Kozaklı Otelleri

Çok Rezerve Edilen Kozaklı Otelleri

En Ucuz Kozaklı Otelleri

Kozaklı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

708 km²

Nüfusu

13.570

Telefon Kodu

0384

En Sakin Sezon

Ekim-Mayıs

En Yoğun Sezon

Haziran-Eylül

Kozaklı Deneyimleri

Kozaklı

Avanos

 

 

Kızılırmak’ın ikiye böldüğü Avanos, Kapadokya’nın el sanatları üssü olarak tanımlanabilir. Peri bacalarının çevrelediği bu muhteşem bölgeyi mutlaka görmelisin. Tarihi Hititler dönemine kadar uzanan Avanos, taş evleri ve çömlek atölyeleri ile seni bekliyor.

 

Kozaklı

Göreme Açık Hava Müzesi

 

 

 Kapadokya’da bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, mutlaka görmen gereken yerler arasında bulunuyor. Doğal aşındırma sonucunda oluşan kayalar, geçmişte yaşam alanı ve öğretim yeri olarak da kullanılmış. Yemekhane, oturma alanı, şapel gibi pek çok yapının yanı sıra kiliseler de bulunuyor. Müzeyi gezerken tarihin izini sürebilir, geçmişe doğru keyifli bir yolculuk yapabilirsin.

 

Kozaklı

Ihlara Vadisi

 

 

Kozaklı ziyaretiniz süresince göz kamaştıran manzaralara ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi’ni de mutlaka görmelisin. Doğal güzellikleriyle adeta bir masal diyarını andıran vadi, Ihlara Köyü’nden başlayarak Selime’ye kadar uzanıyor. Bu güzergah üzerinde uzun yürüyüşler yapabilir, Melendiz Çayı’nın huzurlu atmosferinde ve yeşilin sakinleştirici tonları eşliğinde zamanı durdurmak isteyebilirsin.

Kozaklı

Kozaklı Kaplıcaları

 

 

 Sodyum, kalsiyum ve klor içeriğine sahip Kozaklı kaplıcaları A ve C grubu sular sınıfına giriyor. Türkiye’nin kaplıca turizmi bakımından en önemli merkezleri arasında sayılan Kozaklı’da kaplıca sularının sıcaklığı 27 ve 93 derece arasında değişiyor. Pek çok rahatsızlığın iyileşmesinde destekleyici bir etken olduğu söylenen kaplıcalar, özel ve belediyeye bağlı olanlar şeklinde her bütçeye uygun seçenekler sunuyor.

 

Kozaklı

Zelve Vadisi

 

 

 Avanos’a 3 km mesafedeki Zelve Vadisi de peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri… Yüzyıllardır koruduğu tarihi mirasının yanı sıra maceraseverler için ideal tırmanış alanı ile de öne çıkan vadiyi ziyaret edilecekler listene ekleyebilirsin.

Kozaklı

Üç Güzeller

 

 

Kozaklı çevresini keşfetmek istersen kendi aracınla ziyaret edebileceğin pek çok yer var. Bunlar arasından Kapadıkya’nın simgelerinden olan Üç Güzeller de yer alıyor. İkisi büyük diğeri daa küçük üç peri bacasından oluşan bu doğa harikası, yüzlerce yıldır ayakta oluşu ve güzelliği ile görenleri büyülüyor. Üç güzeller Ürgüp merkeze birkaç dakikalık mesafede yer alıyor.

 

Kozaklı

Zelve Vadisi

 

 

 Avanos’a 3 km mesafedeki Zelve Vadisi de peribacalarının en yoğun olduğu bölgelerden biri… Yüzyıllardır koruduğu tarihi mirasının yanı sıra maceraseverler için ideal tırmanış alanı ile de öne çıkan vadiyi ziyaret edilecekler listene ekleyebilirsin.

 

Kozaklı

Derinkuyu Yeraltı Şehri

 

 

Kapadokya’nın en büyük yeraltı şehri olarak bilinen Derinkuyu Yeraltı Şehri, adını içinde bulunan derin kuyulardan alıyor. Temizlenmiş alanı 8 kat olan ve insanların uzun süre dışarı çıkmadan içinde barınabildiği Derinkuyu’yu gezerken, yüzlerce yıl önce yerin altında böylesi bir şehrin kurulmuş olması seni hayretler içinde bırakacak.
 

Kozaklı

Kaymaklı Yeraltı Şehri

 

 

Tıpkı Derinkuyu gibi bir başka büyüleyici yeraltı şehri de Kaymaklı… Yine 8 kat olduğu bilinen şehrin Hititliler zamanında oyulduğu tahmin ediliyor. Kaymaklı’nın sadece 4 katı gezilebilir durumda. Aynı anda beş bin kişinin barınabildiği yeraltı şehri, devasa sürgü taşları, kilisesi ve incelikli tasarımı ile görenleri büyülüyor.

 

Kozaklı

Hacı Bektaşi Veli Türbesi

 

 

Kozaklı merkezine 51 km mesafedeki Hacıbektaş ilçesi, Kozaklı’nın sınır komşusu… Eğer özel araç ile bölgeyi keşfe çıkacaksan, 1964 yılında müzeye dönüştürülen türbeyi ziyaret edebilirsin. Hacı Bektaşi Veli Türbesi, haftanın her günü gündüz saatlerinde gezilebiliyor.

 

Kozaklı

Seyfe Gölü

 

 

 Kozaklı çevresinde görülecek bir başka yakın yer de Seyfe Gölü… Bölgenin doğal güzelliğini yansıtan Seyfe Gölü, ilçeye 55 km mesafede bulunuyor. 1000 m rakımda bulunan göl, 180’den fazla kuş türüne ev sahipliği yaptığı için kuş gözlemcilerinin ideal adreslerinden biri… Her sene gölü ziyaret eden filamingoları görmek, hem kuşları hem de gün batımını seyretmek ve doğa ile baş başa huzur bulmak istersen Seyfe Gölü seni bekliyor.

 

Kozaklı'da ne yenir ?

<p>Ayva Dolması</p>

Ayva Dolması

<p>Nohutlu Yahni</p>

Nohutlu Yahni

<p>Testi Kebabı</p>

Testi Kebabı

<p>Soğanlama</p>

Soğanlama

<p>Ayva Dolması</p>

Ayva Dolması

<p>Kuru Kaymak</p>

Kuru Kaymak

<p>Aside Tatlısı</p>

Aside Tatlısı

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support