Sapanca Otelleri

Çok Rezerve Edilen Sapanca Otelleri

En Ucuz Sapanca Otelleri

Sapanca Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

140 km2

Nüfusu

42.416

Telefon Kodu

264

En Sakin Sezon

Aralık-Şubat

En Yoğun Sezon

Mart-Haziran

Sapanca Deneyimleri

Sapanca

Kartepe Kayak Merkezi

 

 

Uludağ gibi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kartepe, kış sporları denince ilk akla gelenler arasında… Türkiye’nin en yüksek kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a yakınlığıyla da oldukça dikkat çekiyor. Farklı seviyelerdeki kayak pistlerinden, muhteşem bir Sapanca Gölü manzarası izlemen de mümkün.

Sapanca

Kırkpınar

 

 

 1864’te bölgeye göç eden Çerkezler’in kurduğu ilk yerleşim yeri olan Kırkpınar, yemyeşil doğası ile adeta doğal bir cennet gibi görenleri büyülüyor. Huzur dolu sokakları, ziyaretçileri sıcak bir şekilde karşılayan halkı, geniş bahçeli evleri, büyük parkları ve enfes lezzetleri ile Kırkpınar, ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yaşatıyor.

Sapanca

Maşukiye

 

 

Kalabalıktan uzaklaşıp, kafa dinlemek isteyenlerin vazgeçilmez adresi olan Maşukiye, Sapanca Gölü’ne yakın konumuyla da oldukça ilgi görüyor. Her mevsim farklı bir renge bürünen Maşukiye, hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğruyor. Doğanın bize sunmuş olduğu doğal cennet olan bu yer, doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenlerin uğrak noktası.

Sapanca

Sapanca Gölü

 

 

Sapanca Gölü, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Gölde ve çevresinde yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları bulunuyor. Bulunduğu bölgede canlılık yaratan göl ve parkurlar, hafta sonları için ideal bir kaçış noktası oluşturuyor. 

Sapanca'da ne yenir ?

<p>Çerkez Tavuğu</p>

Çerkez Tavuğu

<p>Sapanca Islama Köfte</p>

Sapanca Islama Köfte

<p>Sapanca İsli Peynir</p>

Sapanca İsli Peynir

<p>Cevizli Fasulye</p>

Cevizli Fasulye

<p>Yoğurtlu Yeşil Erik</p>

Yoğurtlu Yeşil Erik

<p>Karalahana Ezmesi</p>

Karalahana Ezmesi

<p>Diken Başı</p>

Diken Başı

<p>Barbunya Ezmesi</p>

Barbunya Ezmesi

<p>Kiremitte Alabalık</p>

Kiremitte Alabalık

Sapanca’da Konaklama

 

 

 • Sapanca Şehir Merkezi: Sapanca merkez otellerinde konaklayarak; ulaşım ve alışveriş bakımından ideal bir bölge tercih etmiş olursun. Gezilecek yerlere daha rahat ulaşabilir ve Sapanca’yı baştan sona kolaylıkla gezebilirsin. 
 • Kırkpınar: Sapanca’nın en popüler bölgelerinden biri de Kırkpınar… Sapanca’nın merkezine 4 kilometre mesafede bulunan Kırkpınar, gölün kıyısında adeta bir göl kasabasını anımsatıyor. Göl kenarının güzelliğinin yanı sıra şirin villalar ve yemyeşil alanlarla süslü olan Kırkpınar, şık mahalleleri, parkları ve bahçeleriyle de ön plana çıkıyor.
 • Maşukiye: Sapanca’ya yakınlığı ve pek çok yerli ve yabancı turistin Sapanca gezisinde konaklamak istediği Maşukiye, Sapanca’ya 10 kilometredeki uzaklığıyla ilgi görüyor. Kayak merkezi ile tanınan Kartepe’ye de odlukça yakın konumda…
 • Kartepe: Sapanca sınırında bulunan Kartepe, 15 kilometre mesafede yer alıyor. Kartepe, Sapanca’da konaklama söz konusu olduğunda pek çok gezginin tercihleri arasına giriyor.

 

 

Sapanca’da Yapılacak Aktiviteler

 

 

 • Bisiklete Binmek: Sapanca’da yapabileceğin aktivitelerin başında gelen bisiklet sürmek, Sapanca seyahatine renk katıyor. Göl kenarında bisiklete binmek oldukça keyifli ve rahat… Çünkü engebesiz yollarda bisiklete binmek gerçekten daha keyif verici oluyor. 
 • ATV ve Safari Turu: Sapanca seyahatinde maceraya atılmak istersen ATV turlarına katılarak çevreyi bir başka şekilde keşfe çıkabilirsin. 
 • Paintball: Kalabalık bir grup olarak Sapanca’ya gideceksen ve eğlenceli zaman geçirmeyi planlıyorsan, buraya gelemden önce rezervasyon yaptırarak paintball oynayabilirsin.
 • Zipline: Farklı bir deneyim yaşamak istiyorsan zipline da bambaşka bir seçenek… Sapanca’da zipline yapacağın bir yerin olduğunu bilmek de ayrı bir keyif veriyor.
 • Kayıkla Göl Turu: Sapanca Gölü, durgun suyuyla su sporları için ideal bir alternatif sunuyor. Türkiye Kürek Milli Takımı’nın da antrenmanlarını yaptığı, ayrıca her yıl Türkiye Kürek Şampiyonası’nın Kırkpınar kıyısında düzenlendiğini duyunca sen burada bir kürek çekmek isteyebilirsin.

 

 

Sapanca’da Alışveriş

 

 

 • Sepet: Sapanca seyahatinden dönerken yabani söğüt ağacından yapılmış olan sepetlerden, hem kendin hem de sevdiklerin için alabilirsin. 
 • Çömlek: Yörenin enfes yemeklerinin pişirildiği çömleklerden alabilir ve evde sen de bu lezzetli tatları deneyebilirsin. 
 • Kilim: Sapanca’da el dokuması kilimler üretildiğini duymayan yoktur. Sen de bu kilimlerle evini dekore etmek istersen buradan el dokuması kilimler satın alabilirsin.


 

Sapanca’nın Tarihi

 

 

Tarihi M.Ö 1200'lü yıllara dayanan Sapanca, M.Ö. 1200'lü yıllarda Frigyalıların bölgeye gelmesiyle bir yerleşim yeri olarak anılmaya başlamış. Bubölgenin tam anlamıyla bir yerleşim yeri olması M.S. 378’de, Bitinya Krallığı döneminde gerçekleşmiş ve Anadolu Selçukluları 1075 yılında bölgede bulunmuş. Ancak Haçlı Seferleri sırasında tekrar Bizans hakimiyetine girmiş olan Sapanca, 1837 yılında Adapazarı kaza merkezi olmuş. 1890 yılında bölgeye demir yolunun gelmesi, dar kıyıdan geçilmesini sağlamıştır ve demir yolu inşasının ardından da bölgede kara yolu açılmış. Cumhuriyet döneminde karayolu, yamaçların gerisinden geçmiş, bu durum Sapanca'nın tarihteki ulaşım hattı görevini devam ettirmesini sağlamış. 1950'li yıllarda E5 Karayolu'nun gölün karşı kıyısından geçmesi, bölgenin önemini yitirmesine sebep olsa da 1989 yılında Tem Otoyolu'nun ilçeden geçmesi bu önemin tekrardan kazanılmasına destek olmuş.

 

 

Sapanca Festivalleri

 

 

 • Kırkpınar El Sanatları Festivali: Temmuz ayının son haftası gerçekleşen festival, renkli görüntülere sahne oluyor.
 • Kırkpınar Yaz Festivali: El Sanatları Festivali’nin hemen ardından düzenlenen festival, ağustos ayının ilk haftası gerçekleşiyor.
 • Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları: Yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, haziran ayının sonlarına doğru düzenleniyor.
 • Sapanca Soğucak Yayla Şenlikleri: Havaların ısınmaya başladığı zamanlarda eğlenmek için düzenlenen şenlikler, temmuz ayının ortalarında gerçekleşiyor.
 • Uluslararası Halk Oyunları Festivali: Mayıs ayının ikinci haftasında düzenlenen festival, halk oyunlarının tanıtılması amaçlanıyor.
 • Geyve Kiraz Festivali: Yöresel bir festival olmasıyla dikkat çeken etkinlik, haziran ayının ikinci haftasında gerçekleşiyor.

 

 

Sapanca Camileri

 

 

 • Rüstempaşa Camii: Sapanca’nın en önemli değerlerinden biri olan Rüstempaşa Camii’nin, 1550 - 1560 yılları arasında, Kanuni Sultan Süleyman devrinde, 15 yıl sadrazam olarak görev yapmış olan Rüstem Paşa adına yaptırıldığı biliniyor. Osmanlı’dan günümüze kalmış olan bu yapı, rivayetlere göre bir zamanlar İpek Yolu üzerinde yer almakta ve ticaret için giriş-çıkış kapısı olarak kullanılmakta…
 • Hasan Fehmi Paşa Camii: 1887’de yapılmış olan Hasan Fehmi Paşa Camii, Mahmudiye Köyü’nde yer alıyor. Mimari şekli taş, tuğla ve ahşap olan caminin içi kalem işlemeleriyle süslü. Camideki işçilik detaylı ve özenli olduğu için bu yapı, Sapanca2nın en değerli yerlerinden biri olarak nitelendiriliyor.
 • Cami-i Cedid: Sapanca’nın çarşısında yer alan Cami-i Cedid, 1889’da inşa edildiği ve adını bulunduğu mahalleden aldığı biliniyor. Çatısı ahşap olan cami, bölgenin ihtiyacını karşılayacak büyüklükte hizmet veriyor. 
 • Rahime Sultan Camii: Bir Osmanlı İmparatorluğu eseri olan Rahime Sultan Camii’nin, 1892’de Sultan Abdülmecit’in dördüncü eşi Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırıldığı biliniyor. Merkezden 12 kilometre mesafede bulunan cami, yığma taş ve tuğla mimari usulü yapılmış.

 

 

Sapanca’nın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

 

 

 • Vecihi Kapısı: Sapanca’nın en eski caddesi olarak bilinen Ünlüce Caddesi’nin hemen başında konumlanan Vecihi Kapısı, Avrupa’daki taklara benzer yapısı ile dikkat çekiyor. 
 • Bizans Kalıntıları: Köklü bir tarihe sahip olan Sapanca’nın, bir zamanlar Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altında kaldığı biliniyor. O dönemden günümüze de Sapanca’da bazı eski imparatorluk kalıntıları gelmiş durumda. Bizans kalıntıları olarak anılan bu eserler, Sapanca gezilecek yerler listende mutlaka yer almalı.
 • Justinianus Köprüsü: Sapanca’ya yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede yer alan Justinianus Köprüsü, 12 kemerli bir taş köprü… Sakarya Nehri’nin üzerinde konumlanan bu köprü, 430 metre uzunluğuyla dikkat çekiyor. 
 • Ormanya Doğal Yaşam Parkı: Kartepe’nin eteklerinde konumlanmış olan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, her yaştan kişiye hitap ediyor. 189 hektarlık alanı kaplayan parkta, ziyarete açık beş farklı alan bulunuyor.
 • Aygır Deresi: Sapanca Gölü’ne dökülen derelerden biri olan Aygır Deresi, Sapanca’da bulunan diğer yerler gibi ziyaretçilerine keyif dolu anlar yaşamaları için olanak sağlıyor. Dere çevresinde uzun yürüyüşlere çıkabilir ve burada bulunan küçük gölleri de görebilirsin.
 • Sapanca Yaylaları: Sapanca denince yaylaları ayrı bir kategoride değerlendirmek gerekiyor. Sapanca’nın yaylalarında; doğa yürüyüşüne çıkabilir, piknik yapabilir ve doğa ile baş başa vakit geçirmenin tadını doyasıya çıkarabilirsin.
 • Kuzuluk Kaplıcaları: Termal kaynakları ile tanınan Sapanca’da, Kuzuluk Kaplıcaları’na uğramadan dönmemelisin. Akyazı ilçesinde bulunan kaplıcalar, yılın tüm yorgunluğundan arınarak dinlenmene yardımcı olabilir.
 • Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı: Sakarya-Sapanca yolu üzerinde bulunan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, gölün muhteşem manzarasını gözler önüne seriyor. Sessiz ve sakin atmosferi ile hem dinlenip hem eğlenebileceğin bir gün geçirmene olanak sunan tabiat parkında, ATV kiralayarak etrafı da gezme fırsatı bulabilirsin.

 

 

Sapanca Otel Fiyatları

 

 

Her bütçeye göre Sapan’da otel bulmak mümkün. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olan Sapanca, büyük şehirlere yakın konumu ile dikkat çekiyor. Hâl böle olunca da Sapanca'da her bütçeye uygun bir otel mutlaka bulunuyor. Hafta sonu tatili için kısa bir kaçamak veya daha uzun bir keyfe ihtiyacım var diyorsan, Sapanca otellerinde konaklayabilirsin. Sapanca'da Her Şey Dahil otellerden yarım pansiyon otellere kadar her bütçeye uygun otel bulabilirsin. İster apart otel ara ister lüks otel tercih et, her zevke hitap eden otelleri ile Sapanca'da sana uygun bir otel mutlaka bulabilirsin. Konaklama çeşitliliği bakımından oldukça geniş olanaklara sahip olan Sapanca’da konaklamadan önce, gir Odamax.com’a ve özel filtreleme seçenekleri ile dilediğin otelde odanı kolayca seç. Üstelik ücretsiz iptal imkânı ve otelde ödeme kolaylığı ile…

Sapanca Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support