Ölüdeniz Otelleri

Çok Rezerve Edilen Ölüdeniz Otelleri

En Ucuz Ölüdeniz Otelleri

Ölüdeniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

3.059 km²

Nüfusu

5807

Telefon Kodu

252

En Sakin Sezon

Aralık-Mart

En Yoğun Sezon

Mayıs-Eylül

Ölüdeniz Deneyimleri

Ölüdeniz

Hisarönü

 

 

Ölüdeniz’de alışveriş yapabileceğin, leziz yemekler yiyebileceğin ve hareketli bir gece hayatı yaşayabileceğin Hisarönü, Ölüdeniz’e gelen yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktası. Hisarönü, ilçe merkezine 4 km mesafede bulunuyor.

Ölüdeniz

Şövalye Adası

 

 

Ölüdeniz’in dört bir köşesinde olduğu gibi Şövalye Adası’nda da muhteşem doğal güzelliklere tanık olacaksın. Fethiye Adası veya Megri Adası isimleriyle de anılan ada, tarih boyunca Likyalılar, Romalılar, Haçlı Şövalyeleri, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış. 1. derece sit alanı olarak koruma altında bulunuyor.

Ölüdeniz

Gemiler Adası

 

 

Ölüdeniz'e 7 kilometre uzaklıktaki Gemiler Adası, bölgenin bir başka popüler noktası. Bizans ve Roma dönemlerinden kalma ev, sarnıç ve kilise kalıntılarını görmek için Gemiler Koyu'ndan tekneyle bu adaya geçebilirsin. St. Nicholas Adası olarak da bilinen adada gün ışığına çıkarılan kalıntılar, Denizler Azizi olarak bilinen Nicholas'ın bir dönem burada yaşadığını ve adanın erken Hristiyanlık döneminin önemli uğrak noktalarından biri olduğunu gösteriyor. Burada Roma döneminden kalma kalıntıları görebilirsin.

 

Ölüdeniz

Kayaköy

 

 

Bir tepenin sırtında konumlanmış tarihi bir yerleşim yeri olan Kayaköy’ün geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Köklü bir tarihe sahip olduğunu köyün bulunduğu konumdan baktığında göreceğin lahit ve kaya mezarlarından anlayabilirsin.

Ölüdeniz'de ne yenir ?

<p>Leğen Böreği</p>

Leğen Böreği

<p>Bulgurlu Domates Aşı</p>

Bulgurlu Domates Aşı

<p>Arabaşı</p>

Arabaşı

<p>Döndürme</p>

Döndürme

<p>Tuzda Levrek</p>

Tuzda Levrek

<p>Sündürme</p>

Sündürme

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz, masmavi denizi, yemyeşil doğası ve eşsiz kumsalıyla ziyaretçilerine harika bir tatil vadediyor. Fethiye ilçe merkezine 12 km mesafede bulunan Ölüdeniz, sadece doğal güzellikleri ile değil tarihi yerleriyle de dolu dolu bir tatil vadediyor.

 

 

Ölüdeniz’de Yapılacak Aktiviteler

 

 

Yamaç Paraşütü: Tatilin için biraz heyecan arıyorsan, adresin Babadağ olmalı. Burada deneyimli bir pilot eşliğinde yamaç paraşütü yapabilirsin. Tabii ki öncelikle bu hizmeti sağlayan firmalarla irtibata geçmen ve onların tahsis ettiği ciplerle 25 kilometrelik yolu kat etmen gerekiyor. Babadağ'dan Ölüdeniz'in muhteşem manzarasına kendini bıraktıktan sonra Belcekız Plajı’na iniş yapman yaklaşık 40 dakika sürüyor. 

Su Altı Dalışı: Belcekız'da birçok dalış acentesi var. Dilersen buradan kalkan günübirlik ve haftalık turlarla su altı dalışı yapabilir, sertifikan yoksa bu acenteler vasıtasıyla sertifika sahibi olabilirsin.

Tekne Turu: Ölüdeniz’in doğal güzelliklerini daha yakından görmek isteyen, aynı zamanda denizden vazgeçemeyenler için tekne turlarını öneririz. Kelebekler Vadisi başta olmak üzere birçok benzersiz koyu görebilirsin.

Doğa Yürüyüşü: Fethiye’den başlayarak Antalya’ya dek uzanan doğa yürüyüşüne katılabilirsin. Bu göz kamaştırıcı rotaya bayılacaksın.

 

Ölüdeniz’de Alışveriş

 

 

Pasatur: İsmini yüzyıllar boyunca ortasından akan Paspatur suyundan alan alışveriş merkezinde kilim, hediyelik eşya dükkanları ve küçük butikler bulabilirsin.

Fethiye Salı Pazarı: Taze meyve ve sebze alabileceğin, her türlü organik yiyeceği bulabileceğin yerlerden biri Fethiye Salı Pazarı… Ölüdeniz’e yarım saatlik mesafede bulunan pazarda bu yörenin en meşhur lezzetleri olan çam ve çiçek balı almayı unutma. Pazarda gezmekten yorulursan, gözlemecilerde mola verip meşhur otlu gözlemenin tadına bakabilirsin.

 

 

Ölüdeniz’in Koyları ve Plajları

 

 

Belcekız Plajı: Uzun kumsalıyla denizin keyfini doyasıya çıkarabileceğin Belcekız Plajı, Ölüdeniz denince akla gelen ilk aktivitelerden yamaç paraşütlerinin inme noktalarından biri. Sen sahilde güneşlenirken gökyüzünden süzülen rengarenk paraşütleri görebilirsin. Belcekız Plajı’nın Ölüdeniz’de yapılan koy turlarının başlangıç noktası olduğunu da belirtelim.

Kabak Koyu: Son yıllarda genç gezginlerin sıkça tercih ettiği rotalar arasında Kabak Koyu yer alıyor. Tertemiz denizi, el değmemiş doğası, çakıl taşlı plajı ve şelaleleriyle Ölüdeniz’de mutlaka görmen gereken yerlerin başında geliyor.

Kumburnu Plajı: Özellikle çocuklu aileler için ideal olan Kumburnu Plajı, doğanın kucağında huzurlu bir atmosfere sahip.

Gemile Adası ve Koyu: Eski ismi Aya Nicola olan Gemile Adası, tarihte geçirdiği büyük deprem sonucunda kıyıdaki kalıntıların çoğunun suya gömüldüğü yer. Bizans ve erken Hıristiyanlık Dönemi’nden kalma kiliselerin bazı kalıntılarını görebilmen mümkün. 

Kelebekler Vadisi Plajı: Buz gibi soğuk bir denize girmeyi seviyorsan, rotanı hemen Kelebekler Vadisi Plajı’na çevirmelisin. Akvaryum kadar temiz, çivi gibi soğuk suyu ile öne çıkıyor.

Soğuk Su Koyu: Kara yolu ile de ulaşılabilen Soğuk Su Koyu’na genellikle tekne kullanılarak gidiliyor. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından kaçıp Soğuk Su Koyu’nda serinleyebilirsin.

 

 

Ölüdeniz’de Konaklama

 

 

Belceğiz: Ölüdeniz’de konaklamak için en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Denize ve şehre yakın olabileceğin bir nokta olmasının yanında yeme-içme ve gece hayatı olanakları da oldukça fazla.

Ölüdeniz Merkez: Ölüdeniz Plajı’na yaklaşık 5 km mesafede bulunan merkezde konaklamak istersen, Hisarönü ya da Ovacık mahallelerinden birini tercih edebilirsin. Sessiz, sakin, kafa dinlemelik ve doğa ile baş başa kalabileceğin bir yer arıyorsan Ovacık’ı; gece hayatı, alışveriş ile hareketli bir tatil geçirmek istiyorsan Hisarönü’nü seçmelisin. İki mahalle arasında 5 dakikalık mesafe var.

Kayaköy: Ölüdeniz’in tarihi atmosferini soluyabileceğin, popüler yerler yerine farklı bir konaklama seçeneği olarak değerlendirebileceğin bir yer Kayaköy… Ölüdeniz Plajı’na 9 km mesafede olup, pansiyon, bungalov veya butik otel seçenekleri mevcut.

Kıdrak Koyu Mevkii: Babadağ’ın eteklerine kurulu olan doğası ile göz kamaştıran bölge, Ölüdeniz’in en güzel koylarından birine sahip. Kıdrak Tabiat Parkı ve Kıdrak Koyu ile birlikte tam anlamıyla doğanın tadını çıkaracağın bir yer burası. Ölüdeniz’e 3 km uzaklıkta olduğundan yürüyüş yapmayı sevenler yürüyerek bile ulaşabilir.

 

 

Ölüdeniz’in Tarihi

 

 

Eski çağlardan beri önemli bir yerleşim yeri konumunda olan Fethiye’ye antik dönemde Likyalılar yerleşmiş ve buraya Telmessos ismini vermiştir. Daha sonraları Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu’nun işgaline uğrayan kentin ismi ‘uzak diyar’ anlamına gelen Meğri olarak değişmiştir. 1424 yılında Osmanlı’ya katılan bölge, Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte Muğla’ya bağlanmıştır.

 

 

Ölüdeniz Festivalleri

 

 

Ölüdeniz Uluslararası Hava Oyunları Festivali: Hava Oyunları Festivali, yamaç paraşütü yapılabilen en ünlü bölgelerden biri olan Babadağ’da gerçekleştiriliyor. Her sene 45 ülkeden paraşüt pilotlarının katıldığı festivalde gökyüzü gerçek bir görsel şölene dönüşüyor.

 

Ölüdeniz’in Doğal Güzellikleri

 

 

Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz'e gitmişken görmen gereken en ünlü yerlerden biri Kelebekler Vadisi. Adını, vadideki kayaların ve ağaçların etrafını saran kelebeklerden alan bu vadiye gitmek için Ölüdeniz sahilinden kalkan teknelere binmen gerekiyor. 1995'te bu yana 1. dereceden doğal SİT alanı ilan edilen vadi, bölgenin en bakir güzelliklerinden biri.

Babadağ: Yamaç paraşütü dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Babadağ… Sen de adrenalin sevenlerdensen, 2000 metrelik yükseklikten kendini bırakıp muhteşem manzaraya doğru iniş yapabilirsin.

Saklıkent Kanyonu: Ölüdeniz tatilinde doğa ile iç içe olabileceğin bir diğer güzellik ise Saklıkent Kanyonu. Kanyonun içlerine doğru ilerlemek istersen, yaklaşık bir buçuk kilometrelik bir parkuru yürümen ve buz gibi akan nehrin içinden geçmen gerekecek.

Ölüdeniz Kıdrak Tabiat Parkı: Seyahat ettiğin yerlerdeki doğal güzellikleri yakından görmeyi sevenlerdensen, Ölüdeniz Tabiat Parkı’nı es geçmemelisin! Kıdrak Plajı’nda denizin tadını çıkardıktan sonra parkın içerisinde bulunan Ölüdeniz lagün manzarasını da görmelisin.

Likya Yolu: Ölüdeniz manzaralarına karşı doğa yürüyüşü yaparken aynı zamanda tarihi bir yolculuk yapıyormuş hissi yaşatan Likya Yolu, yerli ve yabancı pek çok turistin tercih ettiği bir yürüyüş alanı. 

 

 

Ölüdeniz Otel Fiyatları

 

 

Türkiye'nin en popüler tatil rotalarından biri olduğu için Ölüdeniz'de çok sayıda ve farklı karakterde konaklama tesisi bulman mümkün. Dilersen ultra her şey dahil paketlerle bir tatil köyünde kalabileceğin gibi dilersen de sadece oda hizmeti veren bir pansiyonda kalıp, uyumak dışındaki tüm vaktini çevreyi keşfederek geçirebilirsin. Otel sayısı fazla görünse de hem Ölüdeniz'in özellikle yaz sezonunda çok popüler bir rota olduğunu hem de yakın çevredeki birçok farklı beldeyi görmeyi planlayan birçok insanın da konaklama tercihlerini Ölüdeniz'den yana kullandığını aklında tutmalısın. Bu yüzden Ölüdeniz tatilin öncesi erken rezervasyon yaptırmanda büyük fayda var.

 

Ölüdeniz Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support