Ayvalık Otelleri

En Ucuz Ayvalık Otelleri

Ayvalık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

265 km²

Nüfusu

71.063

Telefon Kodu

266

En Sakin Sezon

Ekim-Kasım

En Yoğun Sezon

Haziran-Eylül

Ayvalık Deneyimleri

Ayvalık

Cunda Adası

 

 

Otantik Ege atmosferi yaşamak için Cunda’yı tercih edebilirsin. Adanın konaklama seçenekleri çoğunlukla restore edilmiş taş Rum evlerinden oluşuyor. Renkli sokaklar, keyifli restoranlar elinin altında. Tek dezavantajı, ada sahilinden denize girilemiyor oluşu… Denize girmek için araçla yakın plajlara ulaşım sağlamak gerekiyor.

Ayvalık

Cunda Aşıklar Tepesi

 

 

Enfes panoramik manzarası ile adanın en özel noktalarından biri olan Aşıklar Tepesi, romantik bir gün batımı için eşsiz adreslerden…

Ayvalık

Şeytan Sofrası

 

 

Ayvalık’ta görülecek yerlerin başında gelen Şeytan Sofrası özellikle gün batımı manzarası ile dört mevsim yurt içinden ve yurt dışından turistlerin akınına uğruyor.

Ayvalık

Macaron Mahallesi

 

 

Tarihi Ayvalık evlerini yakından görebileceğin, pencereleri süsleyen sardunyalar, tokmaklı kapılar, tahta ve taş işçiliğinin en güzel örneği olan Rum evleri ile mahalle, ilçenin eski dokusunu yansıtıyor.

Ayvalık

Taksiyarish Kilisesi

 

 

Ayvalık merkezinde bulunan bu tarihi yapı kentin ilk kilisesi… İsmet Paşa Mahallesi’nde yer alan ve 2012’den beri anıt müze olarak ziyaret edilen yapıyı ziyaret edebilirsin. Cunda’da da aynı isimde bir kilise var.
 

Ayvalık

Alibey Camii

 

 

Çarşıda bulunan cami, kilise olarak inşa edilmiş, Cumhuriyet Dönemi’nde ise camiye çevrilmiş. Çınar ağaçları ile çevrili avlusu ve taş mimarisi ile Ayvalık’ta görülecek yerlerden…

Ayvalık

Saatli Cami

 

 

Merkezde bulunan yapı 1870’te Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilip 1928’de camiye çevrilmiş. Kuzey, güney, doğu ve batı cephelerinde saatler bulunan yapı ismini buradan alıyor.

Ayvalık

Rahmi Koç Müzesi

 

 

Cunda Adası’ndaki Taksiyarish Kilisesi, adanın en özel yapılarından… 1873’te Metropol kilisesi olarak inşa edilip, 2014’te Rahmi Koç tarafından restore ettirilmiş. Eski arabalar, oyuncaklar, denizcilik aletleri gii ilgi çekici pek çok koleksiyonu müzede görebilirsin.

Ayvalık

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

 

 

Aşıklar Tepesi’ne çıkmışken, geçmişte Agios Yannis Kilise’si olan ve restore ettirilerek kitaplığa dönüştürülen tarihi yapıyı da mutlaka ziyaret edip keyifli bir okuma molası verebilirsin.
 

Ayvalık

Cunda Despot Evi

 

 

Adanın en görülesi yapılarından biri olan Despot Evi, sahil şeridinde yer alıyor. 1862 yılında yaptırılan görkemli yapı sahibinin adı ile anılıyor. Sahibi öldükten sonra uzun yıllar Osmanlı tarafından Hükümet Binası olarak kullanılan ev, günümüzde şık bir butük otel olarak hizmet veriyor.
 

Ayvalık

Küçükköy (Yeniçarohori)

 

 

Ayvalık’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Merkeze 5 km uzaklıktaki bu eski Rum köyü, günümüzde şehirden göç eden yeni sakinleri ile bir sanat köyüne dönüşmüş. Açılan atölyeler ve restorasyon projeleri ile bir sanat ve tasarım köyü olma yolundaki Küçükköy için mutlaka zaman ayırmalısın.
 

Ayvalık'da ne yenir ?

<p>Girit Mezeleri</p>

Girit Mezeleri

<p>Sakızlı Dondurma</p>

Sakızlı Dondurma

<p>Ayvalık Tostu</p>

Ayvalık Tostu

<p>Yöresel Zeytinler ve Peynirler</p>

Yöresel Zeytinler ve Peynirler

<p>Papalina</p>

Papalina

<p>Lor Tatlısı</p>

Lor Tatlısı

Kuzey Ege’nin kalbinde tatlı bir huzur durağı Ayvalık… Ege sularına açılan masmavi denizi, taş Rum evlerinin sıralandığı otantik sokakları, Mitoloji’den günümüze uzanan Kazdağları’nın oksijeni bol havası ve bereketli doğasını yansıtan zengin lezzetleri ile Ayvalık, dört mevsim seyahat edebileceğin bir adres olarak seni bekliyor. 

 

 

Ayvalık’ta Konaklama

 


Ayvalık Merkez: Tatil süresince plajlara, alışveriş ve eğlence olanaklarına yakın olmak istersen merkezde konaklamayı tercih edebilirsin. Ayvalık merkezde oldukça fazla sayıda konaklama alternatifi bulunuyor. Çoğunluğu butik otel ve pansiyonlardan oluşan merkezde her bütçeye uygun seçenek mevcut.

Cunda Adası: Otantik Ege atmosferi yaşamak için Cunda’yı tercih edebilirsin. Adanın konaklama seçenekleri çoğunlukla restore edilmiş taş Rum evlerinden oluşuyor. Renkli sokaklar, keyifli restoranlar elinin altında. Tek dezavantajı, ada sahilinden denize girilemiyor oluşu… Denize girmek için araçla yakın plajlara ulaşım sağlamak gerekiyor.
 

Sarımsaklı: Ayvalık tatilini deniz odaklı planladıysan konaklama için Sarımsaklı en doğru adres. Mavi bayraklı plajları ve altın sarısı kumsalı ile seni bekleyen Sarımsaklı’da, otelden pansiyona, apart’tan ev kiralamaya kadar pek çok alternatifin var.

 

 

Ayvalık Plajları

 

 

Badavut Plajı: Ayvalık merkezde yer alan plaj, berrak denizi ve kum plajı ile popüler. Denizi sığ olduğu için ailelerin de tercih ettiği plajda, şezlong kiralayıp bir şeyler yiyip içebileceğin işletmeler de mevcut.

Duba Plajı: Ayvalık’ın merkezinde, Cunda ile bağlandığı noktada konumlanan plaj, belediye tarafından işletiliyor. Uygun fiyatlar sunan Duba Plajı sığ ve temiz denizi ile de tercih ediliyor.

Paşa Koyu: Ayvalık’ın merkezinde Paşa Koyu, yemyeşil çam ağaçları ile çevrelenmiş doğal bir atmosfere sahip. Merkezdeki en güzel koylardan olan Paşa Koyu, gece ve gündüz ayrı manzarası ile seni bekliyor.


Sarımsaklı Plajı: Ayvalık’ın en meşhur plajı olan Sarımsaklı merkezden biraz uzak bir yerde, Küçükköy’de konumlanıyor. Mavi bayraklı plajı, altın sarısı kumsalı ve ev sahipliği yaptığı otelleri ile yazın Ayvalık2ın en popüler adreslerinden…

Altınova Sahili: Deniz keyfini olabildiğince sakin bir atmosferde geçirmek istersen sığ denizi ve kum plajı ile Altınova tam sana göre… Çoğunlukla yazlıkçıların olduğu bölgede, plaj boyu ufak işletmeler de mevcut.


Patriça Koyu: Cunda Adası’ndaki koy, adanın bir ucunda olduğu için ulaşım ancak araçla sağlanabiliyor. Sığ ve temiz bir denize sahip koyun plajı kum olduğundan çocuklu aileler için de ideal…

Ortunç Koyu: Cunda’nın en güzel koylarından biri Ortunç… Milli Park’ın yemyeşil atmosferi ile çevrelenmiş bu güzel koyda halk plajı bulunmuyor.  Koyda hizmet veren tesislerin plajlarından günübirlik ücret karşılığında yararlanabilirsin.

Çataltepe Plajı: Cunda’nın plajlarından biri olan Çataltepe’de deniz taşlı ve çakıllı bir zemine sahip ama su berrak ve tertemiz. Bölgenin ekonomik işletmelerinin bulunduğu koya toplu taşıma ile ulaşım mümkün.

 Ayvalık’ın Neyi Meşhur?

 Ayvalık Tostu: Türkiye’deki hemen her yerde, ayaküstü atıştırmalık mekanlarda karşınıza çıkan bu tost, öyle sıradan bir lezzet değil. Büyük ve çıtır çıtır ekmeği ile diğer tostlardan ayrılan bu lezzet, içini dolduran zengin lezzetleri ile yerinde tadılmayı hakkediyor.


Taş Rum Evleri: Geçmişi oldukça eskilere dayanan bir yerleşim bölgesi olan Ayvalık, zengin bir kültürel dokuya sahip. Bölgenin en meşhur özelliklerinden biri de orijinalliğini yitirmemiş tarihi Rum evleri ile dolu sokakları… Her birinde hala yaşamın devam ettiği, bir kısmının butik otel olarak ziyaretçileri ağırladığı bu taş evler görülmeye değer…

Zeytin ve Zeytinyağı: Zeytin denince ülkemizde akla gelen ikk yerlerden biri Ayvalık… Eski çağlardan beri devam eden zeytin ve zeytinyağı üreticiliği günümüze kadar taşınmış olan bölge tam bir zeytin cenneti. Edremit Yağlık veya Ayvalık olarak bilinen zeytin türünün yetiştiği bölgede, irili ufaklı bir çok yerel işletmede bu ürünleri tadabilirsin.

 


Ayvalık’ta Yapılacak Aktiviteler

 Tekne Turu: Ayvalık bölgesinde 20’den fazla ada bulunuyor. Denizin üzerine serpiştirilmiş bu adalar muhteşem koylara ev sahipliği yapıyor. Sabah saatlerinde limandan kalkan teknelerle günü birlik olarak bu adaları keşfedebilir, eşsiz manzaralara tanık olabilirsin.

Gün Batımı Seyri: Sadece Ayvalık’ın değil dünyanın da en güzel gün batımı izle noktalarından biri olan Şeytan Sofrası’na gitmek için mutlaka zaman yarat.

Tarihi Sokakları Turlamak: Kültürel zenginliğini ve tarihi dokusunu hala koruyan Ayvalık’ta, merkezde ve cunda Adası’nda ülkemizin en güzel tarihi sokakları sıralanıyor. Tatilin sırasında otantik taş evler arasında ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda geçmişin izlerinin peşine düşebilirsin.

Tüplü Dalış: Ayvalık ve cunda Adası, deniz altındaki dünyanın renklerini keşfetmek isteyenler içim eşsiz bir adres. Tüplü dalış yani scuba diving için en güzel yerlerden biri olan Ayvalık’ta, merkezdeki liman bölgesinde dalış okulları yer alıyor. Tatiline renk ve adrenalin katmak istersen dalış deneyimi için kendine bir fırsat yaratabilirsin.

Perşembe Pazarı’nda Alışveriş: 1970’lerden beri kurulan Perşembe Pazarı, Ayvalık’ın en ünlü yerlerinden… Sabahın erken saatlerinde kurulan rengarenk tezgahlarda taze meyve-sebzeler, yöresel peynirler, zeytinler, otlar ve el emeği ürünler arasında kaybolmak istersen, Ayvalık merkezde, ana çarşının arkasında kurulan pazarı mutlaka ziyaret etmelisin. 

Antikacılar Çarşısı Turu: Ayvalık’ta vakit ayırabileceğin ilginç yerlerden biri de Antikacılar Çarşısı… Pasajın bir kapısı Talat Paşa Caddesi’ne diğer kapısı ise Gümrük Meydanı’na açılıyor. Eğer eskiye merakın varsa Ayvalık’ın tarihi sokakları kadar ilgini çekebilecek bu pasajda geçmişten günümüze hikayeleriyle gelmiş antika eşyaların arasında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsin.
 

Günübirlik Midilli Turu: Ayvalık’ta hem tanıdık hem de farklı bir kültürel yolculuk için karşı kıyıda seni bekleyen Midilli Adası’na geçebilirsin. Bunun için yanında pasaportunun olması gerekiyor. Ayvalık’ın merkezinden feribotlara binerek kısa bir yolculuk sonunda günübirlik de olsa bir yurt dışı deneyimi yaşayabilirsin.

Yayla Deneyimi: Türkiye’de fıstık çamı ağaçlarının yetiştiği önemli bir bölge olan Kozak Yaylası, Ayvalık’ta görebileceğin muhteşem yerlerden biri… Bir tarafında Ayvalık, bir tarafında Bergama olan yayla, Ayvalık’a 20 km mesafede… Doğa ile buluşmak muhteşem fıstıkların ve hiçbir yerde yiyemeyeceğin fıstık helvasının tadına bakmak için seni bekliyor.

Taş Kahvede Kahve Molası: Cunda sahilinde, adanın simgelerinden olan tarihi taş yapıda hizmet veren Taş Kahve’de sakızlı ya da sade kahve içmek, ziyaretçiler için bir ritüel gibi…

 

 

Ayvalık’ta Alışveriş

 Zeytin ve Zeytinyağı: Gidilen yer Ayvalık gibi bir zeytin cennetiyse, Ayvalık ve Edremit’te yetişen zeytinlerde ve onların enfes yağlarından almadan dönmek olmaz. Merkezde birçok üreticinin dükkanlarından alışveriş yapabilirsin.

Yöresel Cunda Peynirleri: Sadece zeytinin değil, süt ürünlerinin de başkenti Ayvalık… Yöresel peynirlerini tattığın zaman almadan dönemeyeceksin. Özellikle Cunda ziyaretinde, merkezdeki mandıralardan Cunda tulumu ve kaymak ile eş lezzetteki Cunda lorunu mutlaka listene eklemelisin.

Lor Kurabiyesi: Ayvalık’tan dönerken sevdiklerinize tatlı bir hediye götürmek istersen, bölgenin meşhur loru ile yapılan lor kurabiyesini, merkezdeki birçok pastanede bulabilirsin.

Girit Leblebisi: Klasik leblebiden ayrılan özelliği odun ateşinde ve kumda kavrulması olan Girit leblebisi de Ayvalık’tan alabileceğin özel ürünlerden biri…
 

 

Ayvalık’ın Tarihi

 

 

Ayvalık’ın tarihi Antik Çağ’a kadar uzanıyor. Bölgedeki adalar, antik dönemlerde HEkatonisa adı ile karşımıza çıkıyor. Bu isim de Nasos Antik Kenti’nin baştansırı olarak bilinen Apollon’un takma ismi olarak biliniyor. Ayvalık’ın adını, Antik Çağ’da bir tür yabani ayva anlamında kullanılan Kidonia kelimesinden aldığı düşünülüyor. Köklü bir tarihe sahip olan Ayvalık, mübadele dönemine kadar Rumların yoğun yaşadığı yerlerden biriydi. Günümüzde, Ayvalık’ın tarihi yapılarından mutfağına kadar her yerde Rumların ve Girit bölgesinden gelen Türklerin izlerini görmek mümkün.

 

 

Ayvalık Hakkında Genel Bilgiler

 


Türkiye’de turizm dendiğinde akla gelen ilk yerlerden biri olan Ayvalık, Balıkesir’in öne çıkan ilçelerinden biri. Balıkesir’e 125 km uzaklıktaki Ayvalık, görülecek tarihi güzelliklerinin yanı sıra Ege Denizi’ne kıyısı olmasıyla da deniz, kum, güneş tatillerinin vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor. Yeşil zeytinlikleriyle öne çıkan ilçeye bağlı irili ufaklı 22 ada bulunuyor. Bu adalardan sadece resmi adı Alibey Adası olan ve halk arasında Cunda olarak bilinen adada yerleşim bulunuyor. Özellikle yaz aylarında büyük şehirlerden direkt otobüslerin gittiği Ayvalık’a uçakla gitmek istersen Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’na uçak bileti alman gerekiyor. Havaalanı Ayvalık’a 40 km uzaklıkta yer alıyor.

 


Ayvalık Otel Fiyatları

 

Balıkesir’in en popüler tatil beldelerinden Ayvalık, tarihi dokusu ve sıcak atmosferi ile tatilcilere keyifli bir konaklama deneyimi sunuyor. Tarihi Rum evlerinin ev sahipliği yaptığı birbirinden şık butik otellerin ağırlıkta olduğu bölgede, özellikle de Cunda Adası’nda fiyatlar ortalamanın üstüne çıkabiliyor. Şık ve büyük otellerin de yer aldığı Ayvalık’ta uygun fiyatlarla konaklayabileceğin çok sayıda pansiyon, apart otel ve kamp merkezi de mevcut.

Dilersen Cunda’da şık bir butik otel, dilersen Sarımsaklı Plajı’nın yanı başında bir apart, ya da Milli Park yakınında yeşilin ve denizin tadını çıkarabileceğin bir bungalov veya şirin bir pansiyon… Her bütçeye uygu konaklama seçeneklerini Odamax.com’da kolayca görebilirsin. Ayvalık Otelleri ücretsiz iptal, kredi kartsız rezervasyon ve otelde ödeme gibi daha birçok kolaylık Odamax.com’da seni bekliyor.

 

Ayvalık Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support