Haymana Otelleri

Ön Ödemesiz Rezervasyon

Ücretsiz İptal Kolaylığı

Doğrulanmış Misafir Yorumları

Yeni

Peşin Fiyatına Taksitli Ödeme

Çok Rezerve Edilen Haymana Otelleri

En Ucuz Haymana Otelleri

Haymana Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

2.367 km2

Nüfusu

31.058

Telefon Kodu

0312

En Sakin Sezon

Nisan-Eylül

En Yoğun Sezon

Ekim-Mart

Haymana Deneyimleri

Haymana

Cimcime Hatun Türbesi

 

 

Bir rivayete göre evlatlık verilen ailesi tarafından ormanlık bir bölgede bırakılan ve Haymana’nın kaplıcalarında yıkanıp şifa bulan bir küçük kızın yattığı türbe, Haymana’da gidilebilecek yerlerden biri. 

 

Haymana

Taburoğlu Kalesi

 

 

 Ankara Savaşı’nın ardından Timur tarafından yaptırılan kaleden günümüze yalnızca temelleri ulaşmış durumda. Yüksek bir tepede yer alan kalenin kalıntılarını gördükten sonra manzaranın tadını çıkarabilirsin. 

 

Haymana

Kutluhan Camii ve Türbesi

 

 

Anadolu Selçukluları Dönemi’nden kalma cami ve türbe, düzgün bir taş işçiliği ile inşa edilmiş ancak yapının çatısı günümüze ulaşmadığı için çeşitli efsanelere konu olmuş. 

 

Haymana

Külhöyük

 

 

Eski Tunç Çağı’ndan Hititler Dönemi’ne uzanan Külhöyük, günümüze ulaşan dev bir höyük.  İçinden Hitit hiyeyeroglifleri ve damgalar gibi birçok eser çıkarılan höyük, 250 metre genişliğe ve 150 metre uzunluğa sahip.

 

Haymana

Gavur Kalesi

 

 

 Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Hititliler Dönemi’nden kaldığı belirlenen Gavur Kalesi, Haymana’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Kaya üzerinde oyulmuş iki erkek figürünün günümüze kadar net bir şekilde ulaştığı Gavur Kalesi’ni mutlaka görmelisin. 

 

Haymana'da ne yenir ?

<p>Efelek Dolması</p>

Efelek Dolması

<p>Yumurtalı Köfte</p>

Yumurtalı Köfte

<p>Köremez</p>

Köremez

<p>Saçkıran</p>

Saçkıran

<p>Şaplak </p>

Şaplak 

<p>Kaygana</p>

Kaygana

<p>Omaç Helva</p>

Omaç Helva

Ankara’nın güneyinde termal suları ve kaplıcaları ile ünlü Haymana, özellikle kış aylarında tatil yapmak isteyenlerin odak noktası oluyor. Polatlı ve Gölbaşı arasında yer alan Haymana, hem hızlı tren ile kolay ulaşılan konumu hem de konforlu otelleriyle öne çıkıyor. 

Ankara’nın güneyinde yer alan Haymana, Gölbaşı ve Polatlı ilçelerine komşu. Büyük oranda çorak bir araziye sahip olan Haymana’nın 3’te ikisini Haymana Ovası kaplıyor. Merkezden uzak olsa da Polatlı’ya yakınlığı sayesinde YHT ile kolayca ulaşılabilen Haymana, yüzyıllardır Anadolu’nun en ünlü kaplıca merkezlerinden biri. Termal suları çevresinde kurulan konforlu ve şık oteller, Ankara’da termal tatilin yanı sıra iş amaçlı konaklamalar için de tercih ediliyor. 

 

Haymana’da Konaklama

 

 

Haymana: Termal kaplıcaları ile ünlü Haymana’da birbirinden şık ve lüks termal otellerin yanı sıra daha uygun fiyatlı Haymana pansiyonları da yer alıyor. Geniş katılımlı iş toplantıları ve kongreler için de Haymana’da birçok iş oteli yer alıyor. 

Polatlı: Ankara’ya hızlı tren konforuyla ulaşmak ve Haymana’ya yakın konumda konaklamak isteyenler için iyi bir seçenek sunan Polatlı otelleri hem iş hem de tatil odaklı Ankara konaklamaları için tercih ediliyor.

Gölbaşı: Mogan Gölü çevresinde konforlu ve huzurlu bir konaklama olanağı sağlayan Gölbaşı otellerini tercih ederek, Ankara’nın muhteşem doğasını yakından tanıma şansı bulabilirsin. 

 

 

Haymana’nın Nesi Meşhur?

 

 

Haymana Kaplıcaları: Kaplıca sularında bedenen yenilenmek ve yılın stresinden uzaklaşmak isteyenler için Haymana kaplıcaları biçilmiş kaftan. Medikal masajlar ve birçok rahatsızlık için yardımcı tedavide kullanılan termal sular, Haymana’yı bir sağlık turizmi merkezine dönüştürüyor.  

 

 

Haymana’da Yapılacak Aktiviteler

 

 

Haymana Kaplıcalarına Girmek: Haymana’nın sıcaklığı 44 derece civarındaki sıcak su kaynaklarından birçok rahatsızlığın tedavisinde yararlanılıyor. 

Dikilitaş Göleti’nde Kanoya Binmek: Tarımsal sulama için yapılan Dikilitaş Göleti çevresinde doğa yürüyüşleri ve piknik yapabilir, gölette kanoya binebilirsin. 

Taburoğlu Mağarası Turu: Timur’un yaptırdığı Taburoğlu Kalesi’nin hemen altında yer alan mağaranın küçük bir bölümü yeniden kazılarak ziyarete açılmış. Mağarayı ücretsiz olarak gezebilirsin. 

Başdeğirmen Parkı’nda Piknik: Haymana’da ailece piknik yapabileceğiniz halka açık yerlerden biri olan Başdeğirmen Parkı’nda rahatça vakit geçirebileceğiniz piknik masaları, banklar ve kameriyeler yer alıyor.  

Eymir Gölü ve Mogan Gölü Turu: Denize kıyısı olmayan Haymana, iki güzel göle oldukça yakın için şanslı... Göl kenarında güne güzel bir kahvaltıyla başlamak, huzur veren göl kıyısında yürüyüş yapmak ve açık havanın tadını çıkarmak istersen rotanı Eymir Gölü veya Mogan Gölü’ne çevirebilirsin. 

 

 

Haymana Festivalleri

 

 

Haymana Kaplıca Festivali: Her sene haziran ayında düzenlenen Haymana Kaplıca Festivali, tam 3 gün sürüyor. Şölen havasında geçen festival boyunca kaplıcayı tanıtan söyleşiler ve konferansların yanı sıra folklor gösterileri, konserler ve birçok etkinlik düzenleniyor.  

 

 

Haymana Tarihi

 

 

Ankara’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Haymana; tarih boyunca Hititler, Frigyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar ve 1073 yılına kadar Bizanslıların egemenliğine girmiş. Malazgirt Zaferi sonrası Bizans hakimiyetinin sonlanması ile Türklerin yönetimine giren Haymana, 1101 yılında düzenlenen Haçlı Seferleri’ne kadar Türk egemenliği altında bulunmuş. 1127 yılında Danişmendliler sayesinde yeniden Türk egemenliğine giren Haymana, 1143 yılında Selçuklu hakimiyetine girerek 1304 yılında gerçekleşen Kösedağ Savaşı’na kadar bu beyliğin toprakları içinde yer almış. Kösedağ Savaşı Sonrası İlhanlıların kontrolüne geçen Haymana, 1354 yılında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa tarafından Ankara ile birlikte Osmanlı topraklarına katılmış. 1402 yılında gerçekleşen Ankara Savaşı’na kadar Osmanlı yönetiminde kalan Haymana, Yavuz Sultan Selim tarafından 1521 yılında yeniden Osmanlı topraklarına katılmış. Günümüzde Ankara’ya bağlı bir ilçe olan Haymana’nın adını nereden aldığı konusunda çeşitli görüşler mevcut. Ünlü Türk bilgini Kaşgarlı Mahmut’un ünlü eseri Divan-ı Lugat-it Türk’te Haymana kelimesinin anlamı “mera, otlak veya yeşillik” olarak açıklanıyor. Bir diğer görüşe göre ise Ankara’nın ve Haymana’nın Türkleşmesi sürecinde Kaya Aşireti’nin lideri Hayme Ana’nın isminden türeyen Haymana kelimesinin bölgeye verildiği düşünülüyor. 

 

 

Haymana Otel Fiyatları

 

 

Ankara’nın güneyinde sağlık kaynağı kaplıcaları ile ünlü Haymana, özellikle sonbahar ve kış aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Ankara’nın doğal güzelliklerini görmek isteyenler için Gölbaşı otelleri; Haymana termal kaplıcalarında yenilenmek isteyenler için Haymana otelleri bu bölgede konaklamak isteyenler için birbirinden özel seçenekler sunuyor. Ankara’ya Yüksek Hızlı Trenle ulaşmak isteyenlerin tercih edeceği Polatlı otelleri ise Haymana’ya yakın bir tatil yerleri arasında huzurlu bir atmosfer arayanların ilk tercihi oluyor.  

Birbirinden şık Haymana termal otelleri ayrıcalıklı hizmetleri ile öne çıkıyor. Haymana’da uygun fiyatlarla konaklamak içinse Haymana pansiyonları ve Haymana apart otelleri farklı zevklere ve ihtiyaçlara uygun seçenekler sunuyor. 

Odamax.com ile Haymana otel fiyatlarını görüntüleyebilir, dilediğin oteli seçip anında online rezervasyon yapabilirsin. Ücretsiz iptal, kredi kartsız rezervasyon ve otelde ödeme gibi daha birçok kolaylık Odamax.com’da seni bekliyor. Haymana’nın geniş katılımlı kongre ve seminerle uygun iş otellerinde profesyonel toplantılarını organize edebilirsin. 

Odamax.com’un web sitesine girerek ya da mobil uygulamasını cep telefonuna  indirerek Haymana otel fiyatlarına göz atabilirsin. Haymana’da sana en uygun oteli seçip anında online rezervasyon yapabilirsin. Hayalini kurduğun termal tatil için Haymana otelleri arasından dilediğine karar verip Haymana’nın kaplıca sularında bedenen ve zihnen yenilenme şansı bulabilirsin. 

 

 

Haymana Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support