Kapadokya Otelleri

Ön Ödemesiz Rezervasyon

Ücretsiz İptal Kolaylığı

Doğrulanmış Misafir Yorumları

Yeni

Peşin Fiyatına Taksitli Ödeme

Çok Rezerve Edilen Kapadokya Otelleri

En Ucuz Kapadokya Otelleri

Kapadokya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

568 km²

Nüfusu

126.327

Telefon Kodu

384

En Sakin Sezon

Şubat-Mayıs

En Yoğun Sezon

Mart-Eylül

Kapadokya Deneyimleri

Kapadokya

Peri Bacaları

 

 

Nevşehir’in tanıtım yüzü olan Peribacaları, milyonlarca yıl önce bölgedeki aktif volkanların püskürmesi ve lavların zaman içerisinde doğal etmenlerden dolayı aşınıp şekillenmesi sonucu oluşan doğal birer yeryüzü şeklidir. Uzun ve ince kuleleri anımsatan peribacalarını görmek için her yıl Kapadokya bölgesine yerli ve yabancı birçok turist akın ediyor. Her mevsim bambaşka güzelliklere sahip olan peribacaları, tarihte yerleşim yeri olarak da kullanılmış.

Kapadokya

Vadiler

 

 

Kapadokya’da gezip göreceğin pek çok yer var. Bunların başında görenleri büyüleyen Kapadokya’nın muhteşem vadileri geliyor. Özellikle gün doğumu ve gün batımında görsel bir şölen sunan vadiler arasında; Kızıl Vadi, Aşk Vadisi, Paşabağ Rahipler Vadisi, Zelve Vadisi, Devrent Hayal Vadisi ve Güvercinlik Vadisi bulunuyor.

Kapadokya

Halı Atölyeleri

 

 

Nevşehir başta olmak üzere Kayseri, Aksaray ve Niğde’de doğal halı dokuma sanatı ile yıllar öncesine dayanan bir gelenek yaşatılmaya devam ediliyor. Bu bölgeler Selçuklular Dönemi’nden beri halı merkezi olarak biliniyor. Eskiden halkın kendi yetiştirdiği koyunların yününden elde edilen halıların yapımında pamuk da kullanılıyor.

Kapadokya

Yeraltı Şehirleri

 

 

Kapadokya’nın büyüleyici coğrafyasının en ilginç ve merak uyandıran kültürel zenginliklerinden biri de yer altı şehirleri… İnsanların kendilerine güvenli bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla volkanik tüflü arazide kayaları aşağıya doğru oyarak inşa etmesiyle oluşan yeraltı şehirleri, bölgeyi ziyaret eden turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Kapadokya’nın en bilinen yeraltı şehirlerinin başında sekiz katlı olan Derinkuyu Yer Altı Şehri geliyor.

Kapadokya

Çanak-Çömlek Yapımı

 

 

Bölgenin en turistik yerlerinden biri olan Avanos’u ziyaret ettiğinde çömleklere hayranlıkla bakacağının garantisini veriyoruz. Kızılırmak’ın taşıdığı tüflü toprak ve mil karıştırılarak seramik hamuru elde ediliyor. Gerisi el emeği göz nuru ve yaratıcılık gerektiriyor. Avanos’a gitmişken çarkın başına geçip kendi çömleklerini yapmayı unutma!

Kapadokya

Testi Kebabı

 

 

Birine “Kapadokya’da ne yenir?” diye sorduğunda, ilk olarak testi kebabı cevabını alacaksın. Ağzı çiğ bir hamurla kapatılan toprak testinin içerisindeki kebap, odun ateşinde 2 saat, fırında ise 1,5 saat kadar pişirilerek servis ediliyor. Nevşehir’in en meşhur yöresel lezzetlerinden biri olduğundan, testi kebabının tadına bakmadan dönmemeni öneririz.

Kapadokya

Müzeleri

 

 

Müze gezmeyi sevenlerdensen Kapadokya Müzeleri’nde bol bol vakit geçireceksin demektir. Binlerce yıllık tarihiyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunan Göreme Açık Hava Müzesi, Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesini anlatan sözlerle çevrili Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi, dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Kapadokya Güray Müze gibi pek çok müzeyi ziyaret edebilirsin.

Kapadokya

Cappadox

 

 

Tatilini kültür, sanat ve eğlence aktiviteleriyle birleştirmek isteyenler için Kapadokya’nın müthiş doğasında gerçekleştirilen Cappadox, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatıyor. Gastronomiden müziğe, açık hava etkinliklerinden çağdaş sanatlara kadar pek çok etkinlikle dolu programda, Türkiye’den ve yurt dışından sanatçılar da ağırlanıyor.

Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi

 

 

Kayaların içine oyularak oluşturulan Göreme Açık Hava Müzesi’nde, 4. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar uzanan bir yaşamın izlerini sürebilmek mümkün. Peri bacalarının masalsı atmosferinde konumlanan Göreme Açık Hava Müzesi, volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici yapısı ile dikkat çekiyor. Geçmişi ilk yüzyıllara kadar uzanan yerleşim bölgesi, vadiler arasında oluşan kayaların oyulmasıyla inşa edilmiş. Müzenin içerisinde manastırlar, evler, kiliseler, mutfaklar ve şapeller var. 1985’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Kapadokya

Ihlara Vadisi

 

 

 Kapadokya’nın en batı noktası olan Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi, hem trekking yapmak hem de fotoğraf çekmek isteyenler için ideal bir Kapadokya vadisi diyebiliriz. Bölgedeki ilk yerleşimin 4. yüzyılda olduğu tahmin ediliyor. 12 km uzunluğundaki Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla oluşan bu büyüleyici güzelliğe ulaşmak için 400’e yakın basamak inmen gerekiyor.

Kapadokya

Aşk Vadisi

 

 

Diğer ismi Bağlıdere Vadisi olan Aşk Vadisi, Kapadokya’da evlenme teklifi edenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Gün batımı manzarasını en iyi izleyebileceğin yerlerden biri aynı zamanda. Burada uzun bir yürüyüş parkuru da bulunuyor.

Kapadokya

Uçhisar Kalesi

 

 

Kapadokya bölgesinin en yüksek noktasında bulunan Uçhisar Kalesi, özellikle Kapadokya Otelleri’nde konaklayan ziyaretçilerin eşsiz gün batımı manzarasını izlemek için akın ettiği yer. Nevşehir’e 5 km mesafede bulunan Uçhisar Kalesi’nden Kapadokya’yı panoramik olarak izleyebilirsin. Ayaklarının altına serilen Kapadokya manzarasını seyretmek ve Roma dönemine ait kalıntıları görmek istersen, Kapadokya tatilin boyunca bu muhteşem kaleyi mutlaka ziyaret etmelisin.

Kapadokya

Derinkuyu Yeraltı Şehri

 

 

Kapadokya’nın en turistik yer altı şehirlerinden biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, sekiz katlı olarak inşa edilmiş olup, insanların barınma ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlardan oluşuyor.

Kapadokya

Güvercinlik Vadisi

 

 

Uçhisar ve Göreme arasında kalan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın birçok yeri gibi muhteşem manzaralara sahip. Bölge halkının kayalara oyduğu güvercin deliklerini görebilir, dünyanın en güzel yürüyüş parkurlarından birinde ayak izlerini bırakabilir ve büyüleyici bir manzaranın tadını çıkarabilirsin. Bölgedeki kiliseleri ziyaret ederek nazar ağaçlarıyla ünlü tepede harika fotoğraflar çekmeyi de ihmal etmemelisin.

Kapadokya

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi – Bebek Müzesi

 

 

Türkiye’de açılan ilk el yapımı bebek müzesi olma özelliğini taşıyan müze, Ürgüp’e yaklaşık 10 km mesafede bulunuyor. 170 yıllık bir konakta bulunan müzede yaklaşık 3 bin adet el yapımı bebek bulunuyor. Yalnızca bebekleri görmek için değil aynı zamanda bölgenin kültürünü ve tarihini anlayabilmek açısından da önem taşıyor.

Kapadokya

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi

 

 

Hacı Bektaş Veli Külliyesi 13. yüzyılda kurulmuş olup, Kapadokya seyahatinin önemli noktalarından biri. Her yıl ağustos ayında düzenlenen Hacı Bektaşi Veli’yi anma festivaline binlerce kişi katılıyor.

Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi

 

 

 İlk Hristiyanlık dönemine ait kiliselerin bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi’nde MS 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar manastır hayatı yaşanmış olup, hemen hemen tüm kaya bloklarının içinde kiliseler, şapeller, oturma alanları ve yemekhaneler mevcut.

Kapadokya

Avanos Saç Müzesi

 

 

Dünyanın en ilginç müzelerinden biri olan Saç Müzesi, Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunuyor. Seneler önce bir Fransız turistin saçının bir tutamının atölyeye asılmasıyla başlayan ve sonrasında atölyeye gelenlerin saçlarından bir tutam bırakmasıyla oluşan bu ilginç müze, 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Kapadokya

Kaymaklı Yeraltı Şehri

 

 

Nevşehir’e 20 km mesafede olan Kaymaklı Kasabası’nda bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 8 katlı olup Hititler Dönemi’nde yapılmış. Barınma ihtiyaçlarına uygun şekilde inşa edilen yeraltı şehrinde salonlar, odalar, su mahzenleri, mutfak, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı kapıyı içten kapatan sürgü kapı bulunuyor.

Kapadokya

Derinkuyu Yeraltı Şehri

 

 Nevşehir’e 30 km mesafede olan Derinkuyu ilçesinde bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, 8 katlı olarak inşa edilmiş. Büyük bir topluluğu barındırmaya yetecek kadar alanı mevcut. Kaymaklı Yeraltı Şehri’nden farklı olarak misyonerler okulu, vaftiz havuzu ve ilgi çekici bir kuyu bulunuyor.

Kapadokya

Özkonak Yeraltı Şehri

 

 Avanos’a 14 km mesafedeki Özkonak Kasabası’nda bulunan yeraltı şehri, henüz tam olarak temizlenmemiş olup, geniş galerilerin birbirlerine tünellerle bağlı olduğu biliniyor.

Kapadokya

Özlüce Yeraltı Şehri

 

Özlüce Köyü’nün merkezinde bulunan yeraltı şehri, hem jeolojik hem de mimari olarak diğer yeraltı şehirlerinden ayrılıyor. Farklı renklerdeki tüflerle oluşan şehirde kat sistemi bulunmuyor. Girişte ana mekan ve iki ayrı bölüm yer alıyor. Sağ taraf erzak depoları, sol taraf ise oturma alanı olarak kullanılmış.

Kapadokya

Mazı Yeraltı Şehri

 

Eski adı Mataza olan Mazı Köyü, Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin 10 km doğusunda bulunuyor. Geniş alanlara yayılan ahırlar, kilise ve koridorları bulunan şehrin 4 girişi tespit edilmiştir.

Kapadokya'da ne yenir ?

<p>Testi Kebabı</p>

Testi Kebabı

<p>Yaprak Sarma</p>

Yaprak Sarma

<p>Keşkek</p>

Keşkek

<p>Mantarlı Bulgur Pilavı</p>

Mantarlı Bulgur Pilavı

<p>Dolaz</p>

Dolaz

<p>Köftür</p>

Köftür

<p>Kuru Kaymak</p>

Kuru Kaymak

<p>Çebiç</p>

Çebiç

<p>Peşmani</p>

Peşmani

<p>Nohutlu Yahni</p>

Nohutlu Yahni

<p>Ayva Dolması</p>

Ayva Dolması

<p>Aside</p>

Aside

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Kapadokya, bir masal diyarını anımsatan doğal güzelliği, doğanın kucağına saklanmış yer altı şehirleri ve leziz yemekleri ile sıra dışı bir tatilin kapılarını aralıyor.

 

 

Kapadokya’da Konaklama

 

Uçhisar: Kapadokya’nın en yüksek yeri olarak bilinen Uçhisar Kalesi’ne ev sahipliği yapıyor. Gün batımını en iyi izleyebileceğin ve tüm bölgenin muhteşem manzarasına hakim olabileceğin bir yer aynı zamanda. Nevşehir şehir merkezine 5 km mesafede olan Uçhisar, Kapadokya’da konaklamak için tercih edilen noktaların başında geliyor. Ortahisar, Göreme, Ürgüp, Avanos… Uçhisar’dan her yeri panoramik olarak seyredebilirsin.

 

 

Ürgüp: Peribacaları, geniş avlulu konakları ve kayalar üzerine inşa edilmiş taş konakları ile Kapadokya’nın en büyük yerleşim yeri. Fotoğraf meraklılarının mutlaka uğramasını tavsiye ettiğimiz bölge, Kapadokya’da konaklamak için tercih edilen ilk yerler arasında bulunuyor. Gün içinde veya gece hayatını sevenler için hava karardıktan sonra restoranları, barları ve kafeleri ile hareketli bir yaşam tarzı sergiliyor. Üç Güzeller’i ve Temenni Tepesi’ni de mutlaka görmeni öneririz.

 

 

Göreme: Kapadokya’nın en turistik bölgesi olarak tanımlayabileceğimiz Göreme, gökyüzünü renklendiren balonları izlemek, peribacalarının içinde konaklamak ve bu masal diyarının tadını çıkarmak için harika bir seçim. Dünyanın en önemli medeniyetlerinden izler taşıyan Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezebilir, Göreme Milli Parkı’nda bulunan müzedeki önemli noktaları görebilir, Göreme’nin tam merkezinde yer alan Aşıklar Tepesi’ni ziyaret edebilirsin.

 

 

Avanos: Saydığımız diğer bölgelere oranla daha az turistik yapıya sahip olan Avanos, sakin bir tatili tercih edenler için ideal. Yerli halkın yaşantısına ve geleneklerine yakından şahit olabileceğin, aynı zamanda bölgenin günümüze kadar kendini korumayı başaran özgün dokusunu görebileceğin en iyi konaklama bölgelerinden biri. Avanos’ta çanak çömlek yapımını izleyebilir, Zelve Vadisi, Özkonak Yeraltı Şehri, Yamanlı Kilis eve Üzümlü Kilise gibi önemli tarihi noktaları gezebilirsin.

 

 

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler

 

Balon Turları: Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerini havadan görme imkanı tanıyan balon turları, aynı zamanda Kapadokya’nın en popüler aktivitesi. Sabahın ilk saatlerinde uyanarak, güneş doğmadan balon turuna katılmanın heyecanını ve keyfini Kapadokya’ya ayak basan herkes yaşamalı.

 

Tarihi Yerler: İpek Yolu güzergahında bulunan Kapadokya; doğa, tarih ve kültürün buluştuğu bir noktada yer alıyor. Bölgedeki ilk insan izleri Paleolitik döneme kadar uzanıyor. Yani Kapadokya’da hangi yana dönsen, tarihin tozlu sayfalarında dolanıyormuş hissine kapılabilirsin.

 

Yeraltı Şehirleri: Kapadokya’nın en ilgi çeken yanlarından biri yer altı şehirleri… İnsanların olası saldırılardan kaçmak için inşa etmeye başladıkları yer altı şehirleri, günümüzde bölgenin en çok merak edilen duraklarından biri. En popülerleri ise: Derinkuyu Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Acıgöl Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri.

 

 

Kapadokya’da Alışveriş

 

 

El Yapımı Çömlek: Kapadokya’daki geçmişi Hititler’e kadar uzanan çömlekçilik, kızıl toprağın el emeği göz nuruyla şekillendirildiği bir sanat dalı. Çömlek yapım evleriyle ünlü olan Avanos’a gidip dilediğin çömleği bulabilirsin.

 

 

Oniks Taşı: “Kapadokya’dan ne alınır?” diye soranlara oniks taşı almalarını öneririz. Gerçekte gri ve siyah renklere sahip cam kadar parlak olan bu taş, renklendirilerek satışa sunuluyor. Estetik olarak son derece şık bir görüntüye sahip. Çeşitli takı ürünlerinin yanı sıra oniks taşından yapılan mumluk, şamdan, vazo, anahtarlık, tespih ve satranç takımı gibi eşyalar da alabilirsin.

 

 

Minyatür Peribacaları ya da Minyatür Balon: Hem sana hem de sevdiklerine Kapadokya’yı anımsatacak en anlamlı hediyeler arasında minyatür peribacaları veya balon geliyor. Hediyelik eşya dükkanlarının hemen hemen hepsinde bulabileceğin irili ufaklı minyatürler, magnet olarak da satılıyor. Renk renk ve çok çeşitli olan hediyelikler ekonomik olarak da oldukça uygun.

 

 

Halı ve Kilim: Desen desen, renk renk, çeşit çeşit el dokuması halılar, Kapadokya’nın olmazsa olmazlarından... Seyahatin sırasında Göreme’de de sıkça görebileceğin halı ve kilimler dokunurken ipek, yün ve pamuklar kullanılıyor. Yöresel motiflerin işlendiği halılar, Kapadokya’ya ait en orijinal hediyeler arasında bulunuyor.

 

 

Kapadokya Hakkında Faydalı/İlginç Bilgiler

 

 • Kapadokya, Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geliyor.
 • Kapadokya bir şehir değil, bölgedir. Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Niğde, Kayseri, Aksaray ve Kırşehir’i kapsıyor.
 • Kapadokya bölgesi yaklaşık 60 milyon yıl önce oluşmaya başlamış olup, insan yerleşimi paleolitik çağa dayanıyor.
 • Kapadokya’da 900’den fazla film, dizi ve belgesel çekildi.
 • Kapadokya’da bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunuyor.
 • Kapadokya’da Orta Çağ’dan kalmış olduğu tahmin edilen, duvarlarında resim ve duvar yazıları bulunan 600 civarında kilise mevcut.
 • English Times, “Dünyanın Yeni 25 Harikası” listesinin 5. sırasında peribacalarına yer verdi.
 • Kapadokya’ya hava yolu ile ulaşmak istersen hem Nevşehir Havaalanı’nı hem de Kayseri Havaalanı’nı kullanabilirsin.
 • Gökyüzüne süzülen rengarenk balonlardan birinin içinde olmak istersen rezervasyon yaptırdıktan sonra gün doğmadan hazır olman gerekiyor.

 

 

Kapadokya Festivalleri

 

 

 • Cappadox Festivali: Ülkemizin ilk alternatif deneyim festivali olarak bilinen Cappadox Festivali, ismini Kızılırmak’ın bir kolunun antik adından alıyor. Tatildeyken çağdaş sanatlar, müzik, gastronomi ve açık hava etkinlikleri ile dolu keyifli bir festival deneyimi yaşamak istersen, dünyanın en iyi festivalleri arasında yer alan Cappadox’u kaçırma.

 

 • Aksalur Kiraz Bayramı: Ürgüp’ün Aksalur kasabasında düzenlenen Aksalur Kiraz Bayramı’nda, kasabanın kırmızı, iri ve lezzetli kirazlarının tadına bakabilirsin. Eğer Kapadokya seyahatin 20 Haziran tarihini de kapsıyorsa, kirazların üretiminin artması amacıyla her yıl kutlanan Aksalur Kiraz Bayramı’na mutlaka katılmalısın.

 

 • Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali: Nevşehir’de uzun yıllardır devam eden el sanatları, Avanos’ta kutlanan bir festivale dönüştürülmüş. Her yıl ağustos ayının sonları, eylül ayının başlarında düzenlenen festivalde, toprağın özenle işlenmesini, halı dokumacılığını ve çömleklerin yapılış aşamalarını izleyebilirsin.

 

 • Hacı Bektaşi Veli’yi Anma Törenleri ve Sanat Festivali: Her yıl ağustos ayında üç gün boyunca kutlanan Hacı Bektaşi Veli’yi Anma Törenleri ve Sanat Festivali, yörenin kültürünü yansıtması açısından oldukça önemli. Festivalin yoğun ilgi gören noktalarından biri Hacı Bektaş Veli’nin inzivaya çekildiği Çilehane’deki mağara ve yalnızca günahsız olanların geçebileceğine inanılan Delikli Taş…

 

 • Kozaklı Termal Kaplıcaları Festivali: Temmuz ayında düzenlenen Kozaklı Termal Kaplıcaları Festivali, “suyun şifaya dönüştüğü yer” sloganıyla açılıyor. Kaplıcasıyla ünlü Nevşehir’in Kozaklı beldesinde düzenlenen festivale yabancı turistlerin katılımı da oldukça fazla.

 

 • Kaymak Festivali: Lezzet ve eğlencenin bir arada olduğu Kaymak Festivali, her yıl ağustos ayında yapılıyor. En lezzetli kaymakların yarıştığı ve halk oyunları ile eğlenceli anların yaşandığı festivalin amacı, Kaymaklı beldesinin kaymağını tanıtmak.

 

 

Kapadokya’nın Doğal Güzellikleri

 

 

Üç Güzeller Peri Bacaları: İki büyük ve bir küçük peribacasından oluşan Üç Güzeller Peribacaları, Kapadokya ziyaretçilerinin ilk uğradığı yerlerden biri. Bir çekirdek aile misali dizilen peribacaları, pek çok güzel fotoğrafa fon oluyor.

 

 

Narlıgöl Krater Gölü (Acı Göl): Ihlara Vadisi’nin devamı niteliğindeki Narlıgöl Kratör Gölü, Kapadokya bölgesinin tek krater gölü olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 3000 m2’lik bir alana sahip olan gölün derinliği ise 70-80 metreyi buluyor. Gölün ilginç özelliklerinden biri de yukarıdan bakıldığında kalp şeklinde görünmesi.

 

 

Güllüdere Vadisi: İsmini gün ışığıyla kırmızı gül rengine bürünen kayalarından alan Güllüdere Vadisi, farklı dönemlerde inşa edile kilise ve manastırlara ev sahipliği yapıyor. 4 km’lik bir alana yayılan Güllüdere Vadisi, Kapadokya’da trekking yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri aynı zamanda.

 

 

Zemi Vadisi: Kapadokya’nın trekking noktalarından biri de Zemi Vadisi. İlginç bir atmosferde uzun uzun yürümek istersen burası tam sana göre! İç kısmında Roma mezarlıkları, kiliseler, tüneller ve peribacaları bulunuyor. 

 

 

Güvercinlik Vadisi: Kapadokya’nın en ünlü yerlerinden biri Güvercinlik Vadisi… Harika manzarası ve tarihi atmosferiyle ilgi çeken vadinin uzunluğu 4100 metre. Uçhisar Kalesi’nin sağında kalan vadi, 9. yy’da başlayan güvercin yetiştiriciliği ile birlikte güvercinlerin gübresinin üzüm yetiştiriciliğine faydalı olduğunun görülmesi ve bunun üzerine oyma yuvalar yapılmasıyla bu ismi almıştır.

 

 

Ihlara Vadisi: Hasandağı’nın volkanik küllerinin Melendiz Çayı tarafından binlerce yıl boyunca aşındırılmasıyla oluşan Ihlara Vadisi, büyüleyici güzelliği ile göz kamaştırıyor. Vadinin yüksekliği 100-150 metre arasında değişiyor. Vadi boyunca kayalara oyulan barınakları, mezarları ve kiliseleri görebilirsin.

 

 

Göreme Panorama Manzara İzleme Noktası: Kapadokya manzarasını en güzel izleyebileceğin yerlerden biri. Gün batımında adeta görsel şölen sunan bu noktaya gittiğinde üzerine kalın bir şeyler giymeni öneririz. Ayrıca bol bol fotoğraf çekmeyi de unutma.

 

 

Kapadokya’nın Tarihi

 

Kapadokya bölgesi, 60 milyon yıl önce Erciyes, Güllü Dağ ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavların ve küllerin yıllar boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla bugünkü şeklini aldı. Bölgede insan yerleşiminin izleri araştırıldığında Paleolitik döneme kadar uzanan köklü bir tarihe sahip olduğu görülüyor. Hititler’e ev sahipliği yapan topraklar, Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri konumunda. Doğa ve tarihin iç içe olduğu Kapadokya bölgesinde coğrafi olaylar peribacalarını oluştururken, farklı medeniyetlerin saldırılarından kaçan insanlar sığınmak için peribacalarının içlerine yaşam alanları inşa etti. Evler, mutfaklar, manastır ve kiliseler günümüze dek ulaştığından, tarihin tozlu sayfalarına ışık tutuyor. Yazılı tarihin Hititler ile başladığı Kapadokya’nın ticari ve sosyal bir köprü görevi görerek İpek Yolu’nun önemli kavşaklarından birini oluşturduğunu da ekleyelim.

 

 

Kapadokya Otel Fiyatları

 

 

Doğal güzelliklerin mucizevi manzaralarla harmanlandığı Kapadokya, ülkemizin en önemli turizm noktalarından biri konumunda. Kapadokya’da mağara evlerden butik otellere kadar pek çok konaklama alternatifi bulunuyor. Her bütçeye hitap eden bir konaklama alternatifi bulunan Kapadokya’da sıra dışı güzellikler ve nefis lezzetlerin yanı sıra Kapadokya otellerinin fiyatları da oldukça cazip. Odamax ile 100’lerce otel arasından dilediğini seçip tatilini bütçeni sarsmadan yapabilir, Kapadokya butik otelleri, Kapadokya cave otelleri gibi pek çok farklı konseptte otel bulabilirsin. Kapadokya seyahatinin tadını ister ailenle istersen arkadaşlarınla çıkar; ama yola çıkmadan önce mutlaka Odamax.com’a gel ve Kapadokya otellerindeki birçok avantajı yakalama şansını kaçırma. Odamax’ın senin için sunduğu fırsatlardan yararlanmak için dilersen çağrı merkezimizi arayarak seyahat danışmanlarımızdan da yardım alabilirsin.

 

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support