Gaziantep Otelleri

Çok Rezerve Edilen Gaziantep Otelleri

En Ucuz Gaziantep Otelleri

Gaziantep Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

7642 km2

Nüfusu

2.069.364

Telefon Kodu

0342

En Sakin Sezon

Aralık-Mart

En Yoğun Sezon

Nisan-Kasım

Gaziantep Deneyimleri

Gaziantep

Bakırcılar Çarşısı

 

 

Bakırcılar Çarşısı, Hanlar Bölgesi’nde yer alıyor. Bu çarşıda, geçmişiyle dikkat çeken el sanatlarından bakır işçiliği ürünlerinin sergilendiği atölye ve çarşılar bulunuyor. Bakırcılar Çarşısı’nda bunların yanı sıra baharattan yemeniye kadar pek çok ürünü de bulabilirsin.

Gaziantep

Zincirli Bedesten

 

 

Gaziantep’te en çok turist çeken yerlerden biri olan Zincirli Bedesten, Karabasamak Bedesteni olarak da biliniyor. Kasaplar tarafından uzun süre kullanılan bedesten, 2008 yılında restore edilerek bugünkü haline kavuşturulmuş. 80’e yakın dükkân ile hizmet veren bedestende, baharat, ele sanatları, yöresel ve turistik ürünler bulabilirsin.

Gaziantep

Tarihi Antep Evleri

 

 

 Gaziantep’in mimarisi de köklü bir geçmişe sahip. Şehrin sıcak olmasından dolayı kesme taştan inşa edilmiş olan evler, yaz aylarında serin olmasıyla meşhur. Genel olarak iki katlı ve avlu içinde yer alan evlerin birçoğu günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

Gaziantep

Almancı Pazarı

 

 

Yöresel ve doğal ürünlerin satıldığı Almacı Pazarı, Şehitkamil’de yer alıyor. Almacı Pazarı’nın bir diğer ismi de Elmacı…

Gaziantep'de ne yenir ?

<p>Baklava</p>

Baklava

<p>Katmer</p>

Katmer

<p>Küşleme</p>

Küşleme

<p>Lahmacun</p>

Lahmacun

<p>Simit Kebabı</p>

Simit Kebabı

Mezopotamya ile Akdeniz’in arasında konumlanan Gaziantep, antik çağlardan bu yana canlılığını ve dinamikliğini koruyor. İpek Yolu’nun üzerinde bulunmasından dolayı, kurulduğu günden bu yana ticaret ve ekonomi için önemli bir yere de sahip.

 

Gaziantep’te Konaklama

 

 

 • Gaziantep Şehir Merkezi: Şehrin kalbinin attığı bölgede konakladığında, alışverişten yeme içmeye, konaklamadan gezilecek yerlere pek çok olanak da elinin altında olur.

 

 

Gaziantep’te Alışveriş

 

 

 • Yemeni (El işi pabuç): Türkiye’nin pek çok yerine unutulmaya yüz tutmuş zanaatler, Gaziantep’te yaşatılmaya devam ediyor. Bunlardan biri de yemenicilik yani köşker adı verile el işi pabuçlar… Bu pabuçlardan hatıra olarak kendin ve sevdiklerin için alabilirsin.
 • Kutnu Kumaşı: Eski zamanlarda padişahların kaftanlarının yapıldığı bu kumaştan şimdilerde çanta, perde dekoratif yastık kılıfı gibi ürünler yapılıyor.
 • Bakır İşleri: Gaziantep denince akla ilk olarak bakır işçiliği geliyor. Bu şehri ziyarete gidip de bakır ürünlerden almadan dönmek olmaz.
 • Sedef İşleri: Bakırdan sonra dikkat çeken bir diğer zanaat ise sedef işçiliği… Sedef; midye e istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğundaki pırıltıdan elde ediliyor. 
 • Baklava: Gaziantep’e kadar gidip de meşhur baklavasından yememek ve eve dönerken almamak da olmaz.
 • Antep Fıstığı: İçine girdiği her yiyeceğin tadını artıran fıstıktan almadan dönmemelisin.
 • Karpuz Çekirdeği: Bu ürün Gaziantep halkının severek tükettiği bir kuruyemiş. 
 • Kahke: Gaziantep’in en ünlü atıştırmalıklarından olan kahke, kandil simidine benzerliğiyle dikkat çekiyor.

 

 

Gaziantep Festivalleri

 

 

 • Turizm Haftası ve Turizm Fuarı: Nisan ayında düzenlenen fuar, eğlenceli görüntülere sahne oluyor.
 • Hıdırellez Şenlikleri: Baharı karşılamak için mayıs ayında düzenlenen şenlikler, eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
 • İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali: Bu festival, mayıs ayında gerçekleşiyor.
 • Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali: Eylül ayında düzenleniyor.
 • Fıstık Festivali: Meşhur Antep fıstığı için düzenlenen festival, eylül ayında gerçekleşiyor.

 

 

Gaziantep Müzeleri

 

 

 • Şahinbey Milli Mücadele Müzesi: Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’in verdiği mücadelenin anlatıldığı müze, mağaraların yer aldığı iki binanın birleşiminden oluşuyor. Müzede, şehrin savaş sürecinde geçirdiği zorlukları görebilirsin. 
 • Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi: Gaziantep Kalesi’nin içinde yer alan müze, kurtuluş mücadelesindeki Gaziantep’i tanımana yardımcı oluyor. 
 • Hamam Müzesi: Osmanlı’nın hamam kültürüne ışık tutan müze, Gaziantep Kalesi ile iç içe bir konumda yer alıyor. 1577’de külliyenin bir parçası olarak yapılan Paşa Hamamı’ndan çevrilen müze, 2015’ten bugüne kadar müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.
 • Emine Göğüş Mutfak Müzesi: Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olma unvanını taşıyan müze, Gaziantep’in mutfak kültürüne tanıtmak amacıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. 
 • Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi: Gaziantep Kalesi’ne yakın bir mesafede bulunan müze, cam boncuk yapımı ve antika satış odası gibi bölümlere ev sahipliği yapıyor. Beş sergi salonu olmak üzere altı odası bulunan müzenin, 2008’de misafirlerini ağırlamaya başladığı biliniyor.
 • Hasan Süzer Etnografya Müzesi: 1900’lü yıllardan kalma bir konakta misafirlerini ağırlayan müzenin üç adet giriş kapısı bulunuyor. 
 • Gaziantep Atatürk Anı Müzesi: 1933’te Gaziantep’i ziyarete gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün ağırlandığı Antep evine benzer yapıdaki iki bina, günümüzde anı evi olarak hizmet veriyor. Sözlü Tarih Araştırma Odası ve Atatürk Araştırma Kitaplığı bulunan müzede, Atatürk’ün kaldığı zaman kullandığı eşyalar sergileniyor.
 • Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi: 1909’da yaptırılan Bayazhan, Gaziantep Belediyesi tarafından 2009’da ziyarete açılarak, şehrin kültürünü tanıtma amaçlanmış. 
 • Zeugma Mozaik Müzesi: 2011’den bu yana hizmet veren müze, Şehitkamil’in Mithatpaşa Mahallesi’nde yer alıyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanını taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi’nde, Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler sergileniyor.
 • Yesemek Açık Hava Müzesi: 1890 yılında gün yüzüne çıkarılan müze, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı. Yesemek Açık Hava Müzesi, açık hava müzesi olarak hizmet veriyor. Hitiler zamanında taş ocağı da bulunan alanda 300 adet yontu ve 200’ü aşkın heykel taslağı bulunduğu söyleniyor. 

 

 

Gaziantep’in Camileri

 

 

 • Kurtuluş Camii: 1892’de Valide Meryem Kilisesi olarak inşa edilen bina, bir oksimoron örneği sergiliyor. Bu kilisenin çanı Gaziantep Müzesi’nde sergileniyor. Boşalan çan kulesi de caminin minaresi olarak kullanılıyor.


 

Gaziantep’in Tarihi Güzellikleri

 

 

 • Tarihi Gümrük Hanı: 1878’de yapımı tamamlanan Gümrük Hanı, o dönemlerde yolcu hanı olarak hizmet veriyormuş. Osmanlı mimarisine göz kırpan hanın içinde; misafir odaları, depo ve ahır gibi bölümler bulunuyor. Han, el sanatlarının günümüzde de yaşatılması için Yaşayan Müze olarak hizmet veriyor.
 • Gaziantep Kalesi: Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kale, şehrin sembolleri arasında yer alıyor. Şehre hâkim bir noktada konumlanan Gaziantep Kalesi, Roma döneminde gözetleme amacıyla kullanılmış ve tarih boyunca birçok kez restore edilmiş.
 • Tarihi Naib Hamamı: 1640’ta yapıldığı bilinen Naib Hamamı, 2007’de restore edilmesinin ardından hizmete açılmış. 
 • Kaleoğlu Mağarası: Gaziantep Kalesi’ne yakın konumu ile dikkat çeken Kaleoğlu Mağarası, zamanında taş ocağı ve ahır olarak hizmet vermiş olsa da şimdilerde mağara turizmine kazandırılmaya çalışılıyor.
 • Rumkale: Yavuzeli ilçesinin Kasaba Köyü’ne yakın bir konumda bulunan Rumkale, Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın buluştuğu noktada kayalar üzerinde konumlanıyor. Rumkale her mevsim farklı bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor.
 • Dülük Antik Kenti: 600 bin yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan kentin, Hititler, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı biliniyor. Gaziantep’e 10 km uzaklıkta bulunan kent, dünyadaki en eski yer altı tapınaklarından Mitharas Tapınakları’nın en büyüğüne de ev sahipliği yapıyor.

 

 

Gaziantep’in Tarihi

 

 

Gaziantep’in, Anadolu, Akdeniz ve Mezopotamya'yı birbirine bağlayan, jeopolitik konumu ile pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı biliniyor. Eve sahipliği yaptığı bilinen uygarlıkların kültürleri ile harmanlaşmış, güçlü bir tarihi birikime sahip şehir, tarih öncesi dönemlerin başlangıcı olan Paleolitik dönemden günümüze kadar kesintisiz yerleşim yerlerine sahip. Gaziantep’in; Hitit, Mitanni, Asur, Pers, Med, Selevkos, Roma, Bizans, İslami dönemler, Memlüklü, Selçuklu, Türk-İslam ve Osmanlı Devleti’ne yurt olduğu da biliniyor. Yapılan arkeolojik kazılarda Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Demir, Hellenistik, Roma, Bizans, İslami ve Osmanlı dönemlerine ait buluntuların ele geçtiği şehir, tarih boyunca farklı uygarlıkların, kültürlerin, dinlerin ve ırkların bir araya gelerek birbirleri içinde sentezlendiği gizemli bir tarihe sahip.

 

 

Gaziantep Otel Fiyatları

 

 

Metropol şehri olarak bilinen Gaziantep, Anadolu Uygarlığı'nın ilk yerleşim yerlerinden biri… Gurme ve kültür turizminin kalbinin attığı yer olan şehir, hem yurt içinden hem de yurt dışından pek çok misafiri ağırlıyor. Yöresel Tatlar Festivali gibi kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan Gaziantep, turizmin gelişmesiyle ününü dünyaya duyurmayı başarmış. Gaziantep otelleri de turizmi destekleyici hizmetleriyle dikkat çekiyor. Konumu ve fiyatları açısından yerli ve yabancı turistlere uygun tatil imkanı sunan Gaziantep otelleri ile farklı medeniyetlerin izinde kültürel bir yolculuk yapma imkânı bulabilirsin. Hemen Odamax.com’a girip, hem iş hem turistik geziler için elverişli fırsatlarıyla Gaziantep otelleri ile tatilini planlayarak odanı kolayca seçebilirsin. Üstelik ücretsiz iptal imkânı ve otelde ödeme kolaylığı ile…

Gaziantep Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support