dokuma, bakır, çömlek, hasır ve deri gibi el işçiliğine dayalı ürünlerin bulunduğu Çıkrıkçılar Yokuşu, bölgeye özgü hediyeler almak istersen gidebileceğin bir yer. Ulusta bulunan çarşıda takı, süs eşyası ve antika satan dükkanlar da bulunuyor.


Bakırcılar Çarşısı: Ankara’ın geleneksel el sanatlarında bakırcılık da önemli bir yere sahip. Bölgeye özgü bakır işlerini görebileceğin, aynı zamanda mücevher, baharat ve kuruyemiş gibi ürünler de bulabileceğin Bakırcılar Çarşısı da alışveriş için tercih edebileceğin yerlerden…

 

Ankara Balı: Yöresel ürünleri seviyorsan Ankara balı da hem kendine hem de sevdiklerine hediye olarak alabileceğin en güzel ürünlerden biri…

Beypazarı Kurusu: Ankara’nın tarihi bölgesi Beypazarı’na ait yöresel bir ürün olan Beypazarı kurusu; un, süt, mahlep, maya ve tarçın gibi malzemelerle üretilen bir atıştırmalık. Sert olduğu için yaş kurusu adı da veriliyor. Sadece Beypazarı’nda üretilen ve geleneksel versiyonunda meşe odunlarının yandığı taş fırınlarda pişirilen bu lezzet, sevdiklerine Ankara’dan getirebileceğin en lezzetli hediyelerden biri…

 


Ankara’da Gezilecek Yerler
Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Avrupa’nın sayılı müzeleri arasında gösterilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu medeniyetlerinin geçmişten günümüze bir panoramasını gözler önüne seriyor. Müzede insanların yaptıkları ilk aletlerden dünyanın ilk haritasına kadar geniş bir koleksiyon ziyarete açık. 

Kurtuluş Savaşı Müzesi: Cumhuriyetin doğduğu 1. Meclis Binası, bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor. Lozan Antlaşması ve Sevr Antlaşması’na ait belgelerin, çeşitli devlet büyüklerinden gelen armağanların ve dönemin ruhunu yansıtan yazışmaların sergilendiği koleksiyonda Büyük Taarruz hatıraları her yaştan ziyaretçiden ilgi görüyor. 

 

Beypazarı Evleri: şehrin önemli tarihi yerlerinden bazıları. Sevimli ahşap yapılarıyla dikkat çeken Beypazarı evleri, bitişik nizamda olmalarıyla Osmanlı günlük hayatının bir yansımasını sunuyor.

 

Hacı Bayram-ı Veli Türbesi: 1429-1430 yıllarında inşa edilmiş olan Hacı Bayram- Veli Türbesi, aynı isimli camiye de ev sahipliği yapıyor. Ankara’ya gelenlerin ziyaret ettiği yerlerin başında gelen türbenin 15. Yüzyıldan kalan ahşap işlemeli kapısı ise Ankara Etnografya Müzesi’nde sergileniyor.

 

Soğuksu Milli Parkı: Şehrin merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Soğuksu Milli Parkı, 1050 hektarlık geniş bir alan üzerinde bulunuyor. Zengin bitki örtüsü ile biyolojik çeşitlilik açısından oldukça önemli bir yaşam alanı olan park turistlerden de ilgi görüyor.

Ayaş Kaplıcaları: Ankara’da kaplıcaların bulunduğu beş bölge arasında yer alan Ayaş, sahip olduğu termal kaynağın sıcaklık derecesi, özelliği ve içerdiği mineraller açısından Avrupa’da bulunan dünyaca ünlü Kardlspat kaplıcaları ile aynı özelliğe sahip. 


Kızılcahamam Kaplıcaları: Ankara’daki en önemli kaplıca kaynaklarından biri olan Kızılcahamam bölgesi de termal tesisleri ile özellikle yaz ve bahar aylarında en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

 

 Elmadağ Kayak Merkezi: Elmadağ yamaçlarında 1859 m’ye kadar uzanan yükseklikte kurulu kayak merkezi, şehir merkezine 18 km mesafede yer alıyor. Ankara’yı soğuk kış günlerinde ziyaret ediyorsan, eğlence dolu vakit geçirmek için kayak merkezine vakit ayırabilirsin. Kayak merkezi 548 m uzunluğunda ve saatte 720 kişi kapasiteye sahip bir teleskiye ev sahipliği yapıyor.

 

Agustus Tapınağı: Ankara’nın eski semtlerinden Ulus’ta bulunan Augustus Tapınağı, Hacı Bayram Camii ile yan yana bulunuyor. Monumentum Ancyranum (Ankara Anıtı) olarak da bilinen tapınağın MÖ 25 -20 yılları arasında inşa eidldiği biliniyor. Tapınak, Roma İmparatoru Augustus adına Galat Kralı Pilamenes tarafından yaptırılmış.

 

Roma Hamamı: Çankırı Caddesi üzerinde konumlanan yapı, taş ve tuğladan inşa edilmiş. İki bölümden oluşan hamamın 3. yüzyılda Roma İmparatoru Caracalla tarafından, sağlık tanrısı Asklepios adına inşa ettirildiği biliniyor.

Külhöyük: Orta büyüklükte bir höyük olan ve kazıların hala devam ettiği Külhöyük, Hitit ve Eski Tunç Çağı’ndan günümüze ulaşan bir yerleşim yeri… Tarihe merkalıysan Ankara seyahatin sırasında bu bölgeyi de ziyaret edebilirsin.

 

 

Ankara’nın Tarihi

 


Hititlerden beri uygarlığın gelişimine şahitlik eden Ankara, Türkiye’nin başkenti olarak güçlü geçmişine yaslanarak geleceğe yön veriyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ev sahipliği yapan şehir, bürokrasinin kalbinin attığı yer. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehri olan Ankara, bir memur şehri olarak nam salsa da kendine özgü yaşam standartları ve klasik eğlence anlayışıyla insanın hayatı boyunca en az bir kez deneyimlemesi gereken bir şehir. 

 


Ankara Otel Fiyatları

 Ankara, ülkenin başkenti olmanın getirdiği ağır başlı havasının yanında görülecek sayısız tarihi ve turistik mekanıyla aslında turistik şehirler sınıfında da kendine yer ediniyor. Kaplıcaları ve termal otelleriyle de sağlık turizmine göz kırpan Ankara’da her bütçeye ve her zevke hitap eden sayısız Ankara Oteli hizmet veriyor. 

Ankara’da iş ya da ticaret nedeniyle bulunanlar, Kavaklıdere Otelleri’nde konaklayarak şık ve lüks odalarda günün yorgunluğundan arınırken, donanımlı kongre ve toplantı odalarının geniş olanaklarından yararlanabilirler. 

Ankara’nın termal kaynaklarından yararlanıp, dinlenmek isteyenler için Kızılcahamam Otelleri öne çıkıyor. Bedenen ve zihnen yenilenmek, fizik tedavi imkanlarından yararlanmak için, en iyi ve en ucuz Kızılcahamam Otelleri’ni bulmanın yolu Odamax.com’dan geçiyor. 

Ankara’nın gecesini ve gündüzünü bir Ankaralı gibi yaşamak, şehrin kültürüne ortak olmak isteyenler için Kızılay Otelleri, farklı bütçelerle gelen misafirleri memnun edecek seçeneklere sahip. 

Ankara Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support