Çanakkale Otelleri

Çok Rezerve Edilen Çanakkale Otelleri

En Ucuz Çanakkale Otelleri

Çanakkale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

1.016 km2

Nüfusu

540.662

Telefon Kodu

0286

En Sakin Sezon

Ekim-Mart

En Yoğun Sezon

Nisan-Eylül

Çanakkale Deneyimleri

Çanakkale

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

 

 

Çanakkale denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı’nın, 1960 yılında açıldığı biliniyor. Gelibolu Yarımadası Milli Parkı içinde yer alan anıt, Çanakkale’nin önemli ziyaret noktaları arasında bulunuyor.

Çanakkale

Truva Atı

 

 

 Yunan mitolojisinde ve Homeros’un destanında bahsedilen meşhur Truva Atı’nın, Troya (Truva) Savaşı’nın son bulması için Odysseus’un yaptığı planına ardından ortaya çıktığı biliniyor. Bu savaşın da Çanakkale topraklarında geçtiği düşünülüyor. Bundan dolayı da Kültür Bakanlığı, 1973’e gelindiğinde atın bir kopyasını yaptırmaya karar veriyor. Bugün Çanakkale’nin meydanında sergilenen Truva Atı, Hollywood sinema ekibinin çekimlerde kullandığı maket…

Çanakkale

Aynalı Çarşı

 

 

Çanakkale’nin tarihi yerleri arasına adını yazdırmış olan Aynalı Çarşı’nın, 1890’da inşa edildiği biliniyor. Çanakkale türkülerine dahi konu olan çarşının adının, zamanında çarşıda ‘Ayna’ ismi verilen at gözlüklerinin satılmasından geldiği söyleniyor. 1960’ta restore edilmiş olan çarşıda hediyelik eşyalar bulabilirsin.

Çanakkale'de ne yenir ?

<p>Ezine peyniri</p>

Ezine peyniri

<p>Sardalya</p>

Sardalya

<p>Zeytin</p>

Zeytin

<p>Zeytinyağı</p>

Zeytinyağı

<p>Peynir Helvası</p>

Peynir Helvası

<p>Ovmaç Çorbası</p>

Ovmaç Çorbası

<p>Tumbi</p>

Tumbi

<p>Melki Yemeği</p>

Melki Yemeği

<p>Metez</p>

Metez

Çanakkale denince her ne kadar tarihi güzellikleri akla gelse de aslında Çanakkale; el değmemiş doğal güzellikleri, muhteşem plajları, çevresindeki gezilecek yerleri, enfes lezzetleri ve daha fazlası ile unutulmaz tatillerin vazgeçilmez noktası oluyor.

 

 

Çanakkale’de Konaklama

 

 

  • Çanakkale Şehir Merkezi: Turistik noktalara yakınlığı ile en çok tercih edilen yerlerden olan şehir merkezi, müzelere ve anıtlara kolay ulaşım sağlayabileceğin bir konaklama için alternatif oluşturuyor. Denize girmek istersen de çevrede bulunan plajlara ve koylara rahatlıkla gidebilirsin.
  • Bozcaada ve Gökçeada: Deniz turizmi için Çanakkale’yi tercih ediyorsan, Ege Denizi’nin berrak suları ile buluşmak ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak için Bozcaada ve Gökçeada’nın otellerine davetlisin.
  • Assos: Sakin ve şirin koyuyla ilgi gören Assos’ta konaklayabilir, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından biraz da olsa uzaklaşma fırsatı bulabilirsin. Assos’ta tekne turlarına katılabilir ya da tarihi yapıları ziyaret edebilirsin.

 

 

Çanakkale’de Alışveriş

 

 

  • Peynir Helvası: Çanakkale’nin popüler lezzetlerinden olan Peynir Helvası, şehri ziyaret ettiğinde mutlaka alman gereken lezzetlerden… Dayanıklı olması sebebiyle paket yaptırarak hem kendin hem de sevdiklerin için bu enfes tadı yanında götürebilirsin.
  • Ezine Peyniri: Peynir denince akla ilk gelenlerden olan Ezine, dünya çapında bir üne sahip. İnek ve keçi sütü ile hazırlanan bu peynir çeşidi, Çanakkale seyahatinden dönerek alman gerekenler listesinin ilk sıralarında yer almalı!
  • Domates reçeli ve domates salçası: Çanakkale’nin mis kokulu meşhur domatesi ile yapılan reçel ve salça, şehrin popüler lezzetleri arasında yer alıyor. Bu enfes lezzetleri; köy halkından, pazarlardan ve Aynalı Çarşı’dan alabilirsin.
  • El dokuması halılar: El dokumacılığının günümüzde de devam ettirildiği şehirde, sen de kendine ya da sevdiklerine el dokuması halılardan satın alabilirsin.
  • Zeytin, zeytinyağı ve zeytin sabunu: Çanakkale’nin meşhur zeytin bahçelerinden toplanarak işlenen zeytinlerden, altın rengi zeytinyağından ve bu zeytinyağından yapılan doğal sabunlardan hem kendin hem de sevdiklerin için satın alabilirsin. 

 

 

Çanakkale’nin Tarihi

 

 

Çanakkale, bilindiği üzere şanlı bir tarihe sahip olmasının yanı sıra şehrin geçmişinin Antik Çağ’a ve belki de daha öncesine kadar uzandığı biliniyor. Yunan mitolojisinin büyülü şehirlerinden biri olarak adlandırılan Çanakkale, Türk milletinin en büyük mücadelelerinden birine, Çanakkale Savaşı’na ve Zaferine ev sahipliği yapmış önemli şehirler arasında yer alıyor. Bundan dolayı Türkiye’de çok özel bir yere sahip… Çanakkale ve özellikle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı yıl içerisinde, en çok 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde milyonların akınına uğruyor.

 

 

Çanakkale Festivalleri

 

 

  • Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali: 2005’ten bu yana düzenlenen etkinlikte, sergilerin yanı sıra farklı organizasyonlar da gerçekleştiriliyor.
  • Kayısı Festival: Temmuz ayının ilk haftası gerçekleşen festival, renkli görüntülere sahne oluyor.
  • Biga Kültür ve Sanat Festivali: Belediye tarafından düzenlenen festival, haziran ayının ilk haftası gerçekleşiyor.
  • Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BİFED): İlgi çeken ekinliklere ev sahipliği yapan festival, ekim ve kasım aylarında Bozcaada’da düzenleniyor.
  • Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali: Türkiye’nin pek çok yerinden ziyaretçilerin akınına uğrayan festival, eylülün ilk haftasında düzenleniyor.

 

 

Çanakkale Müzeleri

 

 

  • Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi: Çanakkale’nin kültürünü ve tarihini tanıtmak için 2009’da hizmete açılan müzenin giriş katı, Çanakkale ile ilgili düzenlenen geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. İki bölümden oluşan birinci katın ilk bölümde Çanakkale’nin Antik Dönemleri, Osmanlı Dönemi, I. Dünya Savaşı’nın anlatıldığı bilgi panoları ve Çanakkale Savaşı’ndan kalan objeler sergileniyor. İkinci bölümde ise Çanakkale’yle ilgili görsellerin ve metinlerin yer aldığı ışıklı bilgi panoları yer alıyor.
  • Çanakkale Seramik Müzesi: Çanakkale’nin meşhur seramik sanatının sergilendiği Seramik Müzesi, 2013’den bu yana misafirlerini ağırlıyor. Şehir merkezinde bulunan müze, arkeolojik - çağdaş ve endüstriyel seramiğin sürecini en iyi şekilde yansıtıyor. 
  • Çanakkale Deniz Müzesi: Çanakkale seyahatinde görmen gereken müzeler arasında bulunan Çanakkale Deniz Müzesi, içinde Nusret Mayın Gemisi’nin bir maketini bulunduruyor. Çimenlik Kalesi’nde yer alan müzede; kütüphane, hediyelik eşya dükkânı ve fotoğraf sergisi bulunuyor. 
  • 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi: Tarihçi Ahmet Uslu’ya ait olan kişisel bir müze… Eceabat’ın Seddülbahir Köyü’nde yer alan müze, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan birçok eşyaya ev sahipliği yapıyor.

 

 

Çanakkale’nin Tarihi ve Doğal Güzellikleri

 

 

  • Truva (Troya) Antik Kenti: Kaz Dağı’nın eteklerine konumlanmış olan antik kent, Hisarlık olarak bilinen arkeolojik bölgede bulunuyor. Bu antik kentin, Homeros’un İlyada destanında bahsedilen Troya Savaşı’na sahne olan tarihi şehir olarak biliniyor.  Antik kentin keşfi, 1870’li yıllarda Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından gerçekleştirildiği biliniyor. 1998’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Truva Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 3000’l, yıllara kadar dayanıyor.
  • Kilitbahir Kalesi: Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olan üç yapraklı yonca şeklindeki Kilitbahir Kalesi, İstanbul kuşatması sırasında Bizans’a yardım götürülmesinin önüne geçmek için yaptırılmış. Kale, avlu içinde 7 katlı üçgen bir iç kaleden ve bu kaleyi çevrelen iç ve dış sur duvarlarından oluşuyor.
  • Conk Bayırı: Çanakkale’de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Conk Bayırı, Atatürk’ün taarruz emrini verdiği yer olarak biliniyor. Conkbayırı, Gelibolu Yarımadası’nın batı sahilinde, Eceabat ilçesinde, Kabatepe ile Besim Tepe arasında kalan tepede konumlanıyor. 
  • 57. Piyade Alayı Şehitliği: 57. Piyade, Osmanlı Ordusu’na mensup askerlerden meydana gelen ve tamamı savaşta yaşamını yitirmiş olan askerlerden oluşuyor. Çanakkale Kara Savaşları’nın başlangıcı kabul edilen Anzac çıkarmasındaki ve diğer muharebelerdeki başarısıyla bilinen 57. Piyade Alayı’nı anmak için Gelibolu Yarımadası’nda Eceabat ilçesi, Kocadere mevkiinde inşa edilmiş.
  • Şehit Onbaşı Anıtı: Bu anıt, Çanakkale’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri… Çanakkale Savaşı esnasında 275 kilogramlık top mermisini tek başına kaldırmasıyla ünlenmiş olan Seyit Onbaşı, mermiyi topa sürmesiyle savaşın seyrini değiştirmeyi başarmış. Çanakkale gezilecek yerler listene burayı mutlaka eklemelisin.
  • Çanakkale Saat Kulesi: Çanakkale’nin merkezi noktasında bulunan kule, 1897’de inşa edilmiş. Beş katlı kulenin dördüncü katında saat; en alt katında ise bir çeşme yer alıyor. Bu Saat Kulesi de, Sultan II. Abdülhamid döneminde, İzmir gibi çoğu şehirde yaptırdığı kulelerden biri olarak biliniyor.
  • Kordon: Boğaz manzarasını ve gün batımını izleyebileceğin Kordon, Çanakkale’nin merkezi noktasında yer alıyor. Truva Atı’nın da bulunduğu yer, günün her saati bambaşka güzelliklere ev sahipliği yapıyor.
  • Kazdağı Milli Parkı: Ege ve Marmara bölgeleri geçiş noktasında bulunan, Balıkesir ile Biga Yarımadası arasına yayılmış olan Kazdağı Milli Parkı’nın, 20.935 hektarlık geniş bir alana yayıldığı biliniyor. Türkiye’nin akciğeri olarak tabir edilen ve Biga Yarımadası üzerindeki en yüksek dağ olarak bilinen Kaz Dağları, 1994’te milli park statüsüne girmiş ve devlet tarafından koruma altına alınmış. Bundan dolayı park içerisinde avlanma gibi aktivitelere ve üretim faaliyetlerine izin verilmeyip; ekosistem kendi doğal işleyişine bırakılmış.

 

 

Çanakkale’nin Koyları

 

 

  • Gizli Liman Koyu: Gökçeada’nın Uğurlu Köyü’nde bulunan doğal bir koy… Temiz denizi ve el değmemiş doğası ile kendine hayran bırakan koy, Gökçeada’ya 25 kilometre mesafede bulunuyor.
  • Kocakum Koyu: Karabiga beldesinde bulunan koy, el değmemiş doğası ve berrak suyuyla dikkat çekiyor. Doğa ile iç içe olabileceğin Kocakum Koyu, Karabiga’nın 1 kilometre kuzeyinde konumlanıyor.
  • Taşkapı Koyu: Ezine’nin Kumburun Köyü’nde yer alan koy, daha keşfedilmemiş olduğundan kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için ideal bir alternatif sunuyor. Masmavi denizi ile ilgi gören koya, Kumburun Köyü’nden saptıktan sonra 10 dakikalık bir yolculuğun ardından ulaşabilirsin.
  • Akvaryum Koyu: Bozcaada’da bulunan koyun diğer adıysa Mermer Burnu olarak biliniyor. Ege’nin popüler koyları arasında bulunan Akvaryum Koyu, sualtı zenginliğiyle göz kamaştırıyor. Deniz canlılarını izlemek ve onlarla beraber yüzmek farklı bir deneyim olur dersen burası tam da sana göre bir yer!
  • Kadırga Koyu: Assos’a 2 kilometre mesafede yer alan koy, oldukça ilgi gören bir yer… Assos’a yolun düşerse buraya uğramadan dönmemelisin. 
  • Büyük Kemikli Burnu: Eceabat’ın Anafartalar Köyü civarında bulunan Büyük Kemikli Burnu, doğal güzellikleri ile görenleri büyülüyor. Burası, özellikle dalış gibi sualtı sporlarıyla ilgilenenler için ideal… Bunun yanı sıra Büyük Kemikli Burnu’nda bulunan lagün gölü de görülmeye değer nitelikte.
  • Kömür Limanı: Çanakkale’de doğa harikası olarak nitelendirilebilecek olan Kömür Limanı, Gelibolu Yarımadası’nda, Saroz Körfezi üzerinde konumlanıyor. Ağaçlarla çevrelenmiş küçük bir cep şeklini andıran koy, dalış için ideal bir yer. 

 

 

Çanakkale’nin Plajları

 

 

  • Güzelyalı Halk Plajı: Çanakkale şehir merkezinin yaklaşık olarak 15 kilometre güneyinde kalan plaj, denize girilebilecek en yakın yer. Güzelyalı Halk Plajı’nda hem denize girebilir hem de piknik yapabilirsin. 
  • Assos Sokakağzı Plajı: Şehrin 84 kilometre güneyinde yer alan plaj, Assos’un Koyunevi Köyü’nün sahil kesiminde ziyaretçilerini bekliyor. Assos’ta denize girilebilecek en popüler yer olan Sokakağzı Plajı, geniş ve kumlu sahili ile dikkat çekiyor. 
  • Bozcaada Ayazma Plajı: Bozcaada denince akla ilk gelen yer olan Ayazma Plajı, popülerliğinden dolayı da oldukça kalabalık oluyor. Plajda dilediğin su sporunu da yapma fırsatı yapabileceğini unutma!
  • Dardanos Plajı: Çanakkale’ye bağlı küçük bir yerleşim yeri olan Dardanos’ta bulunan plaj, berrak denizi ve kumsalıyla ilgi görüyor. Bunun yanı sıra rüzgâr alan plajda dilersen sörf de yapabilirsin.
  • Tavaklı Sahili: Çanakkale’ye yaklaşık 75 kilometre mesafede bulunan Tavaklı Plajı, kalabalıktan uzak, sakin bir koyda misafirlerini ağırlıyor. Plaj, şehrin gürültüsünden biraz uzaklaşarak dinlenmek isteyenler için biçilmiş kaftan!
  • Geyikli Plajı: Çanakkale ile Bozcaada arasındaki ulaşımda önemli rol oynayan Geyikli, ışıl ışıl denizi, köy kahveleri ve rengârenk çiçekleri ile süslü sokaklarıyla görülmeye değer bir yer. Geyikli’de gidebileceğin birçok plaj da mevcut. Bunlardan en popüleri ise Geyikli Plajı… Burada denize girebilir, kumsalda güneşlenebilir istersen de su sporlarından dilediğini yapabilirsin. 
  • Güneyli Sahili: İstanbul’a yakınlığıyla da dikkat çeken Güneyli Sahili, 50 metreye yakın genişliği ve yaklaşık 400 metre uzunluğuyla dikkat çeken plajı, sığ denizi ile çocuklu aileler için de ideal bir alternatif oluşturuyor.
  • Kefaloz (Aydıncık Plajı): Gökçeada’nın popüler plajı Kefaloz, 1200 metre uzunluğundaki sahili, altın renkli kumları ve berrak deniziyle çok ilgi görüyor. Ayrıca Türkiye’nin popüler sörf merkezlerinden biri olmaya aday olan plajda, rüzgâr sörfü de yapılabiliyor.

 

 

Çanakkale Otel Fiyatları

 

 

Şehri ikiye bölen Çanakkale Boğazı’nın güzelliği, Ege Denizi’nin berrak suları ve köklü tarihi ile misafirlerine pek çok güzelliği bir arada sunan Çanakkale’de konaklama bakımından da her zevke, yaşa ve bütçeye hitap eden alternatifler bulunuyor. Sen de Çanakkale seyahatine çıkmak istiyorsan, hemen gir Odamax.com’a Çanakkale Otelleri’nden senin için uygun olanı bul ve odanı kolayca seç! Üstelik ücretsiz iptal imkânı ve otelde ödeme kolaylığı ile…

 

Çanakkale Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support