Erzurum Otelleri

Çok Rezerve Edilen Erzurum Otelleri

En Ucuz Erzurum Otelleri

Erzurum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

25.066 km2

Nüfusu

762.062

Telefon Kodu

442

En Sakin Sezon

Haziran-Eylül

En Yoğun Sezon

Aralık-Mart

Erzurum Deneyimleri

Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi

 

 

Erzurum gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında bulunan Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’nin kış turizmi için en çok tercih edilen yerlerinden biri olarak biliniyor. 1993’te Kış Turizm Merkezi olarak ilan edilen Palandöken Kayak Merkezi, 70 kilometre uzunluğa ve 25 kilometre genişliğe sahip.

Erzurum

Uzundere

 

 

Karadeniz’e kıyısı bulunan Uzundere, Oltu, İspir, Yusufeli ve Tortum ilçeleri ile çevrelenmiş bir konumda yer alıyor. Muhteşem doğası ile büyüleyen bu yeri mutlaka görmelisin.

Erzurum

Balıklı Köyü

 

 

Tortum Gölü’nün muhteşem manzarasının eşlik ettiği atmosferi ile Balıklı Köyü, Uzundere ilçesine 19 kilometre mesafede yer alıyor. Dilersen köyde bulunan iskeleden sandalla göl gezintisine çıkabilirsin.

Erzurum'da ne yenir ?

<p>Ayran Aşı Çorba</p>

Ayran Aşı Çorba

<p>Cağ Kebabı</p>

Cağ Kebabı

<p>Kadayıf Dolması</p>

Kadayıf Dolması

<p>Su Böreği</p>

Su Böreği

<p>Un Haşılı</p>

Un Haşılı

<p>Çiriş Pancarı</p>

Çiriş Pancarı

<p>Lalanga</p>

Lalanga

<p>Den Köfte</p>

Den Köfte

<p>Erzurum Köftesi</p>

Erzurum Köftesi

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen Erzurum, kış turizmi ile ön plana çıksa da çok sayıda doğal ve tarihi güzellikleriyle de ziyaretçilerini kendine hayran bırakmayı başarıyor.

 

 

Erzurum’da Alışveriş

 

 

 • Oltu Taşı: Erzurum’da sevdiklerin ve kendin için farklı hediyelikler bulman mümkün. Bunların başında da Oltu taşından yapılmış ürünler geliyor.  Güzel bir işçilik ile hazırlanan Oltu taşı tespihler ve ağızlıklar gerçekten ilgi çekiyor.
 • Ehram (İhram): Erzurum’un yöresel kıyafeti olarak bilinen ehram (ihram), ince eğrilmiş koyun yünü ile hazırlanıyor. Bu yöresel kıyafet sevdiklerin için hoş bir hediye olabilir.
 • Bakır ve Deri Ürünler: Erzurum’da bakırcılık sanatı ve dericilik de oldukça gelişmiş durumda. Bakır hediyelik eşyalar ve deriden yapılmış ürünler, sevdiklerin için güzel hediyelikler olabilir. Bu ürünleri Bakırcılar Çarşısı’nda kolaylıkla bulabilirsin.
 • Yöresel Gıdalar: Erzurum seyahatinden dönerken yanına; Hınıs fasulyesi, İspir kuru fasulyesi, dut ve kızılcık pestili gibi yöresel lezzetlerden alabilirsin. Bunların dışında ise kahvaltı sofralarını şenlendirmek için de Karnavas Dut pekmezi ve küflü çeçil peyniri satın alabilirsin.

 

 

Erzurum Festivalleri

 

 

 • Erzurum Balık Ekmek Şenliği: Haziran ayının ikinci haftası düzenlenen şenlik, Tortum ilçesinde gerçekleşiyor. Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği etkinlik, yöre halkına balığı sevdirmek amacıyla yapılıyor.
 • Akdağ Kültür ve Sanat Festivali: Erzurum’un Olur ilçesinde haziran ayının dördüncü haftasında düzenlenen festival, yöreyi tanıtmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Festivalde; yöresel tatların yarışından, el sanatları sergilerine, halk danslarından doğa yürüyüşlerine kadar birçok etkilin yer alıyor.
 • Bal Karakucak Güreş Festivali: Anadolu’nun pek çok şehrinde güreş müsabakaları önemli bir yer tutuyor. Erzurum da bu şehirlerinden biri… Güreş tutkunuysan bu festival de tam da sana göre!
 • Âşık Sümmani Şenlikleri: İki âşığın karşılıklı atışarak birbirini yenmeye çalıştığı bu etkinlik, haziran ayının birinci haftasında Narman ilçesinde gerçekleşiyor.
 • Winterfest: Aralık ayının son haftalarında gerçekleşen festival, Palandöken’de hem yılbaşı ruhunu yaşamak isteyenleri hem de kayak severleri bir araya getiriyor.

 

 

Erzurum Müzeleri

 

 

 • Atatürk Evi Müzesi: Atatürk’ün 1919’da Erzurum Kongresi çalışmalarını yürütürken, 52 gün boyunca konakladığı ev olan bu binanın, 1984’te müze olarak hizmet vermeye başladığı biliniyor.
 • Erzurum Arkeoloji Müzesi: 1968’de ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan müzede, 20 bin adet eser sergileniyor.
 • Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi: Milli Mücadele’nin dönüm noktası olarak bilinen Erzurum Kongresi’nin yapıldığı binada bulunan müze, kongre salonu ve kongreye katılan 53 delegenin isimlerinin yazılı odluğu mermer plakalara ev sahipliği yapıyor. 
 • Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi: Selçuklu döneminin mimarisini yansıtan Yakutiye Medresesi’nin içinde bulunan Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi, bölgenin kültürünü anlatan eserlere ev sahipliği yapıyor.

 

 

Erzurum’un Kilise ve Camileri

 

 

 • Ulu Camii: Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından yaptırıldığı bilinen cami, Erzurum’un en eski ve en büyük camisi olarak hizmet veriyor. 1179’da inşa edildiği söylenen cami, Atabey Camisi olarak da biliniyor.
 • Lala Mustafa Paşa Camii: Erzurum’daki ilk Osmanlı camisi olarak bilinen caminin, Lala Mustafa Paşa tarafından 1562’de yaptırıldığı biliniyor. Erzurum’un merkezinde konumlanan cami, Mimar Sinan’a ait bir eser… 
 • Caferiye Camii: Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan cami, şehir merkezinde yer alıyor. 1645’te inşa edildiği bilinen caminin, Sultan İbrahim döneminde Ebubekir oğlu Hacı Cafer tarafından yaptırıldığı söyleniyor. 
 • Taş Camii (Haho Kilisesi): Tortum’un Bağbaşı Köyü’nde bulunan yapının 976-1001 yılları arasında Bagrat Kralı III. David tarafından yaptırıldığı biliniyor. 19. yüzyılda camiye dönüştürülüp Taş Cami adını almış olan bu eser, Meryem Ana Kilisesi olarak da biliniyor.
 • Öşvank Kilisesi: 963 - 973 yılları arasında Bagrat Hanedanlığı (Gürcü Krallığı) döneminde III. Adernese’nin oğlu Magistras Bagrat tarafından yaptırıldığı bilinen yapı, Uzundere’nin Çamlıyamaç Köyü’nde yer alıyor.  

Erzurum’un Tarihi Güzellikleri

 

 

 • Erzurum Kalesi: Ne zaman yaptırıldığı ile ilgili bir bilgi bulunmayan Erzurum Kalesi, pek çok medeniyetin hâkimiyeti altına girdiği ve 11. yüzyılda da Türklerin eline geçtiği biliniyor. Dış ve iç kaleden meydana gelen kalenin iç kısmında, Saltukoğulları dönemine ait Erzurum’daki ilk Türk-İslam eserlerinden Kale Mescidi ve Tepsi Minare bulunuyor.
 • Tarihi Erzurum Evleri: 18. Yüzyılda yapıldığı bilinen bu evler, günümüzde restoran ve müze olarak hizmet veriyor. Mimarisi ile oldukça ilgi çeken tarihi evler, 11 adet ev ve 20 bin ev eşyasını barındırıyor.
 • Çifte Minareli Medrese (Hatuniye Medresesi): Erzurum’un sembollerinden biri olan Çifte Minareli Medrese, Selçuklular döneminden kalmış önemli eserler arasında bulunuyor. Erzurum’daki kümbetlerin en büyüğüne sahip olduğu düşünülen medrese, Ulu Camii’nin hemen yanı başında konumlanıyor. 
 • Yakutiye Medresesi: Erzurum’un bir diğer sembolü de Yakutiye Medresesi… İlhanlı hükümdarı Olcaytu Han döneminde Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından inşa ettirildiği bilinen medrese, Lala Mustafa Paşa Camii’nin yanında yer alıyor. Kapalı avlulu ve revaklı medrese tipinin Anadolu’daki en büyük örneği olan bu medrese, Erzurum’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
 • Üç Kümbetler: 12. ve 14. yüzyıl arasında yapıldığı düşünülen Üç Kümbetler, Anadolu’da bulunan en güzel anıt mezar örnekleri arasında yer alıyor. Kümbetlerin en büyüğünün Emir Saltuk Bey’e ait olduğu bilinirken, diğerlerinin kimlere ait olduğu hakkında bir bilgi bulunmuyor. 
 • Erzurum Saat Kulesi: Erzurum’da bulunan İslam dönemine ait en eski eserlerden olan Erzurum Saat Kulesi’nin, 12. yüzyılın ortalarında Saltuklu Hükümdarı Ebu’l Kasım tarafından İç Kale Mescidi’ne minare olarak yaptırıldığı biliniyor. Zamanında gözetleme kulesi olarak da kullanılan kale, halk arasında Tepsi Minare veya Kule olarak da adlandırılıyor.
 • Rüstem Paşa Kervansarayı: 1561’de Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldığı bilinen Rüstem Paşa Kervansarayı, Osmanlı kervansaray mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak biliniyor. Kervansarayın içinde; imarethane, mescit, dinlenme yeri ve bezirgan dükkanları yer alıyor. Bu yapı günümüzde oltu taşı imalat ve satış yeri olarak hizmet veriyor.
 • Pasinler Kalesi: Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde konumlanan Pasinler Kalesi, Erzurum’a 40 kilometre mesafede yer alıyor. Adını Pasinler Savaşı’ndan aldığı bilinen kalenin, Urartular döneminden kaldığı tahmin ediliyor. Hasan Dağı’nın güneyinde yer alan kale, deniz seviyesinden 1740 metre yüksekte yer alıyor. 
 • Çobandede Köprüsü: Köprüköy’de yer alan Çobandede Köprüsü, Aras Nehri üzerinde konumlanıyor. 13. Yüzyılın sonlarında İlhanlılar’ın veziri Emir Çoban Salduz tarafından yaptırıldığı biliniyor. Selçuklu ve İlhanlı mimarisine uygun olarak inşa edilmiş olan köprünün uzunluğu ise 130 metre…
 • Paşabey Konağı: Erzurum’un simgeleri arasında bulunan Paşabey Konağı, Üç Kümbetler’in hemen yanında konumlanıyor. 300 yıllık tarihi ile kendine hayran bırakan bu konak, Osmanlı mimarisinden izler taşıyor. 
 

Erzurum’un Doğal Güzellikleri

 

 

 • Kocakaya Gözetleme Kulesi: Vadinin en yüksek tepesine kurulu olan kule, Başkale Köyü’nün 1,5 kilometre doğusunda bulunuyor. Duvarlar düzgün kesme taşlar ile kaplanmış durumda olan kulenin duvar içleri ise kireç harçlarla karıştırılmış moloz taş dolgulu…  
 • Narman Peribacaları: Göz alıcı renkleri ve muhteşem şekilleri ile büyük ilgi gören ve Kırmızı Periler Diyarı olarak adlandırılan Narman Peribacaları, Narman ilçesinde ziyaretçilerini ağırlıyor.
 • Erzurum Gökkuşağı Tepeleri: Gökkuşağını andıran renkleri ile çok güzel manzaralar sunan bu tepelerin, Oltu ilçesinde erozyon, iklim şartları ve minerallerin etkisiyle 45 milyon yıl önce meydana geldiği biliniyor. 
 • Hınıs Kanyonu: 7 kilometre uzunluğuyla dikkat çeken kanyon, el değmemiş doğasıyla huzur dolu yürüyüşler için ideal bir atmosfer sunuyor. İçinden geçen Hınıs Çayı, suları yükseldiğinde rafting için de elverişli hale geliyor. 
 • Çoruh Nehri ve Vadisi: Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olarak bilinen Çoruh, Erzurum’da yer alan Mescit Dağı’ndan doğuyor. Rafting ve kano gibi su sporlarını sevenler için ideal bir ortam sunan Çoruh Nehri, farklı uzunluktaki parkurları ile oldukça dikkat çekiyor. Çoruh Vadisi ise barındırdığı bitki çeşitliliği bakımından görülmesi gereken bir yer… Adeta saklı bir cennet gibi olan bu vadide; dağcılık, trekking ve kamp yapma imkânı bulabilirsin.

 

 

Erzurum’un Gölleri

 

 

 • Tortum Gölü ve Şelalesi: 18. yüzyılda Kemerli Dağ’ında oluşan heyelan sonrasında Tortum Çayı’nın önünün kapanmasından dolayı oluşan Tortum Gölü, Tortum’a 35 kilometre mesafede konumlanıyor. Gölün fazla suları ise Tev Vadisi’ne dökülen noktada, dünyanın en büyük şelalelerinden biri olarak bilinen Tortum Şelalesi’ni meydana getiriyor. Şelale, 21 metre genişliği ve 48 metre yüksekliğiyle dikkat çekiyor.
 • Narman Beş Göller: Narman’a 25 kilometre mesafede yer alan Beş Göller, el değmemiş doğası ve büyüleyici manzaralarıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Farklı büyüklükteki beş tane gölün bulunduğu bölgede, yürüyüş yapabilir ve birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsin.
 • İspir Yedigöller: Adeta bir doğa harikası olan İspir Yedigöller, Ovit Dağı’nın zirvesi ile Kaçkar Dağları’nın arasındaki bölgede konumlanıyor. Farklı büyüklüklere sahip 11 adet volkanik gölden meydana gelen bu yer, 3200 metre yükseklikte bulunuyor. 
 • Zökün Gölü ve Yüzen Adalar: Tortum’da bulunan Zökün Gölü, yakın zamanda keşfedilen yüzen adalarıyla da oldukça ilgi görüyor. 

 

 

 

Erzurum’un Tarihi

 

 

İlk olarak Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde kurulduğu bilinen Erzurum’un zaman içinde; Sasaniler, Kimmerler, İskitler, Medler, Bizanslılar, Persler, Urartular, Romalılar, Araplar, Moğollar, İlhanlılar, Safaviler ve Selçuklular gibi farklı topluluklara ev sahipliği yaptığı biliniyor. Farklı kavimlerin şehirde hüküm sürmesinden dolayı Erzurum, pek çok kültürü de bir arada yaşama imkânı bulmuş ve bu kültürleri benimsemiş olan nadir şehirler arasında yer alıyor.

 

 

Erzurum Otel Fiyatları

 

 

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum, doğal ve tarihi güzellikleri ile yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çekiyor. Her yaş grubuna hitap eden otelleri ile Erzurum’da, her bütçeye göre bir konaklama alternatifi bulunuyor. Erzurum’da tarihi yerlerin ve birbirinden lezzetli yemeklerin yanı sıra Erzurum otellerinin fiyatları da seni kendine hayran bırakacak cinsten. Hemen gir Odamax.com’a ve Erzurum otellerini incele, dilediğinde odanı seç! Üstelik ücretsiz iptal imkânı ve otelde ödeme kolaylığı ile…

Erzurum Bölgeleri

Canlı Destek Al Bizi Ara İletişim Formu
Odamax Fast Support