Sivas Otelleri

Çok Rezerve Edilen Sivas Otelleri

En Ucuz Sivas Otelleri

Sivas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

2.768 km2

Nüfusu

646.608

Telefon Kodu

0346

En Sakin Sezon

Ekim-Nisan

En Yoğun Sezon

Mayıs-Eylül

Sivas Deneyimleri

Sivas

Bürüciye Medresesi 

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde pozitif bilimlerinin eğitimi verilen medrese, 1271 yılında inşa edilerek uzun yıllar eğitim yuvası olarak hizmet vermiş. Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneklerinden birini sunan medresenin giriş kapısı ve avlusu muhteşem fotoğraf karelerine fon oluyor.

Sivas

Gök Medrese

Mavi-yeşil çinilerle ve mermerle kaplı ihtişamlı giriş kapısından dolayı Gök Medrese, adını alan bu muhteşem yapı, 1271 yılında yaptırılmış. Girişinde ikiz çift minare yer alan medreseye gittiğinde içindeki 12 Hayvanlı Türk Takvimi kabartmasına bakmayı unutma.

Sivas

Sivas Ulu Camii

Sivas merkezde yer alan Sivas Ulu Cami, 1196-97 yıllarında Danişmendliler Dönemi’nde yaptırılmış. Caminin haziresinde Osmanlı döneminden kalma 23 mezar bulunuyor. Cami, 1213’te eklenen geniş tuğla minaresi ve ince taş işçiliği duvar oymaları ile Sivas’ta görülecek tarihi yerlerin başında geliyor.

 

Sivas

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası

Sivas’ta uzun süre hüküm süren Mengücekoğulları Dönemi’nde, 1228-1229 yıllarında inşa edilen külliyede cami, türbe ve hastane yer alıyor. Başyapıt niteliğindeki yapılar, sergilediği zengin Anadolu geleneksel taş işçiliği örnekleriyle UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor.

 

Sivas'da ne yenir ?

<p>İçli Köfte</p>

İçli Köfte

<p>Pezik</p>

Pezik

<p>Peskütan Çorbası</p>

Peskütan Çorbası

<p>Kesme Aşı </p>

Kesme Aşı 

<p>Divriği Pilavı </p>

Divriği Pilavı 

<p>Madımak</p>

Madımak

<p>Sübüra</p>

Sübüra

<p>Sirok</p>

Sirok

<p>Şalgam Dolması</p>

Şalgam Dolması

İç Anadolu’nun en büyük ve en eski şehirlerinden olan Sivas, aynı zamanda büyük ozan Aşık Veysel’in de memleketi... Gök Medrese’den Sivas Ulu Camii’ne uzanan muhteşem tarihi yapıları, zengin mutfağı ve benzersiz tabiatı ile Sivas, Anadolu’nun en güzel yerlerinden biri. 

 

 

Sivas’ta Konaklama

 

 

Sivas Merkez: Sivas’ın iş ve ticaret merkezlerinin yanı sıra Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na kolayca ulaşmak istersen, Sivas merkezdeki otellerde konaklayabilirsin. Malatya ve Erzincan gibi çevre illere de yakın konumdaki Sivas merkez otelleri, SPA olanakları ve toplantı salonlarıyla da hem iş hem tatil amaçlı konaklamalara hizmet ediyor. 

 

Sıcak Çermik: Sivas’ın termal suları ile yorgunluğundan arınmak isteyenler için Sıcak Çermik bölgesinde birbirinden konforlu oteller yer alıyor. 

 

Zara: Tödürge Gölü ve daha birçok doğal güzellik eşliğinde huzurlu bir Sivas konaklaması deneyimi için Zara otellerinden sana uygun olanı seçip, doğayla baş başa bir tatil yapabilirsin. 

 

Divriği: Sivas’ın tarihine ışık tutan birbirinden önemli tarihi ve turistik noktaların yer aldığı Divriği’de konaklayarak, şehri daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsin. 

 

 

Sivas’ın Neyi Meşhur?

 

 

Âşık Veysel ve Âşıklık Geleneği: Anadolu’nun saz çalıp şiir söylemeye dayanan âşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aşık Veysel Sivas, Şarkışla doğumlu. Âşıklar yatağı olarak da anılan Sivas’ta halk ozanlığı geleneği hâlen devam ediyor. 

 

Kangal Köpeği: Anadolu’nun en iri ve zeki köpek ırklarından olan Kangal köpeği, sadakati, koruyuculuğu ve çevikliğiyle bekçi ve çoban köpeği olarak beslenmeye uygun.  Boyu 90 cm’ye kadar uzayan Kangal köpeği, Sivas’ta yetişen safkan bir ırk olmasıyla büyük üne sahip. 

 

 

Sivas’ta Alışveriş

 

 

Sivas İşi Takılar: El sanatlarının en iyi temsilcilerini yetiştiren Sivas’tan el işçiliği birçok hediye olarak ince işçilik örneği birçok gümüş takı alabilirisin. 

 

Kemik Bıçak ve Taraklar: Sivas bıçağı olarak da anılan kemik işlemeli bıçaklar ve taraklarla Sivas’tan dönerken sevdiklerini sevindirebilirsin.  

 

Zara Balı: Seyahat dönüşlerinde sevdiklerine yöresel lezzetleri paylaşmayı seviyorsan Sivas seyahatinden dönerken sevdiklerine Zara balı getirebilirsin. 

 

 

Sivas Festivalleri

 

 

Âşık Veysel Kültür ve Sanat Festivali: Sivas Şarkışla’da doğup ismini tüm dünyaya duyuran halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu özelinden yola çıkarak halk ozanlığı kültürünü korumayı ve yarına ulaştırmayı hedefleyen şenlikler ağustos ayında gerçekleşiyor. 

 

Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali: Doğanşar ilçesinde her yıl temmuz ortasında gerçekleşen festival, güreş müsabakalarına sahne oluyor. 

 

Akıncılar Kavun Festivali: Her yıl eylül ayı başında gerçekleşen festival ile kavun hasadı kutlanıyor.  

 

 

Sivas’ın Doğal Güzellikleri

 

 

Gürün Gökpınar Gölü: Dev bir akvaryumu andıran berrak suları ve mavi ile yeşili buluşturan tertemiz doğasıyla Gökpınar Gölü, Sivas’ta doğayla buluşmak için harika bir seçenek sunuyor. 

 

Kangal Balıklı Kaplıcası: Kangal’ın köpekleri gibi yörenin bir diğer ünlü hayvan türü 36-37 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunda yaşayabilen Kangal balıkları. Doktor balıklar olarak anılan bu balıkların sedef hastalığının tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor.

 

Gemerek Sızır Şelalesi: Yemyeşil bir tabiatın ortasında 20 metre yükseklikten dökülen suyun sesi ve eşsiz görüntüsü ile Gemerek Sızır Şelalesi, Sivas’ın en özel doğal hazinelerinden biri. 

 

Sivas’ta Yapılacak Aktiviteler 

 

 

Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde Kış Sporları: Sivas’a yaklaşık 1 saat mesafede yer alan Yıldız Dağı, 2552 metre yüksekliği ile harika bir kış sporları merkezi. Kayak merkezinde; teleksi, 2 telesiyej, yeme-içme alanları gibi birçok olanak mevcut. 

 

Kuş Gözlemciliği: Tepeli batağan, kızıl boyunlu batağan, saz delicesi, leylek, kılördek, karaçaylak, turna, sumru, angut, Macar ördeği gibi birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Zara Tödürge Gölü’nde bu muhteşem canlıları fotoğraflayabilir ayrıca gölde dalış yapabilirsin. 

 

Hobbit Yamaç Evleri: Orta Dünya’yı keşfetmek için Sivas’a gelmek kulağa ilginç geliyor ama Yüzüklerin Efendisi serisinden tanıdığın Hobbit’lerin evlerini Sivas merkez’de görebilirsin. Hobbit Yamaç Evleri mesire alanında dilersen Hobbit evlerinde konaklayabilir istersen günübirlik bir gezi yapabilirsin. 

 

 

Sivas Tarihi

 

 

Tarih öncesi çağlardan itibaren önemli bir yerleşim merkezi olan Sivas, Karadeniz ile Mezopotamya toprakları arasında önemli bir bağlantı noktası olarak yüzyıllardır önemini koruyor. Tarihi İpek Yolu üzerindeki şehirlerden olan Sivas’ta; Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Makedonya Krallığı ve Roma İmparatorluğu egemenliğine girdi. 

 

1073 Malazgirt Zaferi sonrası Selçuklu yönetimine giren Sivas’ta, Danişmentliler de uzun süre hüküm sürdü. Kösedağ Savaşı'ndan (1243) sonra Moğolların yönetimi altında kalan Sivas, 1408’de Osmanlı topraklarına katıldı. 

 

Milli Mücadele’nin en önemli olaylarından 4 Eylül 1919'da Sivas Kongresi’nin gerçekleştiği şehir, Anadolu’nun en büyük ikinci şehri.  

 

 

Sivas Otel Fiyatları

 

 

Âşıklar yatağı Sivas’ta muhteşem tarihi yapılar ve eşsiz bir doğanın yanı sıra Anadolu mutfağının en leziz örnekleri seni bekliyor. Sivas’ta dört mevsim tatil yapmak isteyenler için Sivas merkez otelleri harika seçenekler sunuyor. Sivas, tarihi ve doğayı buluşturan Divriği otelleri ile şehri daha yakından tanımak isteyenleri bekliyor. Birbirinden şık Sivas otelleri ayrıcalıklı hizmetleri ile öne çıkıyor. SPA merkezi ve toplantı salonları gibi ayrıcalıklarıyla öne çıkan Sivas otellerinin yanı sıra Sivas kaplıcalarından yararlanabileceğin Sivas termal otelleri de öne çıkan seçeneklerden bazıları. 

 

Sivas’ta uygun fiyatlarla konaklamak içinse Sivas pansiyonları ve Sivas butik otelleri farklı zevklere ve ihtiyaçlara uygun seçenekler sunuyor. Şehre daha yakın ve nostaljik bir tatil yapmak isteyenler içinse Akıncılar otelleri, şehrin merkezinde bir başka alternatif olarak öne çıkıyor. 

 

Odamax.com ile Sivas otel fiyatlarını görüntüleyebilir, dilediğin oteli seçip anında online rezervasyon yapabilirsin. Ücretsiz iptal, kredi kartsız rezervasyon ve otelde ödeme gibi daha birçok kolaylık Odamax.com’da seni bekliyor. Sivas otelleri arasından sana en uygun olanı seçip, Sivas’ın eşsiz doğasının ve el değmemiş ormanlarının tadını çıkarmaya başlayabilirsin. Sivas’ta istersen sevdiklerinle eğlenceyi yaşayabilir, doğayla buluşmanın tadını çıkarabilirsin. Dilersen Sivas konaklamanı Odamax.com ile kolayca planlayabilirsin.

Sivas Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support