Edirne Otelleri

Çok Rezerve Edilen Edirne Otelleri

En Ucuz Edirne Otelleri

Edirne Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüz Ölçümü

6279 km2

Nüfusu

411.528

Telefon Kodu

284

En Sakin Sezon

Ekim-Nisan

En Yoğun Sezon

Mayıs-Eylül

Edirne Deneyimleri

Edirne

Selimiye Arastası

 

III. Murat’ın Selimiye Camii’ne gelir getirmesi için Davut Ağa’ya yaptırdığı Selimiye arastası, 256 km uzunluğunda ve 73 kemerli… Günümüzde de hizmet veren arastada, hediyelik eşyadan kıyafete kadar birçok alternatif bulunuyor.

Edirne

Karaağaç Tren Garı

 

Günümüzde Trakya Rektörlük Binası olarak hizmet veren tren garının, I. Abdülhamit döneminde yapıldığı biliniyor. İstanbul’daki Sirkeci Garı’ndan esinlenerek inşa edilen garın mimarı Mimar Kemalettin Bey. Edirne seyahatinde bahçesinde bulunan vagonun önünde fotoğraf çektirmeyi ihmal etmemelisin.

Edirne

Kırkpınar Er Meydanı

 

Osmanlı Dönemi’nden bugüne kadar yapılan Kırkpınar güreşleri, bu meydanda gerçekleştiriliyor. Eğer Edirne’ye yolun temmuz ayında düşerse çok şanslısın! Kırkpınar güreşlerine yerinde tanıklık etme imkânı bulabilirsin.

Edirne

Adalet Kasrı

 

Sarayiçi semtinde bulunan Adalet Kasrı, Edirne Sarayı’nın ayakta kalan tek parçası… Kanuni Sultan Süleyman zamanında ekletilen yapıda, padişahın meşhur kanunlarının yer aldığı söyleniyor. 

Edirne

Edirne Kent Ormanı

 

Trakya’nın en büyük yeşil alanlarından biri olan Edirne Kent Ormanı, Meriç Irmağı’nın kıyısında konumlanıyor. Edirnelilerin uğrak yeri olan orman, Karaağaç Mahallesi’nde yer alıyor. 

Edirne

Edirne Saraçlar Caddesi

 

Edirne’nin en kalabalık noktalarından olan cadde, şehrin kalbinin attığı yer olarak kabul ediliyor. 2008’de trafiğe de kapatılan Saraçlar Caddesi, birbirinden renkli kafe, restoran, mağaza ve şekerleme dükkânlarına ev sahipliği yapıyor.

Edirne

Yayla Sahili

 

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı sevimli bir tatil beldesi Yayla Sahili… Doğal güzelliğini korumayı başarabilen bu tatil beldesi, Edirneliler ve Keşanlılar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bir balıkçı limanı da bulunan Yayla Sahili ziyaretinde dilersen bir balıkçı motoruna binip Saros Körfezi’ni de turlayabilirsin.

Edirne

Enez Sahili

 

Edirne deyince aklına deniz gelmiyor olsa da… Bu şehirde denize girebileceğin pek çok plaj bulunuyor. Bu plajlardan birçoğu da Keşan ilçesine bağlı olup, Enez de bu plajların başında geliyor. Edirne’yi yaz aylarında ziyaret edeceksen bir gününü Enez’e ayırabilirsin.

Edirne

Erikli Plajı

 

Edirne’de denize girebileceğin bir diğer sahil ise Erikli Plajı… Edirne’nin diğer plajlarına göre daha hareketli olan Erikli’de gece hayatı da oldukça canlı. Berrak deniziyle dikkat çeken sahilin çevresinde birbirinden güzel koylar da bulunuyor.

Edirne

İbrice Koyu

 

Keşan’a bağlı Mecidiye Köyü’nde bulunan İbrice Koyu, Saros Körfezi’nde görülmesi gereken büyüleyici güzellikteki yerler arasında bulunuyor. Saros Körfezi’nin kendi kendini temizleme özelliğinden payına düşeni alan koyda, 144 cins balık ve 78 tür deniz bitkisi yaşıyor. Eğer dalışa meraklıysan İbrice Koyu bu spor için biçilmiş kaftan!

Edirne'de ne yenir ?

<p>Badem Ezmesi</p>

Badem Ezmesi

<p>Edirne Köfte</p>

Edirne Köfte

<p>Tava Ciğeri</p>

Tava Ciğeri

<p>Trileçe</p>

Trileçe

<p>Mutancana</p>

Mutancana

<p>Patlıcanlı Mamzana</p>

Patlıcanlı Mamzana

Osmanlı Dönemi’ni anımsatan tarihi camileri, eski hamamları, yöresel lezzetleri ve daha fazlası ile Edirne, tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile çok farklı bir deneyim yaşatıyor ve herkesin hayatında bir defa görmesi gereken birçok şeyi bir arada sunuyor.

 

Edirne’de Konaklama

 

Edirne Merkez: Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye adlandırdığı meşhur Selimiye Camii gibi bir yapının Edirne’de olmasının yanı sıra pek çok tarihi eser değeri taşıyan yapıları da bünyesinde barındıran şehir, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bu tarihi değerleri gezmek istersen şehir merkezinde bulunan otelleri tercih edebilirsin.

 

 

Keşan: Edirne’de konaklayabileceğin bir diğer yer de Keşan… Ceneviz Kalesi, Taşköprü, Hersekzade Ahmet Paşa Camii gibi önemli tarihi eserlere ev sahipliği yapan ilçe, kültür turizminin aynı sıra deniz turizmi için de olanak sağlıyor. 

 

 

Enez: Edirne deyince akla gelen bir diğer yer ise Enez! Ege Denizi’nin kuzeyinde ve Meriç Nehri’nin kıyısında göz dolduran güzellikleri ile ziyaretçilerini ağırlayan tatil beldesi, denizin ve doğanın tadını çıkarabileceğin muhteşem bir alternatif sunuyor.

 

 

 

Edirne’de Alışveriş

 

Badem ezmesi: Seferadların Osmanlı Dönemi’nde, yumurta beyazı ve şeker ile yaptıkları bir çeşit tatlı olan beyaz tatlı (Dolce Blanca), meşhur badem ezmesine ilham kaynağı oluyor. Bu tatlının hazırlanması ustalık gerektiriyor. 

 

 

Deva-i misk helvası: Her derde deva anlamını taşıyan deva-i misk… İçinde misk dahil 41 baharat bulunan bu helva, Edirne’nin Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemde padişahın kızına ilaç olarak hazırlanmış. 

 

 

Peynir helvası: Tüm Trakya’da olduğu gibi Edirne’de de peynir helvası büyük önem taşıyor. 

 

 

Edirne beyaz peyniri: Tüm Türkiye’de bilinen, birinci kalitede nefis bir peynir… Gerçeği, yörenin otları ile beslenen, %100 yağlı koyun sütünden yapılıyor. Bu enfes lezzeti mutlaka tatmalısın.

 

 

Edirne Festivalleri

 

 

Kırkpınar Yağlı Güreşleri: Edirne dendiği zaman akıllara ilk olarak Kırkpınar Yağlı Güreşleri geliyor. 650 yılı aşkın bir süredir düzenlenen bu turnuva, her yıl temmuz ayının başında Er Meydanı olarak adlandırılan çim zeminde gerçekleştiriliyor. 

 

 

Hıdrellez (Kakava) Şenlikleri: Her yıl 5 - 6 Mayıs’ta düzenlenen Hıdrellez Şenlikleri ile baharın gelişi kutlanıyor.

 

 

Atbaba Şenlikleri: Her yıl baharın gelişini kutlamak amacıyla martın üçüncü pazarı düzenlenen şenliklerde, boyalı yumurta, pilav ve ayran ikramı yapılıyor. 

 

 

Enez Av ve Balık Festivali: Her yıl temmuz ayında Enez’de düzenlenen festival, ünlü sanatçıların konserleri eşliğinde üç gün boyunca sürüyor.

 

 

İpsala Çeltik Festivali ve Tarım Fuarı: İpsala’da her yıl ağustos ayında gerçekleşen festival beş gün sürüyor.

 

 

 

Edirne’nin Camileri

 

 

Selimiye Camii: II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı cami, Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden… 1568’de inşasına başlandığı bilinen cami, 8 dayanaklı cami planının da en başarılı örneği. 

 

 

Eski Camii: Mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer İbn-i İbrahim olarak bilinen cami, Edirne’nin merkezinde yer alıyor. Osmanlı Dönemi’nden günümüze ulaşan en eski anıtsal yapı olarak bilinen Eski Camii’nin yapımına, 1403’te başlansa da 1414’de bitiriliyor.

 

 

Üç Şerefeli Camii: İslam dünyasının en önemli ibadethanelerinden biri olan Üç Şerefeli Camii’nin, Sultan II. Murat tarafından yaptırıldığı biliniyor. Selçuklu mimarisindeki çok kubbeli dönemden tek kubbeli döneme geçişin ilk örneklerinden olan camii, 1443 - 1447 yılları arasında inşa edilmiş.

 

 

Muradiye Camii: Edirne’nin en güzel camilerinden olan Muradiye Camii’nin, mimar hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Bursa Muradiye Camii’nin planının daha küçük ölçülerdeki hali olan cami, Sultan II. Murat tarafından yaptırılmış. 

 

 

 

Edirne’nin Tarihi Güzellikleri

 

 

Enez Kalesi: Yapım yılı tam olarak bilinmeyen Enez Kalesi, yüksek bir tepe üzerinde konumlanıyor. Kalede kullanılan yapı malzemelerine bakıldığında yapının Bizans dönemi öncesinde yapıldığına işaret ediyor. Tarihçi Prokopios’a göre Balkanlardan gelebilecek tehlikelerin önlenmesi amacıyla yapılan kalenin, MS. VI. yüzyılda Iustinianus tarafından onarıldığı söyleniyor.

 

Hıdırlık Tabyası: Yakın tarih meraklılarınca ilgi gören tabya, Edirne Müdafii Şükrü Paşa’nın karargâhı olarak biliniyor. Bu tabya, Balkan Harbi esnasında Edirne’nin savunmasında büyük rol oynamış.

 

Rüstem Paşa Kervansarayı: Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne merkezde yer alıyor. Mimar Sinan’a yaptırılan bu yapının içinde, dikdörtgen avluların çevresinde iki katlı odalar yer alıyor. 1972’de otel olarak hizmet vermeye başlayan kervansaray, Edirne’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

 

Sweti George Bulgar Kilisesi: 1880 yılında yaptırıldığı bilinen kilise, Kıyık mevkiinde konumlanıyor. Halk arasında Bulgar Kilisesi olarak bilinen bu kilise, günümüzde de ibadete açık…

 

Meriç Köprüsü: Edirne-Karaağaç yolunda Meriç Nehri üzerinde bulunan köprü, Abdülmecit tarafından yaptırılmış. 263 metre uzunluğundaki köprünün, 13 ayak üzerinde 12 sivri kemeri mevcut. Osmanlı’ya ait en güzel köprülerden biri olan Meriç Köprüsü, Edirne’nin de sembollerinden…

 

Hacı Adil Bey Çeşmesi: Çizimini Edirne Evkaf Müdürü Sadrettin Bey ile Dr. Rıfat Osman’ın yaptığı bilinen çeşmenin, 1904’te Edirne Valisi Hacı Adil Bey tarafından yaptırıldığını biliniyor. Hacı Adil Bey’in Istıranca Dağları’nda Bulgar eşkıyalarca şehit edilen oğlunun anısına yaptırıldığı söylenen çeşmede, barok tarzın esintileri görünüyor.

 

Beyazıd Köprüsü: 78 metre uzunluğundaki köprünün yapımına 1488’de Mimar Hayrettin tarafından başlandığı biliniyor. 

 

Edirne Büyük Sinagogu: Avrupa’daki baskılardan kaçarak Osmanlı’ya sığınan Seferad Cemaati aracılığıyla 1942’de yaptırıldığı bilinen bu yapı, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük üçüncü sinagogu olarak hizmet veriyor.

 

 

Edirne’nin Tarihi

 

 

88 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Edirne’de, o dönem içinde birbirinden güzel tarihi eserler de yapılmış. 1453’te İstanbul’un başkent olmasıyla birlikte, Edirne önemini kısmen yitirmiş olsa da ticari ve idari merkez olarak kalmaya da devam etmiş. 18. yüzyılda Ruslar ve Bulgarlar tarafından işgal edilip, I. Balkan Savaşı’ndan sonra Bulgaristan topraklarına katılmış olan şehir, II. Balkan Savaşı’nın ardından tekrar Türklerin hâkimiyetine geçmiş. I. Dünya Savaşı sonrasında ise 1920’de Yunanlıların işgali altında kalan Edirne, Kurtuluş Savaşı’nın ardından 25 Kasım 1922’de kalıcı olarak Türk topraklarına dahil edilmiş.

Edirne Bölgeleri

Canlı Destek Al İletişim Formu
Odamax Fast Support