İzmir Otelleri

Çok Rezerve Edilen İzmir Otelleri

En Ucuz İzmir Otelleri

İzmir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

11.891 km2

Nüfusu

4,321 milyon

Telefon Kodu

0232

En Sakin Sezon

Ekim-Nisan

En Yoğun Sezon

Mayıs-Eylül

İzmir Deneyimleri

İzmir

Güzelbahçe Plajları

İzmir şehir merkezine en yakın plajlardan olan Güzelbahçe, Urla ve Çeşme gibi popüler tatil rotalarının da geçiş noktası olduğu için ideal bir alternatif sunuyor. Burada bulunan plaj alanları ilçe belediyesi tarafından işletiliyor.

İzmir

Çeşmealtı - Urla Plajları

 

İzmir’de denize girilecek yerler arasında listenin ilk sıralarında yer alacak olan Urla, şehir merkezine 40 km mesafede bulunuyor. İlçenin denizle buluştuğu kıyı şeridine de Çeşmealtı adı veriliyor. Doğayla iç içe olmak ve şehrin kalabalığından biraz uzaklaşmak için Çeşmealtı ve Urla plajlarını ziyaret edebilirsin.

İzmir

Güzelbahçe - Balıkova Plajları

 

Urla’dan sonra yönünü kuzeye doğru çevirip Karaburun’a doğru ilerlediğinde seni Güzelbahçe ve ardından Balıkova karşılıyor. İzmir şehir merkezine 70 km mesafede bulunan tatil beldesi, deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarabileceğin plajları ile seni bekliyor.

İzmir

Karaburun - Mordoğan Plajları

 

İzmir’e 80 km mesafede bulunan Mordoğan ve 20 km ilerisinde yer alan Karaburun’a doğru giderken virajlı yollara dikkat etmelisin. Bu bölgede bulunan koylarda denize girmek de ayrı bir keyif veriyor.

İzmir

Çeşme Plajları

 

İzmir şehir merkezine 90 km mesafede bulunan Çeşme, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Çeşme ve çevresindeki plajlar, eğlenceli atmosferleri ile görülmeye değer…

İzmir

Gümüldür - Özdere Plajları

 

 İzmir şehir merkezinden hareket ettiğinde rotanı güneye doğru çevirirsen, denizle buluşabileceğin ilk durak Menderes oluyor. Burada da Gümüldür ve Özdere plajları seni karşılıyor. Birbirinden renkli plajları keşfetmek ve eğlenmek için Menderese mutlaka uğramalısın.

İzmir

Selçuk - Kuşadası Plajları

 

 İzmir’in en güneyinde, şehir merkezine 80 km mesafede bulunan Selçuk’ta denize girebilir, dilersen de Aydın’a doğru ilerleyip Kuşadası’nın eğlenceli atmosferine ortak olabilirsin. İzmir’e kadar gelip de Efes’in gölgesinde denize girmeden ve Kuşadası’nın sahilinde turlamadan dönmemelisin.

İzmir

Foça Plajları

 

 İzmir’de denize girmek için pek çok alternatif var. Foça plajları da bu alternatifler arasında bulunuyor. Şehir merkezinden 63 km uzaklıkta bulunan Foça’da birbirinden güzel plajlar seni bekliyor.

İzmir

Çandarlı - Dikili Plajları

 

İzmir’in en kuzey noktasına ulaştığında Çandarlı ve Dikili seni selamlıyor olacak. Buradaki plajlar da seni kendine hayran bırakacak nitelikte… 

İzmir

İnkaya Mağarası

Güzelbahçe’ye bağlı Yelki Köyü’nde bulunan mağara, bölgenin görülmesi gereken güzellikleri arasında yer alıyor. İnkaya Mağarası’na ulaşım biraz zor olsa da buraya geldiğinde karşılaşacağın manzara paha biçilemez güzellikte. Mağaranın uzunluğu 222 m, girişine göre en derin noktası ise -30 m'dir.

İzmir

Kurudağ Mağarası

Selçuk’ta bulunan mağara, adını bulunduğu mevkiden alıyor. Kurudağ Mağarası, toplamda 42 m uzunluğunda. 

İzmir'de ne yenir ?

<p>Boyoz</p>

Boyoz

<p>Kumru</p>

Kumru

<p>Söğüş</p>

Söğüş

<p>Midye Dolma</p>

Midye Dolma

<p>Bergama Köfte</p>

Bergama Köfte

<p>Lokma</p>

Lokma

<p>Sübye</p>

Sübye

<p>Şevketibostan</p>

Şevketibostan

<p>Tulum Peyniri</p>

Tulum Peyniri

<p>Radika Salatası</p>

Radika Salatası

Çiğdemi, boyozu, bombası ve daha birçok nevi şahsına münhasır özellikleriyle İzmir’in, neşesi, eğlencesi, sıcaklığı, denizi ile bambaşka bir atmosfer sunuyor. İzmir’i baştan başa gezmek, doğal, tarihi ve kültürel tüm güzelliklerini keşfetmek ve enfes lezzetlerini deneyimlemek farklı bir deneyim olabilir.

 

 

İzmir'de Konaklama

 

Şirince: Yıllardır bolca ziyaretçiyi ağırlayan Şirince, dar ve taşlı sokakları, beyaz evleri ve daha fazlası ile bambaşka bir dünyaya götürüyor. Sessiz ve sakin tatil planlıyorsan, burası tam da sana göre!

 

 

Çeşme: Işıl ışıl denizi, muhteşem koyları, meşhur plajları ve daha fazlası ile Çeşme görülmeye değer güzellikler sunuyor. Renkli evleri, dar sokakları ve enfes deniz kokusu ile unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor.

 

 

Urla: Kalabalıktan uzak sakin bir tatil için ideal alternatif sunan Urla, adeta İzmir’in uysal çocuğu… Köyleriyle de ünlü olan Urla’da Özbek Köyü’ne mutlaka uğramalısın.

 

 

Seferihisar: Türkiye’nin ilk yavaş şehri olan Seferihisar, tatilde sakinlik arayanlar için biçilmiş kaftan! Seferihisar’ın sahilinde muhteşem bir günbatımı manzarasına şahitlik edebilir ve köyün dar sokaklarında kısa bir tura çıkabilirsin.

 

 

Tire: Geçmişte oldukça önemli bir konuma sahip olan Tire’ye, tarihi güzellikleri görmek için gidebilirsin. Buraya kadar gitmişken meşhur Tire köftesinin tadına bakmadan dönmek olmaz.

 

 

Foça: Yemyeşil dağlar arasında saklanmış berrak deniz ve upuzun altın rengi kumsalıyla dikkat çeken Foça, yaz aylarının vazgeçilmez tatil beldelerinden…

 

 

İzmir’in Nesi Meşhur?

 

Tarihi Kemeraltı Çarşısı: Geçmiş dönemlerde ülkeye getirilen ürünler İzmir’den deniz yolu ile yurt dışına gönderiliyormuş. Bundan dolayı da Kemeraltı, ticaretin kalbinin attığı yer haline gelmiş. Günümüzde ticari hareketliliği olmasa da Tarihi Kemeraltı Çarşısı canlılığını korumaya devam ediyor. Bu tarihi çarşıya uğradığında Kızlarağası Hanı’nda da bir fincan Türk kahvesi içmeyi ihmal etme!

 

 

İzmir Saat Kulesi: İzmir’in sembollerinden olan Saat Kulesi, İkinci Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılı anısına Sadrazam Mehmet Said Paşa’nın isteği üzerine yaptırılmış. Kulenin yapımından, 1902 yılından, günümüze kadar hiç durmadan çalışan saat bugün de hala çalışmaya devam ediyor. 

 

 

Kadife Kale: İzmir Körfezi’ni tepeden gören bir manzara sahip olan Kadife Kale, M.Ö. 3. Yüzyılda Büyük İskender tarafından yaptırılmış. Zaman içinde farklı uygarlıklar tarafından onarılan kale, günümüze kadar gelmeyi başarmış. Kalenin içinde Bizans dönemine ait sarnıç ve mescit kalıntılarını görebilirsin.

 

 

Tarihi Asansör: Halil Rıfat Paşa semtine ulaşabilmek için 155 basamaklı bir merdivenden çıkılması gerektiğinden, Nesim Levi bu asansörü inşa ettirmiş. İki kule üzerinde bulunan asansörlerden soldaki buharlı sağdaki ise elektrikli olarak inşa edilmiş. 1985’te tadilata giren asansör o günden bu güne kadar elektrikli olarak çalışmaya devam ediyor.

 

 

Alsancak Sevgi Yolu: İki yanında yol boyunca uzanan devasa palmiyeleri ile bambaşka bir dünyaya uzanan bir yol hissiyatı uyandıran Alsancak Sevgi Yolu’nda, Yeşilçam’ın büyük ustalarına saygı için isim plakaları bulunuyor.  

 

 

Kıbrıs Şehitleri Caddesi: İstiklal Caddesi’nin andıran görünümüyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi, hangi mevsimde olursan ol enerjisini hissettiriyor. 

 

 

Kordon Boyu: Her İzmir şarkısında adı geçen Kordon, şehrin sembolik noktalarından… Kordon’da yemyeşil çimlere oturup denizi seyretmek ayrı bir keyif veriyor.

 

 

İzmir’de Yapılacak Aktiviteler

 

Doğa Yürüyüşü: İzmir’in merkezi ve çevresi doğa yürüyüşü yapmak için çok uygun güzergahlara ev sahipliği yapıyor. Şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşıp, kafa dinlemek için ideal bir aktivite olabilir. 

 

 

Tekne Turları: İzmir pek çok adaya yakın olması ile biliniyor. Bu adaları görmek için yapabileceğin en iyi aktivite tekne turlarına katılmak. Birbirinden renkli koyları ve adaları görmek için İzmir tatilinde tekne turuna da yer vermelisin.

 

 

Dalış: İzmir’de dalış yapmak için pek çok alternatif bulunuyor. Su altının gizemini keşfetmek isteyenler için Karaburun, Selçuk, Foça, Çeşme, Urla, Dikili ve Seferihisar biçilmiş kaftan!

 

 

Sörf: Türkiye’de sörf denilince ilk akla gelen yerlerden biri Çeşme oluyor. Sörf tutkunuysan İzmir’e tatile gittiğinde Çeşme’nin özellikle Alaçatı, Ilıca ve Pırlanta bölgelerini tercih edebilirsin.

 

 

İzmir’in Tarihi

 

5000 yıllık geçmişe sahip olan İzmir’in adı, Homeros destanında anlatılana göre Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı Smyrna’dan geliyor. M.Ö. 3000 yıllarında Legeller tarafından günümüzde Bayraklı olarak bilinen mevkiindeki Tepekule’de kurulduğu düşünülüyor. En parlak döneminin İonlar zamanında olduğu bilinen şehir, geçmişten günümüze kadar koruduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile göz dolduruyor. 

 

 

İzmir’in Tarihi ve Doğal Güzellikleri

 

Smyrna Antik Kenti: İzmir’in adının Smyrna’dan geldiği biliniyor. Bu kent geçmişte Efes ve Bergama kadar önemli bir konumda yer alıyormuş. Agora’nın da içinde yer aldığı antik kent, dünyanın da en büyük antik tiyatrolarından birine ve stadyumuna ev sahipliği yapıyor.

 

 

Efes Antik Kenti: M.Ö. 6000’li yıllarda kurulduğu düşünülen Efes Antik Kenti, Helenistik dönemden Osmanlı’ya kadar süre gelmiş bir yer. Bu antik kentte pek çok yapı dikkat çekiyor. Bunlardan biri de Artemis Tapınağı… Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, günümüze kadar korunamamış olsa da bu tapınağın ne kadar ihtişamlı olduğunu Sidon’lu Antipader’in sözlerinden anlayabilirsin.

 

 

Selçuk Kalesi: Selçuk’ta yer alan kale, Efes Antik Kenti’nin ilk yerleşim yeri olan bölge üzerinde kurulmuş. Şehre hakim konumu ile kendine hayran bırakan Selçuk Kalesi’nin zirve noktasında eski bir kilise kalıntısı bulunuyor.

 

 

Nebiler Şelalesi: Nebiler Köyü’nde bulunan şelalenin uluslararası bir ünü var. Özellikle yaz aylarında hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan Nebiler Şelalesi, Çevresinde bulunan ılıcalar şelalenin popülerliğini daha da artırıyor. 

 

 

İzmir Kuş Cenneti: 205 kuş türünün yaşadığı doğal park, Çiğli’de yer alıyor. Bu parkta, yoğun bir şekilde flamingo ve tepeli pelikanlar dikkat çekiyor. Göç zamanlarında elli bin kuşun ziyaret ettiği Kuş Cenneti, sekiz bin hektarlık bir alana yayılmış durumda. 

 

 

Homeros Vadisi: İzmir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda Homeros Vadisi’nin içine yapay göller, yürüyüş ve piknik alanları bulunuyor. Bu vadiye yolun düşerse Homeros Mağarası’nı da ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin.

 

 

Karagöl: İzmir-Karşıyaka’ya yaklaşık yarım saat mesafede bulunan Karagöl, orman içinde gizli kalmış bir cennet! Doğal güzelliğiyle büyüleyen göl, unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor.

 

İzmir Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support